build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Подгорица, Цетиње, Котор, Херцег Нови, Тиват, Бар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Подгорица, Цетиње, Котор, Херцег Нови, Тиват, Бар
    Posted: 28-Oct-2018 at 18:02
Едно мало патување со фотографии низ Црна Гора од моето патување што го направив овој месец. Ми се чини дека неоправдано немаме фотографии од оваа земја, особено од приморските градови кои изобилуваат со прекрасна средновековна архитектура- Дел од градовите, како Котор на пример, не спојуваат со историјата на Скопје, бидејќи градовите биле разурнати од земјотреси, но и обновени од полските архитекти и урбанисти во втората половина од 20.век.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 28-Oct-2018 at 18:11
Вирпазар, мало населено место на брегот на Скадарското езеро, измеѓу Бар и Подгорица:


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 28-Oct-2018 at 18:22
Во продолжение следува стариот град Бар, којшто се наоѓа на 4 километри од морето и од денешното градско јадро:Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-Oct-2018 at 18:37
Во продолжение следуваат фотографии од Котор. Мене лично ми се допаѓа многу повеќе од Дубровник и може слободно да се вметне во категоријата на бисери на Јадранот. Стариот град е заштитен под УНЕСКО, во целокупното градско јадро се градат многу малку нови објекти што е реткост за една Црна Гора. Карактеристично е што бил разурнат во 1979 година. Адолф Циборовски, проект менаџерот за обнова на Скопје по земјотресот, бил назначен и за обнова на градот Котор по тамошниот земјотрес. Градот го зачувал од целосна запуштеност која што му се заканувала поради препораките да не се обновува старото градско јадро:Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Oct-2018 at 18:49
Во продолжение следуваат фотографии од Тиват. Градот мене лично не ми се допадна многу, иако е во последниве години променет од корен неговиот изглед. Аеродромот во Тиват и пристаништето му овозможија да се реализираат крупни проекти во градот, меѓу кои е и проектот „Порто Монтенегро“ во самиот центар. Цените се вивнати во несвест, изобилува местото со Руси со сомнително стекнат капитал, а на 100 метри од првата линија на нови објекти се осеќаш како да си во Газа според решеноста на инфраструктурата и старите објекти што чмаат дотраено:

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Oct-2018 at 19:08
Од целото црногорско крајбрежје што го пројдов, ми се чини дека Херцег Нови е најдоброто место ако се земе во предвид македонскиот стандард, архитектурата на градот и стратешката поставеност за шетање на околината.Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 28-Oct-2018 at 19:29
Според мене, Цетиње е градот што е најмногу потценет од било какви информации што ни доаѓаат од Црна Гора. Никој никогаш не го вклучува во некаква туристичка понуда, иако станува збор практично за кралски град. Со своите 10.000 жители, дефинитивно е културен центар на Црна Гора, еден од најчистите градови на Балканот во кои сум бил и дефинитивно најсредениот во Црна Гора. Ги издвојувам позначајните градби:
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Oct-2018 at 19:32


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 28-Oct-2018 at 19:52
Главниот град Подгорица го оставив за на крај. Многумина би рекле дека е најмалиот град од поранешна Југославија, во кој нема што многу да се види. Сепак, принципот на развој на градот е сличен на Македонија и Словенија од социјалистичкиот период. Главните градови се своевидни „меки“ на модерната архитектура, која што има свои достојни репрезенти што се зачувани од тамошните власти. Заедно со мноштвото на паркови во центарот на градот, Подгорица е еден мирен и убав град за живеење во којшто и во текот на најголемите сообраќајни метежи патуваш за 15-тина минути од една до друга страна на градот:

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Oct-2018 at 19:57


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Oct-2018 at 20:11
За на крај, останаа нешто фотографии од националниот парк „Ловќен“, мавзолејот на Његош, погледот кон Бока Которска и градовите во нејзини рамки:Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 28-Oct-2018 at 21:06
Убава тура си направил. за фотките и описот.
За сè има вторпат
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 678
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 30-Oct-2018 at 14:58
Ја обожавам Црна Гора, но не одам таму на лето него пред или псоле сезона, Малку се знае, но имаат и преубави планини, ние изнајмуваме джипови и одиме по пустелии . Тука има некои тури https://cars4rent.me/cars4rentblog/crna-gora-raj-za-avanturiste-8.html но најдобро да се стапи во контакт со локалните дечки. Повеке инфо има и на овој блог http://blog.montenegro.com/ (го уредуваат мои пријатели, па малку реклама
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.