build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сигурносни Брави

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Сигурносни Брави
    Posted: 16-Jul-2018 at 21:53

барајќи блиндор брава, прво научив дека има тро поскапи фински по клучарите околу 50 евра а со сеф клуч, сетне најдов за 30 евра исти со сеф клуч, а денес конечно тркнав до кодкиј претставникот бидејќи намдов ем бренд ем за 15 евра помтелефон, но кога ојдов да видам бравата оп за цилиндар, и прашувам сигурно поскапи се оние со сеф-клуч ко побезбедни, за што на мое чудење добив одговор НЕ, не сакаше претставникот да ми каже зошто но претпоставувам постојат универзални клучеви ко што имало порано за цилиндритенили пак лесно може да се пикне имав еднаш чуено киселина во таква широка клучалка та да се стопи запчаникот наводно така работеле некои понадвор, сепак моите претпоставки беа ресетирани со абер дека нели кај цилиндрите денес има кодинари клучеви со посебни заштити та и затоа се подобри, а кога му реков дека сум видел како бравар отвара цилиндри со калаус или бушење нели рече точно но има легури за цилиндри кои се непробојни но многу се скапи, а заради што најбезбедно е да се купи со бравата и Пониклована Затитна Маска за Цилиндар за +20 евра која се монтира врз него, а е прицврстена за бравата со штрафови двострано, та ем немоит да се откорне цилиндарот ем е заштитен со капаче кое при евентуално бушење ротира та не дозволува да се пробуши ... мислам имам видено дека постојат вакви заштити но не ми беше јасно порано како функционираат ниту се интересирав бидејќи вакви брави некогаш беа резервирани за оние со џеб од глава до петици, но сега за 35 евра еве и јас можам да си дозволам пензионерски од спунт супер заштита ...

но вечерва најдов и нешто уникатно за наш пазар 2700C securemme стр.73 во каталогов, ем со невозможно пристапна цена од 23 евра [1][2] освен ако не е некоја озбилна дизајнерска грешка, иако знаејќи дека кнап ми е вратата та и тешко да си измонтирам чуднава брава, ем ако изгубам електронската картичка ојде сигурносната ефтинија на сервисирање иако бравава има и шифриран пристап но и клуч ... само не ме чуди дека и овие брави не се најбазбедни [1] а единствен општокорисен систем би биле брави и со отисок покрај клуч, иако и тие имаат гајрет отисок може да ви земат на 101-начин но и стаклото неретко се греби [2] битно и нив ги има кај нас во поњускул [3] или поолдскул [4] рудиментна форма ...

исто има и смартлокои кои по интернет ил вифи или блутут можат да се активираат, но оваа автоматизација најлесно денес може да се хакира, а евентуално се корисни како внатрешни системи за контрола на пристап додека сте дома [1] во комшилук [2] или на работа [3]

а еве што е тренд во светот, иако сеште во свет е побезбедно да си имате Куче во двор, а на кучето гопро камера на огламник ...

1. Gate Smart Lock   2. Qrio Smart Lock   3. BOLD Smart Lock   4. Ultraloq Smart Lock 5. August Smart Lock

Edited by Zelenikovo - 16-Jul-2018 at 21:54
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-Jul-2018 at 00:43

да не знае некој каде има другде ваков цилиндар-оклоп, не дека кодкиј додатоков е скап или ефтин, туку бидејќи до петок претставникот е на пат ... инаку интересно е да спомнам како сме добиле и ние вакво преставништво на некојa ваква фабрика, а воедно и малопродажба во земјава ... евн имале потреба од 16 нивоа на смартлок заштита, она со еден ист клуч различно кодиран во зависност од нивото на пристап да може да се влегува во систем дури сите клучеи ги изгубиле а останал еден во некој сеф за секој случај, но кога се обратиле до кодкиј од Стара Загора тие им рекле дека за такво нешто мора да отворат и преставништво тука, бугарски бренд кој е потпрен на швајцарска лиценца од Шелдуайс веројатно нешто ко schieldais но нема никаде абер кои се овие швајцарци, а иако вајцарците се познати по браварија и сефои лично се сомневам дека бугарскиве направии се нешто најдобро што моит да се најде на пазаров, не бидејќи нешто многу се разбирам во оваа област, туку чисто да оставам простор за скепса како не би ме демантирал некој утре ко неоправдано пристрасен! иако во однос цена и еу-стандарди може да се рече во моментов се без конкуренција кај нас!? битно знаме вака од трета рака дека бугарите ни ги прават клучеите за локалниот дистрибутер за струја а кој може вака окуражен утре да ни донесе и бугарски соларни панели, кога веќе никој кај нас нема акал да купи некоја светска лиценца и си спотера свој локален и регионален бренд, ајде ние ко швајцарците појќе ни лежи да патентираме отколку да се лиценцираме

