build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Универзална сала

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 232425
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12030
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #481 Posted: 24-Aug-2021 at 11:45
Originally posted by gorazd

(@stef4o  linkovite nikogas ne ti rabotat, uvek ti idat na build.mk/forum)Не сум приметил,незнам во што е проблемот ако може помош можеби негде грешам во постапката.Го копирам линкот и го сместувам меѓу две загради [URL].Ако треба поинаку пишете како?
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Online
Posts: 1989
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #482 Posted: 24-Aug-2021 at 14:47
Originally posted by zabegan

Originally posted by Denko

Originally posted by Vire

Град како скопје нема ниту една концертна сала,концерти од тие една две светски ѕвезди што дошле,и од милион шунд "ѕвезди" што дошле од северната граница се одржуваат во спортска сала,која според некои пишувања ќе стане уште понедостапна.
Де факто самиот градпначалник излезе во интервју со неверојатна помпа дека ЌЕ се гради нова голема сала,токму за концерти од поголем калибар но и фестивали а зошто да не и претстави или стенд ап настани од светски ѕвезди.

Ова реновирање што ќе трае до ден локални избори е безпотребно,она што е потребно е одпочнување на градба на голема,соодветно опремена и удобна сала за концерти,која што очигледно никогаш нема ни да почне да се гради,или пак ќе почне,на следни избори.
Ova e debatirano. Kapacitetot na "Univerzalna" e OK. Koncerti so poveke iljadna publika se odrzuvaat vo sportska sala ili hangar, i toa go imas vo cel svet. Problemot na Skopje e sto se srusi "Skopski saem".
Саем не е концертна сала, срамота е што се сруши ама Саем беше исто импровизација како СЦБТ
Ne sum bil na saem i ne znam kakva bese situacijata, no takvi koncerti vo svetot se odrzuvaat vo hangari, prilagodeni za koncertni priredbi.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7625
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #483 Posted: 25-Aug-2021 at 23:28
Originally posted by Denko

Originally posted by zabegan

Originally posted by Denko

Originally posted by Vire

Град како скопје нема ниту една концертна сала,концерти од тие една две светски ѕвезди што дошле,и од милион шунд "ѕвезди" што дошле од северната граница се одржуваат во спортска сала,која според некои пишувања ќе стане уште понедостапна.
Де факто самиот градпначалник излезе во интервју со неверојатна помпа дека ЌЕ се гради нова голема сала,токму за концерти од поголем калибар но и фестивали а зошто да не и претстави или стенд ап настани од светски ѕвезди.

Ова реновирање што ќе трае до ден локални избори е безпотребно,она што е потребно е одпочнување на градба на голема,соодветно опремена и удобна сала за концерти,која што очигледно никогаш нема ни да почне да се гради,или пак ќе почне,на следни избори.
Ova e debatirano. Kapacitetot na "Univerzalna" e OK. Koncerti so poveke iljadna publika se odrzuvaat vo sportska sala ili hangar, i toa go imas vo cel svet. Problemot na Skopje e sto se srusi "Skopski saem".
Саем не е концертна сала, срамота е што се сруши ама Саем беше исто импровизација како СЦБТ
Ne sum bil na saem i ne znam kakva bese situacijata, no takvi koncerti vo svetot se odrzuvaat vo hangari, prilagodeni za koncertni priredbi.
во нормалниот свет постојат концертни сали и спротски објекти што се користат кога капацитетот е далеку надминат
и тоа во модерно доба, спортските објекти се градат со план дека во нив ќе се одржуваат и концерти, па често се работи на озвучувањето, опременоста и практичноста на просторот
толку... се друго е импровизација, се друго се клубови, исто ко да кажеш дека просторот на Колосеум или МКЦ со своите сали е концертна сала на пример

ние имаме шанса да направиме концертна сала, со доволен капацитет што може да се видоизменува во зависност од настанот, а спортските објекти да се користат за помасовни настани, ама кај нас се битни наслови и презентација, а не суштинско разрешување на проблемот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12397
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #484 Posted: 27-Aug-2021 at 13:17
Originally posted by stef4o

Не сум приметил,незнам во што е проблемот ако може помош можеби негде грешам во постапката.Го копирам линкот и го сместувам меѓу две загради [URL].Ако треба поинаку пишете како?


