build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: ЗСФ КОМ - Аеродром, кај Мајчин Дом
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ЗСФ КОМ - Аеродром, кај Мајчин Дом

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 111213
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 30-Jul-2020 at 11:02
Originally posted by zabegan

нема везе, ја сум во воените кули во Аеродром, па пак со комшијата може да се поздраиме преку една од терасите

факт е дека стан драстично ти ја намалува приватноста, ама па тоа значи дека архитектите и инвеститорите треба малку да поработат на случајот, наместо да штанцаат кокошарници


Не ти држи вода ова што го буткаш...погледни го поголемиот дел од Козле и Тафталиџе денес...имаш куќи каде балкони или дворови доколку ги има се на ударна точка и опколени од сите страни...таму нема да те поздрави комшија,него некој од тротоарот случаен што поминува...
По твоја логика цел град треба да се сравни и наново да се планира...

Во која зграда неможеш да се поздравиш преку тераса со комшијата?, освен нели ако зградата нема тераси...
Сепак тоа влече и подлабоки корени отколку само архитектура....
Во Англија скоро и да нема куќа со тераса,повеќето станбени згради немаат тераси...причина? временски околности,менталитет...
Слично и зошто кај нас по парковите во станбени населби градени од државата има толку многу клупи...
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 30-Jul-2020 at 16:03
Сите вовлечени тераси што немаат друга зграда на 20м од нив имаат приватност и се супер за седење. А такви има многу низ градов. Така да ваков стан каде некој ти дише у врат додека пиеш утринско кафе никогаш не би купил. Но секој со своите критериуми.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 30-Jul-2020 at 17:17
Ретко кој веќе седи на тераса, изумре тоа во Скопје...
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 30-Jul-2020 at 21:48
Мојот балкон нонстоп смрди на цигари од овој под мене што пуши дење ноќе. Вовлечен испакнат, исто ти е, зграда е зграда, кој сака приватност - само куќа.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 30-Jul-2020 at 21:52
Збориме за седенки на тераса па дури и во двор...такво нешто во рамки на градот веќе малтене нема...за цигара или џоинт едино чат пат.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5624
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 07-Aug-2020 at 11:08


https://www.facebook.com/ZSFKom


Edited by stef4o - 07-Aug-2020 at 15:48
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 111213

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.