build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: ЗСФ КОМ - Аеродром, кај Мајчин Дом
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ЗСФ КОМ - Аеродром, кај Мајчин Дом

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 13>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6483
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: ЗСФ КОМ - Аеродром, кај Мајчин Дом
    Posted: 04-Mar-2018 at 19:01
Фоткава е превземена од фејсбук.Станува збор за парцелата кај мајчин дом во Општина Аеродром каде треба да никне висококатница.А еве и уште една од https://ako.mk/се-подготвува-локацијата-кај-мајчин-д/
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 05-Mar-2018 at 12:03
sreka sto nema ni edno drvo. inaku, mislam na mestovo bi doslo ubavo nekoja 4-5 katnica kako tie od sproti, so cik cak forma za da izdleda slicno na tie toe karshi nea i da ima nekoja dinamika koga se proaga po ulicata
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6483
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 05-Mar-2018 at 12:13

Мислам дека предвидена е 9 катница на оваа локација што е премасивно за овој простор.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2180
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 05-Mar-2018 at 21:10
Уште еден натрапник? Овие луѓе се непријатели на градот Скопје и Република Македонија!
Кога навистина ќе добиеме правна држава, сето ѓубре насадено од криминалците низ Скопје ќе мора да се отстрани затоа што го спречува нормалното функционирање на градот.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7347
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 05-Mar-2018 at 23:48
на оваа локација ќе беше најдобро да се уреди еден парк, и онака им тргна со парковите во Аеродром... ама кога веќе мора да има објект, да биде нешто во висина на мајчин дом најмногу

ианку, парцелава нели ја дадоа на Камчев? што бидна?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6483
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Oct-2018 at 19:18
Локацијата е веќе оградена,се работи за бул.Јане Сандански близу Мајчин Дом,се подготвуваат да почнат.Веројатно наскоро ќе добиеме и рендери за изгледот на новиот станбен објект,очекувам повторно нешто креативно како и претходните проекти.
Фоткиве се од фб
Еве ја уште еднаш локацијата
Edited by stef4o - 08-Oct-2018 at 19:18
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Oct-2018 at 19:59
Originally posted by stef4o

Локацијата е веќе оградена,се работи за бул.Јане Сандански близу Мајчин Дом,се подготвуваат да почнат.Веројатно наскоро ќе добиеме и рендери за изгледот на новиот станбен објект,очекувам повторно нешто креативно како и претходните проекти. 

Колку сака нека е креативно, не треба да се гради. Таа маркичка треба да се избрише, а сопственикот да се обештети од конфискација на имот на говедата што ја измислија и што ги аминуваа чекорите од процедурата до добивање на градежна дозвола. А и за Златко Марин веќе треба да почнат сериозни истраги. Аеродром моментално има копија на претходниот градоначалник - корумпирано конте кое не може ни да одглуми дека барем малку го интересира јавниот интерес.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6483
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Oct-2018 at 20:08

Se slozuvam,megjutoa ne ocekuvam nesto konkretno da se prevzeme.Otkako pomina proektot za Porta Aerodrom (10-katnicata koja se gradi kaj Tobako 2) ponatamu nisto ne me cudi.Gledam i na Micurin mu se spremaat da go natrupaat so zgradi.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 478
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Oct-2018 at 23:37
Кога се донесе ДУП-от имаше реакции за оваа зграда (пред 2 години).
Ако не се лажам тогаш се утврди дека нема никакви еколошки нарушувања, па ДУП-от си се врати. Моментално луѓето пак се бунат, но нема логика бидејќи веќе е утврдено дека не е спорно.
Проблемот е што луѓето треба да се заинтересираат (па ако треба и да реагираат) ПРЕД да се донесе некој ДУП, а не откога ќе се донесе (сега дури после 2 години...).
Инаку, не се согласувам дека на ова место не треба да има зграда. Според мене, треба да има, но не со олкава катност. Вистинскиот проблем е на другата страна, односно сумите кои општината ги добива од сите овие градби изминативе години да бидат навистина употребени за подобрување на екологијата во општината, инфраструктурата итн.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6483
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 09-Oct-2018 at 06:44
Багерите пристигнуваат ноќе на парцелата кај Мајчин дом

Багерите за копање на темелите на деветокатницата на последното парче зеленило кај Мајчин дом, веднаш до тротоарот на булеварот, со засилено темпо се истовараат во текот на ноќта.

На ФБ жителите на Аеродром се организираат за најавениот протест, денеска во 17 часот.

И покрај опструкциите и бришење на нивните објави, тие повторуваат дека протест ќе има.

Во текот на вчерашниот ден беше оградена парцелата која доби дозвола за градба и потпис од актуелниот градоначалник Златко Марин, кој во опозиција стоеше токму на таа парцела и обвинуваше дека градежната мафија предводена од Орце Камчев сака да гради зграда и бараше мораториум и промена на ДУП-от.

Но, сега ја потпиша дозволата за градба, со оправдување дека ништо не можело да се стори, бидејќи парцелата е во приватна сопственост.

Ова дополнително ги налути аеродромци, кои бараат оставка од него.https://ako.mk/багерите-пристигнуваат-ноќе-на-парце/

Еве и рендер(изгледа ќе му конкурираат на Настел Тафталиџе по должина)


Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 09-Oct-2018 at 07:49
Чисто да се знае кој гради,а и кои би можеше евентуално да бидат новите станари

http://www.zsf.com.mk/sq/shtepi/

Edited by kiriOK - 09-Oct-2018 at 07:50
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 09-Oct-2018 at 08:01
И?
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-Oct-2018 at 08:18
Originally posted by Cloverstack

И?И како тргнало Аеродром полека по урбанизам,сообраќај,зелени зони,екологија ...се доближува до Чаир,Тетово,Гостивар,Приштина... уште промена на етничко население му фали,доселеници од провинција како да малку го променија и го менуваат духот на општината.

