build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Универзална сала
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Универзална сала

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 26272829>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #541 Posted: 16-Jul-2023 at 10:12
ВЛАДАТА ПО ТРЕТПАТ ЈА БАРА УНИВЕРЗАЛНА САЛА ОД ГРАД СКОПЈЕ, БИДЕЈЌИ АРСОВСКА НЕМА НАМЕРА ДА ЈА ГРАДИ

Владата повторно бара да ја преземе од Град Скопје Универзална сала, за да може да ја заврши реконструкцијата која е во прекин скоро 2 години. Советниците на СДСМ по третпат поднесоа иницијатива до Советот на Гард Скопје за времено отстапување на концертната сала. Оваа иницијатива ќе се разгледува на седницата закажана за четврток.

„Отстапувањето ќе биде од времен карактер, односно откако Универзална сала ќе биде завршена повторно ќе биде вратена на Градот. Преземањето е потребно за да може Владата преку Министерството за култура да ги спроведува сите постапки за реконструкција“, се вели во иницијативата на СДСМ.

Советниците од СДСМ досега двапати доставија ваква иницијатива со цел Владата да ја реконструира салата, бидејќи градоначалничката Данела Арсовска тоа не го прави ниту има намера. Но, иницијативата не беше прифатена од другите советнички групи. Од ВМРО-ДПМНЕ, која сега е скарана и ја напаѓа Арсовска, рекоа дека не ја гласаат одлуката оти на тој начин Владата собирала политички поени.

Универзална сала е затворена 8 години и буквално скапува. Градежните работи за реконструкција почнаа во септември 2021 во мандатот на ексградоначалникот Петре Шилегов. Според проектот, салата требаше да се гради во две фази, прво надворешноста за што беа обезбедени околу 2 милиона евра од Владата и префрлени на наменска сметка на Град Скопје. По завршување на надворешноста ќе се преминеше кон втората фаза, внатрешноста. Според најавите, првата фаза требаше да биде готова до крајот на 2022.

Но, по доаѓањето на функција на Арсовска градежните работи беа прекинати. Градоначалничката го обвини минатото раководство на Градот дека е виновно што концертната сала не се гради оти направило небезбеден проект. Арсовска за оваа тема се искара со Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ), проектантите и со министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, на прес-конференцијата која лани во февруари ја свика Министерството за култура за наоѓање заедничко решение и договор за соработка.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/vladata-po-tretpat-ja-bara-univerzalna-sala-od-grad-skopje-bidejki-arsovska-nema-namera-da-ja-gradi/?fbclid=IwAR1g_HJUyaceKH53DHECqhYguVVnt8-wxrYE3ow5VJQ7NDCokhTyz-R8vRc
Carpe diem
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 350
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #542 Posted: 16-Jul-2023 at 13:34
А тие синкир ќе ја изгрдет ако му ја дади данела,тие двана факултета до карабина дојсени неќет да ги доградет оти биле во "барок" стил

Оф леле...
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 568
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #543 Posted: 16-Jul-2023 at 18:23
Originally posted by Vire

А тие синкир ќе ја изгрдет ако му ја дади данела,тие двана факултета до карабина дојсени неќет да ги доградет оти биле во "барок" стил

Оф леле...


Овие идиотиве можеби не ги довршуваат затоа, ама проблемот кај тие згради е многу поголем од барокот
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #544 Posted: 20-Jul-2023 at 16:54
ВЛАДАТА ЌЕ ЈА ПРЕЗЕМЕ УНИВЕРЗАЛНА САЛА, АРСОВСКА ТРЕБА ДА ЈА ПРЕДАДЕ ВО РОК ОД 7 ДЕНА, ИЗГЛАСА СОВЕТОТ НА ГРАД СКОПЈЕ

Иницијативата за Владата да ја преземе Универзална сала денеска е изгласана во Советот на Град Скопје со 26 гласа ‘за‘, односно со поддршка од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Оваа иницијатива на СДСМ досега двапати беше на седниците на Советот, но советниците на ВМРО-ДПМНЕ не ја гласаа. Денеска рекоа дека ќе ја поддржат оти редно време е салата да се направи, а градоначалничката Данела Арсовска тоа не го прави.

