build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Füssen, Германија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Füssen, Германија
    Posted: 30-Jul-2018 at 10:04
Патеписот што следува не е само за Füssen, но не сакав да го угушам насловот на темата. Покрај градот, во галеријата има слики и од два замоци кои се наоѓаат во близина на Füssen - Hohenschwangau и Neuschwanstein, а езерото е Алпско езеро (Alpsee).

Füssen е последниот град што се наоѓа на таканаречениот Романтичен пат и е во близина на границата со Австрија, во подножјето на Алпите. Она по што е најпознат е индустријата за изработка на виолини.

Двата замоци имаат фасцинантни приказни, но да не должам на долго и широко, на оние што се заинтересирани би им препорачал да прочитаат по нешто повеќе. Посебно занимлива е приказната за кралот Лудвиг втори од Баварија којшто го градел Neuschwanstein за себе, но никогаш не доживеал да го види завршен бидејќи умрел под мистериозни околности, пронајден мртов во вода. Се вели дека е единствениот вистински крал во неговиот век, а самиот рекол дека сака да биде вечна мистерија за себе и за останатите, па се чини дека успеал во тоа.

Она што најмногу ме воодушеви е лустерот во една од просториите на замокот којшто е изработен во форма на Византиска круна (поради фасцинираноста на кралот со средновековието) и кој тежи 1 тон.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Jul-2018 at 10:05
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Jul-2018 at 10:05
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Jul-2018 at 10:05
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-Jul-2018 at 10:06
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Jul-2018 at 10:12
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Jul-2018 at 10:13
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 30-Jul-2018 at 10:13
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 30-Jul-2018 at 10:21
IMG_20180728_174606 by ironm, on Flickr

IMG_20180728_174612 by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 30-Jul-2018 at 20:14
IMG_20180728_173942 by ironm, on Flickr
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12882
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 30-Jul-2018 at 22:16
Ау, браво и за оваа репортажа! Посебно ми се допаѓаат снимките од различни агли на замокот Нојшванштајн (Neuschwanstein), тоа го гледам за првпат. И гратчето е супер.
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 31-Jul-2018 at 08:06
Мило ми е Уште поубав беше ентериерот на Нојшванштајн, но за жал забрането беше сликање и снимање во внатрешноста.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 31-Jul-2018 at 15:27
Еве уште некоја фотка. Од оваа страна го реставрираат замокот, предвидено е да е вака затворено до крајот на 2018. Надворешноста на замокот е под многу силно влијание на природата бидејќи се наоѓа во подножјето на Алпите и со самото тоа има многу остра клима. Но, исто така поради тоа што се наоѓа на карпест рид којшто го разнеле со динамит за да го израмнат теренот при спремање за градба. Да напоменам дека во тоа време динамит бил тукушто измислен и претставувал најнова технологија. Заради тоа одвреме-навреме е потребно зацврстување на потпорните ѕидови за да се спречи лизгање на земјиштето.

IMG_20180728_100042 by ironm, on Flickr

И една од позади

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 31-Jul-2018 at 15:34
Еве и едно кратко видео што го направив (мизерно), колку да ја видите околината


Не работи ова за мене од некоја причина, еве го и линкот https://www.youtube.com/watch?v=NbbXOydXmDk


Edited by ironm - 31-Jul-2018 at 18:36
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.