build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Luxembourg City

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 817
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Luxembourg City
    Posted: 16-Jul-2018 at 12:43
Луксембург е најмалата држава во ЕУ, држава во која 50% од населението се имигранти и една од трите најбогати држави во светот. Интересен податок кога станува збор за БДП на државата е дека скоро половина од работниците во државата секојдневно доаѓаат од Германија, Франција или Белгија, односно креираат богатство во државата, но не живеат таму. Токму затоа кога ќе го поделиме БДП-от на Луксембург со бројот на жители добиваме толку големи бројки. Но и покрај ова, жителите на Луксембург сепак се премногу богати

Познати и како "кралевите на челикот", Луксембуржани растот на нивната економија најмногу го базирале на земјоделството и челичната индустрија. Најголемите компании во светот за челик се наоѓаат токму таму, меѓу кои и ArcelorMittal, една од најголемите компании во Македонија. Но, она по што се најмногу познати во поново време се нивните даночни закони за холдинг компании, стратегија за развој на нивната економија што предизвикала силен бум на нивниот БДП.

Во нивната сребрена декада од крајот на '80ти - почеток на '90ти години, Луксембург успеал да го дуплира нивниот БДП за помалку од 6 години. Кога ќе го земете ова во предвид, растот на Кина и Сингапур се мачкина кашлица ) Но, овој раст не бил ништо во споредба со она што следувало. Нивната златна декада била на почетокот од 2000ти години, кога за 5 години нивниот БДП пораснал од 50.000 долари на преку 100.000 долари по жител.

Визионерството на Луксембург нема крај, па во 2017 владата донесе нов сет на закони со коишто го регулира функционирањето на вселенски компании, или со други зборови тие се "обложуваат" на вселенската индустрија (поконкретно вселенско рударење), надевајќи се дека можеби ќе следува и платинска декада за нивната економија.

Доста е зборување, еве фотки од Luxembourg City.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 817
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Jul-2018 at 12:45
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 817
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 16-Jul-2018 at 12:45
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 817
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 16-Jul-2018 at 12:46
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 817
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-Jul-2018 at 12:46
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 817
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-Jul-2018 at 12:52
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 817
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-Jul-2018 at 12:53
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 817
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Jul-2018 at 12:55
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9093
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Jul-2018 at 13:16
Навистина убави фотографии
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 817
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Jul-2018 at 16:21
@pbanks мило ми е што ти се допаднаа. Имам многу фотографии и од музеите што ги посетив таму, но не знам колку би биле од интерес за форумџиите на build. Освен можеби еден од музеите, станува збор за музејот на трамваи и автобуси на Луксембург. Но, не сум баш сигурен во која тема да ги постирам.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12797
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Jul-2018 at 16:36
Слободно објави ги и тука, мислам дека ќе има интерес и за музејските фотографии.

Кај градов ми се допаѓа тоа што иако е релативно мал, има убава, приземна (во смисла, не мегаломанска) стара архитектура, а гледам и дека некои примери од новата архитектура убаво се вклопуваат.

Чекаме уште фотки
За сè има вторпат
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Jul-2018 at 16:38
Феноменално!
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 817
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 16-Jul-2018 at 16:55
Потполно се согласувам за архитектурата, и би додал ми остави впечаток дека секој детал во градот е направен со огромно чувство за дизајн, па оттука веројатно и модерната архитектура го надополнува градот, наместо да го разединува на два дела. А за зеленилото во градот воопшто не е потребен коментар.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 817
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 16-Jul-2018 at 18:16
Како што спомнав, еден од музеите што ги посетив беше музејот за трамваи и автобуси. Тој се наоѓа на периферија од градот, но тоа е така бидејќи се наоѓа во депото на транспортното претпријатие во Луксембург. За љубители на вакви работи е вистинско задоволство.

За жал отсјајот поради сончевото време беше многу силен во стаклениците во кои беа изложени експонатите, па некои не се гледаат најдобро, но се надевам сепак ќе ви се допаднат.

IMG_20180715_103837 by ironm, on Flickr

IMG_20180715_103906 by ironm, on Flickr

IMG_20180715_103935 by ironm, on Flickr

IMG_20180715_103950 by ironm, on Flickr

IMG_20180715_104130 by ironm, on Flickr

IMG_20180715_104352 by ironm, on Flickr

IMG_20180715_104430 by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 817
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Jul-2018 at 18:16
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 817
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 16-Jul-2018 at 18:17
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 817
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Jul-2018 at 18:17
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 817
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 16-Jul-2018 at 18:18
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 817
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 16-Jul-2018 at 18:24
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 817
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 16-Jul-2018 at 18:24
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.