Сега Арсовска треба во рок од 7 дена да изготви одлука за предавање на концертната сала на Министерството за култура.

„Се задолжува градоначалникот на Град Скопје во рок од седум работни дена да подготви предлог-одлука за времено отстапување на Универзална сала на Министертвото за култура и тој предлог да го достави до Советот на Град Скопје на првата наредна седница.Се задолжува градоначалникот на Град Скопје да подготви договор за промена на инвеститорот на Универзална сала од Град Скопје во Министерство за култура“, стои во заклучокот по гласањето на иницијативата.

Универзална сала почна да се реновира во септември 2021 во мандатот на ексградоначалникот Петре Шилегов. Но, по доаѓањето на функција на Арсовска градежните работи беа прекинати. Градоначалничката го обвини минатото раководство на Градот дека е виновно што концертната сала не се гради оти направило небезбеден проект. Арсовска за оваа тема се искара со Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ), проектантите и со министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, на прес-конференцијата која лани во февруари ја свика Министерството за култура за наоѓање заедничко решение и договор за соработка.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/vladata-ke-ja-prezeme-univerzalna-sala-arsovska-da-ja-predade-treba-vo-rok-od-7-dena-izglasa-sovetot-na-grad-skopje/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #545 Posted: 28-Aug-2023 at 15:31
АРСОВСКА КОНЕЧНО ЌЕ ЈА ПРЕДАДЕ УНИВЕРЗАЛНА САЛА НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ЗА ДА СЕ ДОПРАВИ

Град Скопје ќе ја предаде Универзална сала на Министерството за култура за да се доправи. По две години караници и обвинувања, градоначалничката Данела Арсовска конечно реши да ја предаде концертната сала, која откако таа дојде на функција не се прави. На седницата на Советот на Град Скопје која ќе се одржи в четврток по барање на Арсовска ставена е точка за предавање на Универзална сала на Министерството за култура.

Оваа одлука на Арсовска следни откако на последната седница која се одржа минатиот месец советниците ја изгласаа иницијативата на советничката група на СДСМ, Владата да ја преземе салата, за да може да се доправи.

„Донираната проектна документација за реконструкција на Универзална сала, во периодот на мандатот на претходниот состав на Советот на Град Скопје не соодветствува со состојба на терен при изведбата. Поради тоа што нема можност да се продолжи со измени во тек на градба, затоа што законот тоа го дозволува само во случај на градба, а не и при реконструкција како во конкретниот проект, во надлежност на Советот на Град Скопје е да ја донесе Одлуката за пренесување на право на реконструкција, доградба и надградба на Универзална сала во Скопје“, стои во образложението на Арсовска.

Универзална сала е затворена 7 години. Градежните работи за реновирање почнаа во септември 2021 во мандатот на ексградоначалникот Петре Шилегов. Но, по доаѓањето на функција на Арсовска градежните работи беа прекинати. Градоначалничката го обвини минатото раководство на Градот дека е виновно што концертната сала не се гради оти направило небезбеден проект. Арсовска за оваа тема се искара со Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ), проектантите и со министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, на прес-конференцијата која лани во февруари ја свика Министерството за култура за наоѓање заедничко решение и договор за соработка.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/arsovska-konechno-ke-ja-predade-univerzalna-sala-na-ministerstvoto-za-kultura-za-da-se-dopravi/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #546 Posted: 07-Dec-2023 at 08:54
Министерството за култура ја презема реконструкцијата на Универзалната сала

Во јули годинава Советот на Град Скопје ја прифати иницијативата за времено предавање на ингеренциите за реконструкција на Универзална сала на Министерството за култура. Но до неодамна министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во повеќе наврати посочи дека сè уште чека на потпис од градоначалничката Данела Арсовска за да може и формално да ја преземе надлежноста за реконструкција
Правото за реконструкција на Универзалната сала официјално е пренесено од Град Скопје на Министерството за култура, информираа од Владата соопштувајќи дека на денешната седница била усвоена информацијата од Министерството за пренесување на правото за реконструкција.

