build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Експресен пат Тетово - Јажинце

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Joralemon View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Joralemon Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 20-Jul-2020 at 18:21
Нема потрба од автопат Тетово-Јажинце. Доволно е експресен пат од пред влезот на Тетово до Глоѓи/Доброште. Од Доброште до Јажинце нема голема фреквенција.

Edited by Joralemon - 20-Jul-2020 at 18:21
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 21-Jul-2020 at 12:57
А на пример од Тетово до с. Слатино да направат булевар? Или скапо ќе ги кошта да се рушат куќи, земјишта,итн...?
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 501
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 21-Jul-2020 at 13:13
Originally posted by The Wild Boy

А на пример од Тетово до с. Слатино да направат булевар? Или скапо ќе ги кошта да се рушат куќи, земјишта,итн...?


Два проблема:

1. Општина Тетово упорно со години го кочи поетокот на ваквиот булевар, односно пробивањето на улицата Благоја Тоска кај касарната. И тоа го кочат на своја штета и на штета на сите жители на Тетово, само за да не почнат било каков проект со изградба зашто тука во овој дел од градот во околината живееле Македонци. Прилично селско размишљање. 42.016698° N 20.981222° E. Не се способни да пробијат таков булевар едноставно.

2. Проблемот не е се решава со булевар низ Тетотво, туку превземање на сообраќајот од Скопје и Гостивар уште на клучката на влез и спроведување преку обиколница до после Порој и Џепчиште.
Back to Top
Joralemon View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Joralemon Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 21-Jul-2020 at 17:45
Ништо од новиот булевар „Видое Смилевски-Бато“ во Тетово

Додека во останатите општини интензивно се работи и се отвораат нови проекти, во општина Тетово, започнатиот проект за отворање на булевар кај спортскиот центар стагнира.
Булеварот Видое Смилевски-Бато почна да се гради во февруари годинава, но по само неколку дена, работите беа прекинати со образложение дека поради пандемијата, реализирањето на проектот не може да продолжи. Но, состојбата беше иста и денеска. Булдожерите се паркирани, а на теренот нема работници.

https://alsat-m.tv/mk/ништо-од-новиот-булевар-видое-смилев/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.124 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.