build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Универзална сала
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Универзална сала

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 29>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 09-Sep-2008 at 22:22
Originally posted by mitatos

И јас се сложувам со некои од вас да го рушат од темел , но ми се допага формата и не би било лошо да ја модернизираат малку , и да ја прошират за да личи на нешто и да собере повеке народ , за да не се мрзнеме низ зимава на некои други под-отворени сали или стадиони на отворено хехе
ете ова ме двоумеше но не знаев како да се изразам
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 09-Sep-2008 at 22:35
Па добро бе! Најлесна работа за формата. Језда не е некоја форма којзнае каква, ама ете може со малце видозименета форма од сегашна, да се направи нова сала. Иако би идел на нешто многу помодернистичко од ова сега.

А што се однесува до прикривање на рѓа со боја, би рекол дека е ссамо фрлање еден најлон врз салата и дека воопшто нема ни боја.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 09-Sep-2008 at 23:12
Originally posted by lslcrew

Па добро бе! Најлесна работа за формата. Језда не е некоја форма којзнае каква, ама ете може со малце видозименета форма од сегашна, да се направи нова сала. Иако би идел на нешто многу помодернистичко од ова сега.

А што се однесува до прикривање на рѓа со боја, би рекол дека е ссамо фрлање еден најлон врз салата и дека воопшто нема ни боја.
па да, и да се изгради нова сала може да се зачува обликот, а сепак да биде нормална модерна сала
можда малце офтопик, но мислам дека кога е во прашање формата, не знам зашто но во градов воопшто не се експериментира со неа, се е со стандардни геометриски форми, особено со формата може да се експериментира баш кај салите и културните центри
или пак тоа е бидејќи секогаш ги одбираат најефтините варијанти за изградба Ohno
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 10-Sep-2008 at 15:15
Eве го рендерот во подобро изданиеНа денешната презентација имало доста материјалиЕве и повеќе информации околу предвидените активности. Кампањата за локални избори продолжува Roll%20eyes

Владата со три милиони евра ќе ја реконструира Униварзална сала
 
Владата ќе инвестира во реконструкција и доградба на Универзалната сала во Скопје, најави денеска премиерот Никола Груевски кој присуствуваше на презентацијата на идејниот проект.
Меѓународниот тендер ќе биде објавен в петок и по завршувањето на тендерската процедура најдоцна во јануари ќе почне реконструкцијата на салата која како привремен објект е изградена пред повеќе од 40 години. За обновата се предвидени три милиони евра, но конечната финансиска конструкција ќе зависи од финалните детали и од ревизијата на проектот кој е стар четири години. Работите ќе течат во 2009 година, но салата нема да биде целосно затворена за посетителите.
“Проектот во целост ќе го финансира Владата на Република Македонија и со тоа сакаме да придонесеме за градот и за објектите што тој ги поседува, за градот да добие подобар изглед, а граѓаните да имаат подобри услови за престој во салата, од секој аспект”, изјави премиерот Груевски.
Директорот на Универзалната сала Душко Поповски рече дека е задоволен што ги добиле долго очекуваните средства за реконструкција и доградба на салата.
Архитектката Ленка Маневска го презентираше проектот со кој е предвидено салата да има нов модерен изглед и функционалност по современи стандарди. Ќе се интервенира во ентериерното уредување, проширување на фоајето и негово ослободување од гардеробите, доградба и приспособување на нови простори и содржини, замена на сите дотраени материјали, вградување противпожарни скали, реконструкција на таванот, катовите, галериите, санитарните јазли, квалитетна опрема за озвучување, вентилација и инфраструктура, обнова на фонтаната пред салата. Ќе бидат додадени уште два реда нови седишта, а старите околу 1.500 целосно ќе бидат заменети и со повеќе простор за поголем комфор на посетителите.


http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=12267&mid=303&tabId=1&tabindex=0

Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 10-Sep-2008 at 16:38

Ова веќе личи на нешто!
И супер што ќе ги промеат столчињата пошто пред некоја година кога седев, на јакната ми се залепи мастика што некој деген ја залепил пред тоа
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 10-Sep-2008 at 17:50
Previous

renderov ne e los....povekje bi bil za kompletno nov objekt, no sepak toa e daleku poskapa varijanta...edinstveno nesto sto mi izgleda neprikladno za koncertna sala e pokrivot koj povekje me potsekja na religiozen objekt...