инаку бугарите имаат и супер браварски портал каде ќе најдете историјат и понуда за сите поизвикани брендови

https://bravite.com/

а пред да се одлучите за безбедносна брава побарајте и некоја корисна поента додека не сте фрлиле цело азно на заштита за прекасно да разберете дека нема ниту најсигурен сеф на светов а не пак брава ...

https://unitedlocksmith.net/blog/high-security-door-locks-how-to-choose-the-best-brand

единствена безбедност ви е осигурување, земно доколку сте духовно слепи, небесно доколку сте материјално сиромашни ... ниваму нитаму може за помалку непоканети гости да ве меркаат ќе ви завршат како начин за одвраќање вакви брави или видео надзор, но тоа нема да пишмани професионалци кои животот си го посветиле на апашлук, има многу кои мислат дека ако стаиле најскапа опрема се заштитиле конечно, а всушност така само привлекле непотребно внимание, но што е тогаш најбезбедно чаре!? бидете дарежливи бидете милостиви, та Господ ќе ве огради и без да знаете од вакви искушенија, иако ќе дозволи да ви се случи и вакво зло ако тоа е за ваше добро пр. моите дома што имаа злато или девизи, а кои им ги беа однеле во очи транзицијата, да беа останале дома мене ќе ме попареја непоправливо, бидејќи тогај се бев аздисав ко и многу млади што тераа хедонистички до болка во тие времиња на независност без компас и разврат на вересија, но сега е поинаку легални и нелегални лихвари по сите страни па оној кој решил да заглави ќе заглави, а капак ако му ојди нешто низ вода од спунт главењето е речиси осигурано очајнички!

токму таквите околности генерираат беспоштедни разбојници кои и на спиење се спремни да ви влезат, а за нив најдобра фора се гласни аларми, а некој сигурно се обидува и со сценарија ко од Сам Дома, иако луѓе најчесто во вакви случаи користат крвави стапици а така и заглавуваат во затвор заради убиство од небрежност бидејќи неретко им страадат такa и роднини или деца иако ќе лежат и за непознат, наместо да искористат некоја оштроумна стапица како шелтер ходник во кој при погрешно отворање квака механички би се активирал некаков кафез систем [1] но што исто е опасно доколку немате сигурносен начин како да го деактивирате системот доколку сами заглавите во него, а исто е и со човечка ловечка мрежа но бескорисна за повеќемина та и бетер ако нема внатрешна деактивација [2] ова се логични пристапи само доколку ви е битно сами да ги пресретнете криминалеците а нели ви е јасно дека тие неретко се вооружени!
најпаметно е да употребите некој навистина уникатен спреј-систем кој ќе остави долгорочно трага врз натрапниците [3] но претпазливоста чинам е најбитна [1][2][3]Edited by Zelenikovo - 17-Jul-2018 at 00:44
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Jul-2018 at 13:19

то секуреме 23 евра горе не било цена за цела брава туку само за картичка ако си ја изгубите а убо си пишуе клуч картичка, но на визуелната претстава е цела брава, бар да ја заокружиле картичката за да не нагаѓам иако е очигледно, инаку таква брава чинела 500 евра, што за европски стандард е може ништо но за наш и те како многу! бар да имаше засебно понуда и за бравата та да е појасно ако немале кој во фотошоп за картичката да стаи кругче, а кога некој кано навече налета на понуда да не решава ребуси и се забавува тука меѓуредои

инаку еве цени на смартлок адаптери за каква и да е брава

https://www.shopandbox.com/blog/price-comparison-smart-locks/

https://www.safewise.com/resources/electronic-door-locks-buyers-guide

https://www.pcmag.com/article/344336/the-best-smart-locks

а бидејќи ова се кнап цени за наш пазар, ем бидејќи оит сигурно на ова и царина и ддв и транспорт и маржа, та поарно е за ваква направија Чоек да оди со diy комбинации, додека некој локално не се досети да брендира некоја македонска умна клучалка ...