Согласно одлуката, по приемот на сите документи од Градот Скопје, Култура ќе треба да ја согледа проектно-техничката и финансиската документација за реконструкција на објектот и за потребните финансиски средства да обезбеди согласност за преземање на обврски на буџетски корисници за наредни три години.
Во јули годинава Советот на Град Скопје ја прифати иницијативата за времено предавање на ингеренциите за реконструкција на Универзална сала на Министерството за култура. Но до неодамна министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во повеќе наврати посочи дека сè уште чека на потпис од градоначалничката Данела Арсовска за да може и формално да ја преземе надлежноста за реконструкција.

https://360stepeni.mk/ministerstvoto-za-kultura-ja-prezema-rekonstruktsijata-na-univerzalnata-sala/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #547 Posted: 07-Dec-2023 at 14:47
АРСОВСКА КОНЕЧНО ПОТПИША ПРЕДАВАЊЕ НА УНИВЕРЗАЛНА САЛА, ВЛАДАТА ЌЕ ЈА ГРАДИ ВО НАРЕДНИТЕ ТРИ ГОДИНИ

Градоначалничката Данела Арсовска конечно ја предаде скопска Универзална сала на Министерството за култура. Арсовска минатата недела ја потпишала одлука за предавање на салата на Владата, речиси три месеци откако Советот на Град Скопје ја донесе одлуката.

Сега Владата преку Министерството за култура ќе ја продолжи реконструкцијата на концертната сала која со доаѓањето на Арсовска на функција беше стопирана. Владата планира Универзална да се реконструира во наредните три години и на вчерашната владина седница е донесена одлука парите да се обезбедат од буџетите за наредни три години 2024, 2025 и 2026.

„После серија иницијативи преземени од наша страна, успеавме да постигнеме договор со Град Скопје согласно Одлука на Советот на Град Скопје, кој претставува вистинскиот правилен пат да се продолжи со реконструкцијата на Универзална сала. Министерството за култура станува инвеститор на Универзална сала и очекувам веднаш да ја добиеме целокупната документација од Градот Скопје, за започнување со подготовка на проектно-техничката и финансиската документација за реконструкцијата на салата“, вели министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска.

Универзална сала почна да се реконструира во времето на ексградоначалникот Петре Шилегов. Градежните работи за првата фаза, надворешноста, почнаа во септември 2021 непосредно пред локалните избори. Се работеше нецел месец, по што со доаѓањето на фунцкија на Арсовска работите беа стопирани и салата две години стои разурната и отворена. Арсовска тогаш велеше дека нема да ја гради Универзална сала оти проектот на нејзиниот претходник не бил безбеден, за што се искара и со проектантот, Асоцијацијата на архитекти на Македонија и министерката Костадиновска-Стојчевска.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/arsovska-konechno-potpisha-predavane-na-univerzalna-sala-vladata-ke-ja-gradi-vo-narednite-tri-godini/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #548 Posted: 17-Dec-2023 at 15:59
За 3 години Универзалната сала ќе биде целосно реконструирана и фукционална?За 3 години Универзалната сала ќе биде целосно реконструирана и фукционална– изјави за Канал 5 министерката за култура Бисера Костадиновска- Стојевска. Министерството за Култура ги доби ингеренциите за реконструкција на објектот. Договорот за предавање на право на реконструкција ВЕЌЕ е потпишан од градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска, а веќе од УТРЕ ќе се започне НЕГОВОТО примопредавње.

