build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: МЖТ Дизајн
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

МЖТ Дизајн

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: МЖТ Дизајн
    Posted: 24-Jul-2018 at 06:42

утрово приметив новина на една од кинеските композиции на МЖТ го стаиле логото на АД-то кое иако е олдскул ептен штрчи во однос боите на композицијата, бар и него да го напраеле жарко а не во флат тон ...исто треба како логотип да има и МЖ пред Т-то, вака делува небаре ад-то е приватно, а не е, но нели битно имаме лого, а логото ефтино склепано ефтино лепнато, се надевам не им е таква и услугата ...


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Jul-2018 at 07:00

овој утрински воз на МЖТ во 6 и 42 интересно тргна на време, што укажува на техничка експедитивност, но дефинитивно им фали да поработат на имиџот, од ндуктери преку машиновозачи па се до механичари и скретничари, бар облеката да им е во тоа со боите на композициите, иако сега им е со боите на логото сини кошули, а претпоставувам жолти чорапи но ќе беше добар туристички спин бар кондуктер-стујардеси да имавме кои ќе ве пречекаат испратат и помогнат на постари или инвалиди, но и понудат со вода, благо или слушалки, јасно македонска музика во возои ...

туку шала на страна, дефинитивно треба МЖТ да си смени логото, оти вака делува ко да сте во земја Таксират а не Македонија, а можат и симболично да одат со М-то ко Сонце пред над или како основа за ЖТ, нели доколку се срамат во акционерското друштво од М-то, бидејќи разбрав дека некој некако им забранил во неврзан разговор на перон утрово ...

интересна забелешка би била дека Логото е сино, но и подот и вецеата на кинеските композиции, чиниш ко да сакал некој да остави супер абер за вожњата, на која сега и недостасува само инвентивност за да биде што поатрактивна опција на транспорт кај Народ можеби кинески ноухау за соларни композиции [1] и така ко први во еу со кинеска технологија можеме и на овој основ да побараме од кинезите соработка, јасно ако не не' учичат во Бришел ко нерамноправни, а со изговор дека така ќе бидеме кинески хаб за кинески технологии кои во еу поминуваат не поминуваат ни на интермецо тв канали, сепак ова е висока технологија и логично ако вака ги поставиме нештата ќе добиваме и сефте серии кои уште пологично ќе бидат иако за ефтини пари или на поклон добиени прилично стегнати, прашање е колку самите знаеме да избереме што ни треба ... но и да знаеме ако онака колоритно и понатака спинуваме бадијала од се' најдобро да ни ветуваат или пак имаме, бидејќи додека ние си губиме време на спинои, аирот си оит кај друг а за сметка на Народ ...

...

хм може треба и во однос Нова Железничка станица да думаа со време дека требаи таа да е во боите на Македонија, а вака само дел од неа [1] ајде ете имаме бар нешто заедничко со антиката и на овој план ...


Edited by Zelenikovo - 24-Jul-2018 at 07:07
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-Jul-2018 at 11:55

бидејќи во Дизајн влегуваат повеќе категории, кои веќе генерално се коментирани и во други нишки во овој Ж подфорум, мислам може тие постови тука во оваа нишка да се сместат или линкуваат, иако немора, но убо би било да има ваква засебна тема ...

та би прокоментирал тука зошто Железничкиот Сообраќај може ојде два чекора назад, наместо бар еден напред со новите кинески гарнитури, а во однос Автобускиот Сообраќај ...

мислам Седиште е озбилна работа која влијае на нечија перцепција за удобност, и иако новите седишта се удобни и широки, чинам бидејќи се статични после 4 часа возење повторно Чоек е укочен, а з'ш станува збор за интерсити возои а кои тоа кај нас не се истите немаат ни особен акцент на дополнителна удобност, бар меѓу првите IC-a логиката е ова ако се земе името за репер, а како застанува на секоја станица кај нас возот, може да се каже ова кинезите немаат сега таква намена, иако заради ова пак моторот колку што разбрв се оптоварувал бидејќи се правени за меѓуградски а не комјутинг превоз, но зошто/како не се разбирам во однос стандардизацијата кај трендовите и возоите, но би рекол во минатиот век можевте да се подоптегнете нормално во купе, додека сега ќе морате да се свлечкате во седиште, бар јас не приметив дека кај овие нови гарнитури седиштата можат да се навалат дополнително, што може за релација од саат два нема потреба, она доколку вовие возови застануваа само во големите градови, но вака по 4-саати возење излегува автобускиот превоз е покомфорен иако натиснат ... не приметивно мислам немаат полнач за usb приклучок на секое седиште, а не пак приклучок за радио, веројатно ова влегувало во дополнителна опрема, а капак е пушалната предпорти на секоја станица, наместо да има засебен вагон за пушачи, иако заради еу знаменцата мораме и ние да се аклиматизираме на ноу-смокин-трејнои, мислам паметно и убо, но поарно нека лупнат јаки казни и да нема вакви глупости на ж.постојки, а нека пуштат една смокинг-гарнитура во денот, та оние кои неможат навистина да се воздржат нека си резервираат карти за тој интервал, но ми се чининие за баланс не знаеме туку тераме во екстреми, а сакаме поголема искористеност на железничкиот транспорт, но нели ако новиве возови заради туризам и етика мораат да бидат беспрекорни нека ги резервираат само за 4-ри града од Ск до Бт а нормално за селските нека пуштат од старите композиции во кои ќе има и вагон за пушачи, но и за точаци, а зошто да не и за рурално-карго до одредена тежина, вака сега оди бате со лопатите во кинезот оти навистина нема друго! но нели ако некој рече тоа не може, а нема алтернатива ете ти излупани или ишкртани возои, плус за да не се шкртаат новите комотно можат на младите да им остават слободен простор да ги бомбардираат старите композиции со графити секојдневно но да има картонски шаблони за прозорите како не би се реметеле стаклата, мислам комотно ќе дотераме не до туристички спин ами и поголема искористеност и на старите вагони од младите него вообичаено, само да не тераат кичерајски со тоа треинспотинг-журки сетне по возои, она да се задржи колку толку фокус на транспортот него забавата, а доколку им е до такви забави нека бараат во депото да им дозволат соодветен простор иако и тоа безбедносно е ризично, та нека им направат некој железнички амфитеатар со столои од воз а стејџ од локомотива, бар сега ги имаме спремни за рецклирање во недоглед, иако тоа еве чинам е најголема глупост, та ако немаа акал за Железнички Музеј да срочат можеа вака некако да го изиграат ќарот од старо железо, колку само Селски Станици ќе си добиеја уникатно бифе ако не друго ...

туку да не кршам клечки еве нека се инспирираат некаде што може да менуваат, а тоа колска да им го испорача, белким не ја сотреја, а доколку тоа е случај нека ги ангажираат нивните дизајнери за тековни одржувања во МЖТ па тоа пероните бар нека ги стокмат оригинално со ретро столои, она како било некогаш во воз кога тука врвел Балкан Експрес ... бреј да не знаеме нит од железничка историја да профитираме ето бар естетски ...

http://www.railwayinteriors-expo.com/en/Edited by Zelenikovo - 24-Jul-2018 at 11:58
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Oct-2018 at 01:00

CH Promo   
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.