Edited by kire85 - 11-Sep-2008 at 18:05
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 10-Sep-2008 at 18:57
Мене баш покривот ми се свиѓа. Добро што ќе ја реновираат, и идејата да се смени името не сум против. Убо ѓе звучи и ако се вика Универзална - Тоше Проески сала или во таква насока.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 10-Sep-2008 at 21:08
и, уште поубаво ако го изменат (подобрат) и ентериерот!
тоа внатре скапува веќе со години, па повеќе од потребно е освежување!
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 10-Sep-2008 at 21:11
Најлоша е позади сцената каде што се излегува од спореден излез (на исток што гледа)

Edited by 46&2 - 10-Sep-2008 at 21:11
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 10-Sep-2008 at 22:56
мене сеуште ми изгледа како само да го маскираат, но сепак, во целост не е лошо, само не ми се допаѓа влезот, мислам дека е подобро без решетката напред

кире85, можеби ќе беше поатрактивно ако го застаклеа покривот, но тогаш па ќе личеше како диско топка Stern%20Smile
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 11-Sep-2008 at 10:15
Универзалната сала според кампањата на локалните избори требаше да ја реновира градот,но бидејќи тоа што градот беше во големи долгови а и лошо работи,сепак салата ќе се реновира од владини пари.Во секој случај ова е одличен проект.
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 11-Sep-2008 at 14:37
Zdravo na svite.Podolg period go pratev forumov i eve konacno i ja da se aktiviram.
Univerzalna.Po moe mislenje treba da se demontira,posto celata e montazna i fino lepo da se izvede dostoinstven objekt so inovativen dizajn.
Neznam dali celiot prostor so parkingot pozadi i pripagja na univerzalna ama ako e taka toa e ogromen prostor i moze da se izvede koncertna sala so mnogu,mnogu pogolem kapacitet.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 11-Sep-2008 at 15:14

ај добродојде
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 11-Sep-2008 at 17:00
Добредојде Блек Smile

Доколку би се одело на изградба на нова сала, мислам дека најдобро би било да се оди и на нова подобра локација. Во Скопје има многу поатрактивни и поприкладни локации за објект од тој тип кои зјаат празни, а воедно им е неопходно пополнување затоа што вака реално го нагрдуваат градот.

Но јас лично сепак сум на мислење дека вакво поопсежно реновирање е многу попаметна работа во моментов, затоа што имаме малку пари, а многу ургентни инфраструктурни проекти. Во такви услови е вистинско расипништво да се гради нова голема концертна сала... (исто така не е за занемарување фактот што периодов Скопје се здоби/ва со неколку објекти кои ќе се алтернатива за универзална).

А на просторот позади универзална ако добро памтам е планирана катна гаража...
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 11-Sep-2008 at 17:14
Pa da ima logika deka za gradenje od novo bi mozelo da se najde posoodvetna lokacija.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 11-Sep-2008 at 19:16
се согласувам со кловер веќе ја имаат филхармонијата на грб, уште една концертна сала би била голем а не толку потребен терет
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 20-Sep-2008 at 09:37
Super ke bide salata, dali nekoj znae kolkav kapacitet ke ima?

Sega momentalno e 2000 mislam, bi trebalo barem 5000 da ima sigurno so novata.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 20-Sep-2008 at 11:26
Originally posted by Plugger

Super ke bide salata, dali nekoj znae kolkav kapacitet ke ima? Sega momentalno e 2000 mislam, bi trebalo barem 5000 da ima sigurno so novata.


мислам дека капацитет е 1500 седишта, а не верувам дека ќе бидат со реновирање 5000. се надевам дека и да се зголеми капацитетот за 500 ќе биде таман.
оти сепак, универзална е... универзална!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 20-Sep-2008 at 13:09
Originally posted by Plugger

Super ke bide salata, dali nekoj znae kolkav kapacitet ke ima?

Sega momentalno e 2000 mislam, bi trebalo barem 5000 da ima sigurno so novata.


Не знам колкав е капацитетот сега, ама очигледно од рендерот дека ќе биде можно само негово минимално зголемување, затоа што салата останува скоро иста, во суштина се работи само за темелно реновирање. Не знам на што го базираш овој оптимизам за толкаво зголемување на капацитетот...


Edited by Cloverstack - 20-Sep-2008 at 13:10
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 20-Sep-2008 at 17:51
luge a so e toa pozadi univerzalna???toa staklenoto.da ne e katna garaza nekoja?!?!?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 29>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.204 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.