плус и брендираните системи не се целосно безбедни макар и на поклон ви ги дале [1] а пријателот електроничар ќе избере далеку побезбедни варијации та да имате и на повеќе нивоа осигурување за вакви умни адаптери за клучалки, она прво да мора аудио контролер да препознае типичен ритам или песна а потем и блутут активација но и преку сим картичка абер дека некој ви отворил врата итн. ...

http://www.instructables.com/id/Arduino-Android-Based-Bluetooth-Controll-Password-/

http://www.instructables.com/id/Arduino-Fingerprint-Lock/


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-Jul-2018 at 13:53


е сега треба и посебно батериско напојување за да се анулира ризик од струјни куршлуси, а доколку Чоек сака најдобро осигурување за пристап тогај и венска идентификација е неопходна бидејќи за разика од дна која може да се реплицира исто ко и отисок та и полесно, крвотокот на дланка тешко дека ќе го бајпасираат, иако и за ова има направии [1] само за сега сеуште ет СФ за секојдневни зулумќари вакво нешто да пробијат, посебно ако имате на повеќе нивоа заштита, а мислам дека Палм Секјур има и длабински 3д томографски алгоритам ако добро ме држи меморија ...

http://www.fujitsu.com/us/solutions/business-technology/security/palmsecure/

~ 350 евра https://wccftech.com/veins-windows-10-palmsecure-fujitsu/

http://www.m2sys.com/blog/scanning-and-efficiency/iris-recognition-vs-palm-vein-biometrics-how-do-they-compare/

исто побезбедно е во однос на ризици за Ирис скенирање, пр. вака очите ви се тргнати од нечија терсене агенда, ем секогаш постои ризик мушичка да ви влегла во око та камера да тилта, иако и во овој случај Венски шчо праиме ако дента немате доволно циркулација ... сепак ваквата биометрија има свои тоталитарни ризици доколку се имплементира на сите нивоа, а заради што освен за домашна безбедност и ризични области или поединци, чинам другде не би требало да се протне како норма, бидејќи така ќе се опуштат сите но бидејќи нема технологија која не е хакирана, и’ додека вие си мислите сите Овци ви се на број волкот неприметно и вас да ве изеде, заради што претпазливост треба и во однос имплементација на секоја технологија па и оваа ...https://www.alibaba.com/premium/palm_vein_reader.html
Edited by Zelenikovo - 25-Jul-2020 at 18:06
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 19-Sep-2018 at 23:23

вечерва аеродромци имале солзавец парти, кој може да се испостави дека пополека ќе биде повод бизнис венчр меѓу законот за куќни совети и подзаконски акти за клучарски навики, ќар ќе имаат сите и станарите и дилерите на безбедносни врати и брави, бидејќи денес не е доволно магнетна брава туку и блиндирана врата за 100% безбедност

https://time.mk/c/be3d58cb0b/stanarite-na-skopjanka-s%D1%90-uste-se-na-ulica-se-ceka-specijalizirana-ekipa-na-arm.html

иако и магнетните брави официјално не се 100% безбедни

https://www.techdirt.com/articles/20140903/14134528408/onity-wins-hotels-that-bought-their-easily-hacked-door-lock-cant-sue-according-to-court.shtml

инаку има два система на магнетни брави, но и биг брадер табиет потребен за да си речете кога мирно спиете никој не може преку тераса да ви влезе, а заради што пак во јужна америка еден јапонец изумил атрактивна фора како аларм под чергиче, иако и во тој случај ако не полициски тогаш приватен надзор ќе ви треба за да се растераат натрапници, за кои има и пооригинални аларм системи [1]

http://www.aluminiumdoorsupplies.com/choosing-the-right-magnetic-locks-for-commercial-doors/Edited by Zelenikovo - 19-Sep-2018 at 23:24
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 25-Jul-2020 at 15:33


https://arstechnica.com/information-technology/2015/05/lawyers-threaten-researcher-over-key-cloning-bug-in-high-security-lock/
https://www.reuters.com/article/us-locks-cyber-exclusive/exclusive-high-security-locks-for-government-and-banks-hacked-by-researcher-idUSKCN1UW26Z

https://observer.com/2019/08/safecracker-atm-baby-monitor-refrigerator-tv-hacking/
Unlocking The U.S. Government Locks & Launch Codes!?! - DEF CON 27