Првото треба да биде url ама второто треба да биде /url

Се разбира во средни загради
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1376
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #485 Posted: 27-Aug-2021 at 17:19
znae da dupi ako ne pocinja so http ili https, probaj da ne e toa
Back to Top
Vire View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 16
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #486 Posted: 27-Aug-2021 at 17:32
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by stef4o

Не сум приметил,незнам во што е проблемот ако може помош можеби негде грешам во постапката.Го копирам линкот и го сместувам меѓу две загради [URL].Ако треба поинаку пишете како?


Првото треба да биде url ама второто треба да биде /url

Се разбира во средни загради

Додека сте во муабетов,како да постирам слики сликани од мобилен ?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12397
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #487 Posted: 27-Aug-2021 at 17:48Исто како било кои други. Прво треба да ги качиш на некој сајт: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=181
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12030
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #488 Posted: 27-Aug-2021 at 20:52
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by stef4o

Не сум приметил,незнам во што е проблемот ако може помош можеби негде грешам во постапката.Го копирам линкот и го сместувам меѓу две загради [URL].Ако треба поинаку пишете како?


Првото треба да биде url ама второто треба да биде /url

Се разбира во средни загради


Сега се во ред функционираат. Благодарам за советите.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Online
Posts: 1989
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #489 Posted: 28-Aug-2021 at 09:08
Originally posted by zabegan

Originally posted by Denko

Originally posted by zabegan

Originally posted by Denko

Originally posted by Vire

Град како скопје нема ниту една концертна сала,концерти од тие една две светски ѕвезди што дошле,и од милион шунд "ѕвезди" што дошле од северната граница се одржуваат во спортска сала,која според некои пишувања ќе стане уште понедостапна.
Де факто самиот градпначалник излезе во интервју со неверојатна помпа дека ЌЕ се гради нова голема сала,токму за концерти од поголем калибар но и фестивали а зошто да не и претстави или стенд ап настани од светски ѕвезди.

Ова реновирање што ќе трае до ден локални избори е безпотребно,она што е потребно е одпочнување на градба на голема,соодветно опремена и удобна сала за концерти,која што очигледно никогаш нема ни да почне да се гради,или пак ќе почне,на следни избори.
Ova e debatirano. Kapacitetot na "Univerzalna" e OK. Koncerti so poveke iljadna publika se odrzuvaat vo sportska sala ili hangar, i toa go imas vo cel svet. Problemot na Skopje e sto se srusi "Skopski saem".
Саем не е концертна сала, срамота е што се сруши ама Саем беше исто импровизација како СЦБТ
Ne sum bil na saem i ne znam kakva bese situacijata, no takvi koncerti vo svetot se odrzuvaat vo hangari, prilagodeni za koncertni priredbi.
во нормалниот свет постојат концертни сали и спротски објекти што се користат кога капацитетот е далеку надминат
и тоа во модерно доба, спортските објекти се градат со план дека во нив ќе се одржуваат и концерти, па често се работи на озвучувањето, опременоста и практичноста на просторот
толку... се друго е импровизација, се друго се клубови, исто ко да кажеш дека просторот на Колосеум или МКЦ со своите сали е концертна сала на пример

ние имаме шанса да направиме концертна сала, со доволен капацитет што може да се видоизменува во зависност од настанот, а спортските објекти да се користат за помасовни настани, ама кај нас се битни наслови и презентација, а не суштинско разрешување на проблемот
Da, megutoa drzavata nema interes da gradi golemi koncertni sali za poveke iljadna publika, zatoa, kako sto kaza ti, novite sportski sali (Areni) gi gradat i opremuvaat za poveke nameni. Od druga strana se poveke stari objekti, fabricki pogoni koi propadnale, hangari isl. so kapacitet i do 10.000, se preureduvaat vo prostor za razni priredbi, koncerti, saemi isl. no za toa e potreben privaten kapital, bidejki drzavata nema interes da vlozuva vo objekti za koncerti i priredbi so golem kapacitet.   
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 232425

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.246 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.