build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: ЗСФ КОМ - Аеродром, кај Мајчин Дом
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ЗСФ КОМ - Аеродром, кај Мајчин Дом

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 891011>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4990
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 27-May-2020 at 14:52


https://www.facebook.com/ZSFKom
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4990
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 31-May-2020 at 12:05
Од инстаграм

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 31-May-2020 at 13:37
Па вака на поглед, изгледа квалитетно.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4990
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 31-May-2020 at 13:54
Според мене северната фасада е многу убава и ќе беше добро и од страната на булеварот да биде ваква...освен замерката во врска со недоволниот паркинг простор и оптоварувањето кое ќе се случи во иднина другото е ок.За разлика од други згради оваа барем не го затвора видикот и не им одзема дневна светлина на други згради.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 31-May-2020 at 17:08
zgradava e urbanisticki mnogu loso postavena, premnogu e glomazna i zalepena do bulevarot, inaku vo pravo si, na niedna zgrada okolu ne i odzema niti vidik niti sonceva svetlina, za razlika od na primer porta aerodrom i site tie kupii naredeni edna pozadi druga.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 31-May-2020 at 18:38
Која беше цената за м2? 1.100?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 31-May-2020 at 22:19
Originally posted by stef4o

Според мене северната фасада е многу убава и ќе беше добро и од страната на булеварот да биде ваква...освен замерката во врска со недоволниот паркинг простор и оптоварувањето кое ќе се случи во иднина другото е ок.За разлика од други згради оваа барем не го затвора видикот и не им одзема дневна светлина на други згради.


Па стави зграда сред градски парк и таа нема да одзема видик на друга зграда
Back to Top
David View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote David Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 01-Jun-2020 at 07:10
Само во северен фиром можеш вакви чудовишта да видиш во 2020 година,итоа на сред булевар Цел свет гради во висина,само кај нас блокови ли блокови,хорори ли хорори.
Ако веќе немаш знаење да градиш во висина изгради барем неколку 2-3 катници пристојно распоредени,атика style,ама очигледно незнаењето и желбата за профит од сите релевантни институции се поголеми од се.

А као демек ќе беше стопирано градењето на зградава.....
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4990
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 03-Jun-2020 at 09:06


https://www.facebook.com/ZSFKom/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4990
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 10-Jun-2020 at 11:21
Денешни





Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4990
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 11-Jun-2020 at 15:40


https://www.facebook.com/ZSFKom
Back to Top
Skopje1981 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Nov-2019
Online Status: Offline
Posts: 22
  Quote Skopje1981 Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 11-Jun-2020 at 15:50
Пешачката патека со месеци узурпирана. И никому ништо.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4990
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 15-Jun-2020 at 10:55
Зеленило на разиграните балкони



https://www.instagram.com/zsf_kom
Back to Top
nikolatriki View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote nikolatriki Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 15-Jun-2020 at 12:00
Originally posted by stef4o

Зеленило на разиграните балкони



https://www.instagram.com/zsf_kom



Глеав видео (кога беше револтот на локалците дека зградава ќе ја уништи зелената чистинка пред Мајчин дом) на кое сопственикот на ЗСФ изјави дека инвестирал 1 милион евра (еден милион!) во систем за наводнивање и одвод на зеленилото кое ќе го посади по терасите и кровот.
Според оваа слика сега, за кровот сигурно планира ПЛАСТИЧНА ТРЕВА!
Каква лакрдија
Back to Top
bambi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote bambi Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 15-Jun-2020 at 12:29
Искрено не ни очекував повеќе од неколку саксии, исто како зградата во Маџир Маало каде што има неколку саксии со зимзелени дрвца.

Изгледа им се видело многу работа и пари, исто за фасадата која што ја почнаа со декоративни цигли од страната и после секаде се продолжи само со боење (се сомневам дека ќе стават цигли и на другите страни).

Originally posted by nikolatriki

Originally posted by stef4o

Зеленило на разиграните балкони



https://www.instagram.com/zsf_kom



Глеав видео (кога беше револтот на локалците дека зградава ќе ја уништи зелената чистинка пред Мајчин дом) на кое сопственикот на ЗСФ изјави дека инвестирал 1 милион евра (еден милион!) во систем за наводнивање и одвод на зеленилото кое ќе го посади по терасите и кровот.
Според оваа слика сега, за кровот сигурно планира ПЛАСТИЧНА ТРЕВА!
Каква лакрдија
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4990
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 15-Jun-2020 at 12:38
И јас приметив за тоа со циглите,на северната фасада се пофалија дека ќе редат фасадни цигли дури и беа сликани неколку ама изгледа само за маркетинг цели потоа се завршило на поефтин принцип само со премачкување со фасадна боја.Зеленилото нема врска во Маџир Маало дури на некои од балконите се извадени саксиите и зградата е прилично нагрдена со разни тенди,чадори и натстрешници.Мислам дека повеќе зеленило има само во нивниот комплекс Скопје Сити Гарден барем таков впечаток добив од некои од балконите кои ги имам видено и мислам дека за тој проект најмногу се вложија а овие другиве проекти се на прилично незгодни локации и со недоволно паркинг места итн.
Back to Top
bambi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote bambi Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 15-Jun-2020 at 13:06
И во рендерот, бордо делот е со циглички целиот
http://www.zsf.com.mk/wp-content/uploads/2018/11/Slika-Tekovni.jpg
И нормално дека е поубаво така


Најубаво решение е како во старите згради низ Аеродром / Ново Лисиче, кои што имаат големи заѕидани саксии. Може да се засадат многу цвеќиња + побезбедно е дека нема на некој да му падне на глава ако задува посилен ветер.

Originally posted by stef4o

И јас приметив за тоа со циглите,на северната фасада се пофалија дека ќе редат фасадни цигли дури и беа сликани неколку ама изгледа само за маркетинг цели потоа се завршило на поефтин принцип само со премачкување со фасадна боја.Зеленилото нема врска во Маџир Маало дури на некои од балконите се извадени саксиите и зградата е прилично нагрдена со разни тенди,чадори и натстрешници.Мислам дека повеќе зеленило има само во нивниот комплекс Скопје Сити Гарден барем таков впечаток добив од некои од балконите кои ги имам видено и мислам дека за тој проект најмногу се вложија а овие другиве проекти се на прилично незгодни локации и со недоволно паркинг места итн.


Edited by bambi - 15-Jun-2020 at 13:45
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4990
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 16-Jun-2020 at 11:38


https://meta.mk
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #199 Posted: 16-Jun-2020 at 14:11
Кога ја гледам снимкава од населбата од другата страна на Јане Сандански,ми иде да кажам само да бидеме благодарни на народната власт на СФРЈ,затоа што да не беше тогашното урбано планирање, сега цело Скопје ќе беше едно големо Дебар Маало.

Edited by kiriOK - 16-Jun-2020 at 21:45
Back to Top
Skopje1981 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Nov-2019
Online Status: Offline
Posts: 22
  Quote Skopje1981 Quote  Post ReplyReply #200 Posted: 16-Jun-2020 at 15:50
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 891011>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.