build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Процедура за градба - помош за проверки/документи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pentax View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote pentax Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Процедура за градба - помош за проверки/документи
    Posted: 24-Oct-2018 at 09:13
Decki ako moze mala pomos. Mi ponudija kuka za dobra cena. Ima 50 m2 osnovica i 50 m2 sprat i uste okolku 50tina m2 dvor, znaci vkupnata povrsina na placot e okolku 100 m2.

Ona sto mene me interesira e slednovo:
1. Kako da proveram dali smeam da ja turnam kukata kompletno i da gradam nova od temel? Nekoi od sosedite gi ostavale samo nadvoresnite zidovi a turale telemi i ploci za na krajot samo da gi turnat nadvoresnite zidovi i da izdzidaat novi, bideki navodno ako gi turnele objektite ne smeele da gradat novi.
2. Dali smeam da ja zgolemam osnovicata na kukata? Kolkava e maksimalnata osnovica koja moze da ja dobijam ako celiot plac e 100m2.
3. Ako e vozmozno da se zgolemi osnovicata dali komunalii ke plakam samo na razlikata od novata i starata povrsina, ili kako sto slusnav muabeti na celata povrsina, ako se gradelo nanovo od temel.
4. Koja e procedurata za gradba vo smisla kako hronoloski treba da gi obezbeduvam dokumentite?
5. Koj e nekoj vremenski rok za koj bi mozel da gi obezbedam dokumentite i dozvolite za gradba?

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-Oct-2018 at 04:16

фејкбук изгледа побрзо ќе дочекаш одговор бидејќи сите се таму учипени, иако таму се' ет изгубено во превод бидејќи и да има каде да поставиш вакво прашање та и некој го одговори, нели ќе се изгубит и тоа по фидои на некоја општинска или министерска фанпејџ страница ~                            тука пак на Билд до сега ретко некој да се зачленил за да одговор и нечие прашање, а јас за не грешам душаа како сештолог пријателе пак распрашј се другде или причекај може некој од постојните билд-членови ќе сподели мислење, но најубо обрати се до ОПШТИна или до МИНИстерство може ќе најдат време да ти одговорат општо ако не минијатурно нормално доколку ти се чека регуларно да се мајтапат на реформата на минатата власт за Регулаторна Гиљотина која колку сега што ми е познато законски регуларно се заобиколува, битно тргнала работата, иако тргни застани е истата, особен гајрет доколку не можеш во 4 очи да се информираш, а што ако го можеш ќе бидеш на стендбај шалтерско-канцелариски бидејќи секој едбен службеник за едни исти прашања по милион пати приморан да одговара мора и редовно да паузира

во однос на твотите недоумици ќе речам логично

1. комуналии

2. Процентот на изграденост на локацијата, исто така, според текстуалниот дел на одредбите, изнесува:
за семејни куќи до 60% [1]

3. ново си е ново - се'

4. и 5. пливај и уживај бидејќи и да ги, нема ниту прв ниту последен да бидеш да пробие рокои, иако ги има [1.2

~


може треба на Билд да се напраи некој еПрирачник кога веќе усчиги.гов.мк е во аут [1] каде бар порано низ ссрчот ќе налеташе Чоек на некој абер, а евентуално да си игра низ срчот на арцхи.орг [2]] од каде редиректинг најчесто ќе добие до дефаулт страницата, за кој јавашалук на единствениот државен еИнфо портал во земјава има две непознати како рокнала, или дпмн архивата ја скрил или sds ја загинале, та бар таму порано како еСервис од спунт можеше да семразгледуваат веќе одговорени прашења [3]

единствено зелс имаат некој општ аберлук но далеку од опсежен а не пак еФорумски абери каде за секоја тема ќе има засебен подфорум и задолжена администрација да одговара на прашања на граѓаните, но ајде може ќе им ги потсредат систем-админите урл-ата ако не друго

https://www.gradezna-dozvola.mk/Account/Login?ReturnUrl=%2f

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.086 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.