~


ако ја тргнеме на страна ДНК Aвтентикација, не сум паметен да кажам колку ова е конечно решение за смарт-лок системи, посебно што во секое време може да се хакира вифи и од просечно едуциран сајбер-криминалец [1] но Чинам би било корисно да се оди со Повеќестепена Заштита (за сега diy пристап) во однос Aвтоматски (паметни) Брави т.н. Smart Locks, веројатно наједноставно досега како Iris + X multibiometrics т.е. сега тренд се комбинации на Детекција и Автентикација како:
* Iris + face: IOM, CFAIRS, AOptix, Retica, …
* Iris + fingerprint + face + palm (Neurotechnology MegaMatcher)
* Iris + iris (left/right) ? IOM
исто сигурно комбинација плус е Ирис + Звучен Патерн т.е. звучна комбинација на шифри како бонус на биометриската детекција, но што доколку имате шум, што доколку го забораите одговорот на вашето неделно прашање, што доколку некој го сними конечно таквиот звук, ирисот претпoставувам лесно би се хакнувал сеуште ако ви извадат око, можеби ви го снимат па проектираат, на што ПалмСекјур би било добра алтернатива, но на тоа кога би се додала уште некоја Заштита ко следната и ето Озбилно Осигурана Паметна Брава ...
биометрија + детекција на движење (Ирис + Моушн Детекшн) значи ова второво не се однесува на тачскрин шара, туку гестикулација по точки како патерн на движење во воздух, а што би било скенирана инфрацрвено ... иако и ова не е ултимејт решение, сепак ет блиску до него, при што би имале скенер за Ирис пред себе ем надсебе скенер за движење, па комбинација на трепкање со очи ем движење со раце би ја отворило Паметната Брава ... то за ирисот лесно [1] но како да се стори софтвер кој ќе препознава 3д патерн скениран од ir-детектор!? [2][2] а може да се комбинира само и патернот од првиот фус со следниов абер ...
Originally posted by Zelenikovo

уште да има моушн-детектор гоупро-то, ем скриена пинхол-камера во рамот, а зошто не и sms известување за придвижување на бајко ... [1][1][1]

сето ова како текст може е непотребно, но чисто заради себе го нафрлам за да посочам на Мултимодална Заштита, која по Фабрики Бизниси Безбедност и Државна Администрација, па и Подома добро би им дошла ко абер на Мнозина, кои не контаат дека денес криминалец нема каде а не може да влезе, ништо страшно ако немате што да изгубите и се’ ви ет на Ачик, бреј да не’ знаете кој ја отворил бравата на Скопскио Расед ’63-та, чинам [siz=1">шифрата била акустичнo побудена!? на страна конспираси спојлеров, ќе потенцирам уште еднаш повеќестепена заштита е чаре, нормал ако системот не е вифи ем е мрежно информационо и електично независен, иако и тогаш уште понормално ќе постојат ризици, да и сами со лесно во даден момент да неможете да го ресетирате муабетот ако некаде заглаи, но потенцијално ова е за сега независен пристап кој наместо Ирис препознавање, во костец гестикулација може да оди и со RFID Картички ...

Јадица
[1] https://create.arduino.cc/projecthub/adhamn/unlock-your-door-with-a-hand-gesture-dc0e53 [1]

[1] http://people.ece.cornell.edu/land/courses/ece4760/FinalProjects/f2015/~

комерцијални комбинации на gesture recognition

2015 - Infrared Scanner

Грдо Пајче
[1] https://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/31614.microsoft-kinect-smart-customer-engagement-solutions.aspx#Smart_Home_System [1]

Тапа
https://sdtimes.com/connected-devices/reemo-grants-developers-the-power-of-gesture-control~

2020 - Millimetre Radar

Олово
[1] https://www.eetasia.com/taiwan-startup-hopes-to-take-on-google-in-gesture-recognition/


Edited by Zelenikovo - 25-Jul-2020 at 15:41
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 81
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-Dec-2020 at 13:52
Q

Edited by antigona - 17-Dec-2020 at 01:15
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Dec-2020 at 14:16
Топло би ти препорачал ABLOY, мислам дека е финска марка, застапник во Македонија е Клуч Сервис се наоѓаат кај пазарче тафталиџе. Функционираат на сосема различен принцип од обични брави, наместо пинови имаат некакви ротирачки дискови внатре, нема јунак да се најде да ги отвори. https://www.facebook.com/klucservis/posts/794371090654855/

Edited by user8642 - 16-Dec-2020 at 14:17
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 81
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Dec-2020 at 14:41
Фала многу!

Edited by antigona - 17-Dec-2020 at 01:16
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Dec-2020 at 15:00
Originally posted by antigona

Фала многу! А нели е можно и тие брави да се отворат со употреба на специјална фолија како што е прикажано на ова видео https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR3Sn3Nn24xz-X3vK20knkfyrIfoI7_9WU8NXQ9l467e2X8o164L5pGEwUg&v=dlLuTldoLyk&feature=youtu.be


Епа не ги потсеќај сега ти лоповите тука на форум! Може и они не читаат!

Неможе како обичен клуч зашто сосема друго се притиска внатре, не е како обична брава да се притискаат пинови од страна или одоздоле. Тука се вртат некакви цилиндри дискови, можеш да најдеш по нет зашто аблој се различни.

Edited by user8642 - 16-Dec-2020 at 15:02
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 81
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Dec-2020 at 15:03
Фала!
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.