Edited by kiriOK - 09-Oct-2018 at 08:19
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 09-Oct-2018 at 08:21


Пошто си опседнат со тоа прашање. Кои се решенијата. Енклави, ѕидови, логори?


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 09-Oct-2018 at 08:23
Инаку ЗСФ трокира со дизајнот. Истиот штос го реплицира од објект во објект. Овој ќе биде веројатно најлош објект што го имаат изведено.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 09-Oct-2018 at 08:30
Originally posted by kiriOK

Originally posted by Cloverstack

И?И како тргнало Аеродром полека по урбанизам,сообраќај,зелени зони,екологија ...се доближува до Чаир,Тетово,Гостивар,Приштина... уште промена на етничко население му фали,доселеници од провинција како да малку го променија и го менуваат духот на општината.

Ти си од оние што се за чиста Македонија?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6483
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 09-Oct-2018 at 08:53
Багерот веќе почнал со работа,инаку ЗСФ не изненадија нешто многу со дизајнот,ова им претставува некоја варијанта со оној што го изведуваат на ул.Прашка во Карпош само со поголема должина.

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 09-Oct-2018 at 08:54
Originally posted by ironm


Originally posted by kiriOK

Originally posted by Cloverstack

И?И како тргнало Аеродром полека по урбанизам,сообраќај,зелени зони,екологија ...се доближува до Чаир,Тетово,Гостивар,Приштина... уште промена на етничко население му фали,доселеници од провинција како да малку го променија и го менуваат духот на општината.
Ти си од оние што се за чиста Македонија?


За Македонија каде нема да има депопулација на остатокот за сметка на неколку скопски општини и за Македонија во чии главен град ќе постои една населба како Аеродром која како до пред неколку години ќе биде пример за урбано планирање и урбан живот, не само во рамки на Македонија него и пошироко во регионот.

До не така одамна,така добро осмислена и квалитетна на многу полиња населба како Аеродром неможеше да најдеш во цела Бугарија,Албанија,Косово,Србија се до Белрад...а сега решиле оваа населба да ја прават Приштина.

Инаку и мала дигресија колку да ти одговорам и на суштината на твоето прашање...и самиот знаеш,не е тајна дека албанскиот етникум нема иста визија и замисла на урбанизам како и македонците,неговиот урбан менталитет се гледа по населените места каде живее,погледни ги градовите и населбите во Албанија,Косово и тие во Македонија каде е присутен... не викам дека е лошо,секој како ќе сија нареди...ама јас а сигурно и другите на форумов и пошироко не би зимале пример од таму.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 09-Oct-2018 at 09:19
Мислам дека коментарот ти е со многу ниски и недолични констатации, бидејќи можам најмалку 10 градови во местата што ги спомна да ти посочам кои се архитектонски ремек дела, а нема да најдеш толку во Македонија. Истовремено си земаш за право да кажеш дека твојот став е став и на останатите од форумов. Проблемот во места како Чаир, Тетово, Гостивар е повеќе од политичка природа отколку некаква визија и замисла за урбанизам. Сакаш да кажеш дека жителите на тие места се среќни што немаат повеќе зеленило или дека сообраќајот е хаотичен? Дека нив тоа им било визијата? Побарај податоци за тоа колку пари се инвестирани во Аеродром од страна на сите мк влади споредено со местата што ги спомнуваш.

Твојот проблем очигледно не е само од урбанистичка гледна точка бидејќи спомна и етнички состави, па дури ти смета и доселеници од провинција (??), како демек тие го валкаат Аеродром повеќе од другите или заради нив паѓаат стандардите за градба и површината за зеленило. Охрид ја има најголемата урбана мафија во МК и доживува најголемо урбанистичко силување од сите градови во МК. Последно кога проверив етничкиот состав во Охрид кажуваше дека 85% од жителите се етнички Македонци. Си видел некаде парк во Охрид?

И за крај, Skopje East Gate е проект на тие со коишто ти не ја споделуваш истата визија. Се надевам нема да одиш во тој дел од градот откако ќе заврши проектот бидејќи ќе те затрујат и тебе со својата визија.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 09-Oct-2018 at 09:34
Иако не ти беше (само) тоа поентата, да се задржиме на последното.

Урбанизмот не го прават Албанците во случајов. Го правеше Ивица, сега го прави Марин.

Претходната гарнитура по системот „добро е нека се гради“ го донесе овој хаос во Скопје. Од оние чудовишта кои веќе го претворија Водно во една обична фавела, до Настел и Импексел во Тафталиџе па се до ова чудо што се случува во Аеродром а особено во Мичурин.

Во 90те сите бевме шокирани од она што се случуваше во дебар маало и мал ринг. Но ако Тифани е најголемиот експонент на тоа време, тоа значи дека многу подлабоко сме заглибиле од тогаш.

Е сега. Се согласувам со тебе дека Приштина, Тетово и компанија се урбанистичка катастрофа. Но ако до скоро можевме да се пофалиме дека ни е друго нивото (како земја или како град, не како етникум), тоа е минато свршено време.

Подеднакво како и ти жалам за ваквиот крај на една прекрасна општина како Аеродром, од готово вересија. Но проблемот го лоцираш на погрешно место. Во случајов треба само да се погледне во огледало.


Edited by pbanks - 09-Oct-2018 at 09:35
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.148 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.