„Имавме неколку состаноци со експерти и луѓе инволвирани во ваква проблематика така да работите ќе одат навистина многу побрзо да можеме во тој рок што го предвидовме, максимум до три години да биде целосно реконструирана со сите фази и да ја отстапиме назад на град Скопје.“

Костадиновска- Стојчевска вели дека реконструкцијата би започнала веднаш по завршувањето на административните постапки и целосната документација, за кои очекува дека ќе завршат брзо.

„Не би сакала да карикирам со рокови меѓутоа кога ќе ги дозавршиме административните процеси кои што знам дека сега ќе одат побрзо, бидејќи најголемиот чекор е направен ќе бидете известени.“

Универзалната сала со години е симбол на солидарност и на културата во Скопје, но таа повеќе од години е претворена во градилиште. Иако почна да се реновира во септември 2021 година додека градоначалник се уште беше Петре Шилегов, градежните работи беа прекинати веднаш по доаѓањето на Арсовска, поради нејзината оценка дека проектот се гради неправилно и дека е небезбеден. Потоа беше одлучено ингеренциите за нејзино реконстуирање да се предадат на Министерството за култура, процес кој официјално започнува по подолг временски период.

https://kanal5.com.mk/za-3-godini-univerzalnata-sala-kje-bide-celosno-rekonstruirana-i-fukcionalna/a616767
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #549 Posted: 14-Feb-2024 at 18:12
Започнаа подготовките за реконструкција на Универзалната сала

По неколкумесечните натегања околу предавањето на проектната документација од Град Скопја на Министерството за култура, денес започнаа работите околу расчистување на шутот во и околу Универзална сала. Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во неколку наврати и јавно апелираше до Град Скопје да го изврши предавањето на целосната документација поврзана со реконструкцијата на Универзална сала, за конечно денес да се започне со чистењето на шутот и отпадот по што ќе започнат градежните работи.

Реконструкцијата која ја започна поранешниот градоначалник Петре Шилегов во 2021 година и беше во застој од доаѓањето на Данела Арсовска на градоначалничката функција.

Три месеци откога дојде на местото градоначалничка на град Скопје, Арсовска излезе на прес конференција пред Универзална сала и тоа крајот на февруари 2022 за да го изнесе ставот дека проектот за изградба на Универзална сала е небезбеден и дека треба да биде стопиран, додека Асоцијацијата на архитекти на Македонија на чело со Мишко Ралев, остана на ставот дека тоа е политичка одлука на градоначалничката донесена без факти и аргументи. На изјавата на Арсовска реагираше фирмата проектант „Мегарон инженеринг“, која кажа дека проектот е безбеден и сите измени се одобрени од Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС).

Нова разврска случајот Универзална сала добива во ноември, 2022 година министерот за локална самоуправа, Ристо Пенов, изјави дека има целосна согласност од градоначалничката Данела Арсовска за реконструкцијата на Универзална сала целосно да ја преземе Министерството за култура.

Во јануари оваа година, после долги обиди да се преземе документацијата за реконструкцијата на салата, Владата (Министерството за култура) ја презема Универзална сала од град Скопје.

https://gradska.mk/zapochnaa-podgotovkite-za-rekonstrukczi%d1%98a-na-univerzalna-sala/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #550 Posted: 21-Feb-2024 at 18:26
Помал број на седишта, покомотни редови: Како ќе изгледа Универзална сала?Универзалната сала ќе се реконструира на постојното место, со зачувување на истиот габарит и автентичниот изглед. Kонечниот изглед беше промовиран за време на мандатот на скопскиот градоначалник Шилегов. Изведбениот проект за реконструкција е изработен од проектантското биро „Мегарон инженеринг“.По една недела откако багери влегоа и почнаа да го расчистуваат просторот кај Универзална сала од целото ѓубре и од градежниот отпад оставен две години откако запре реконструкцијата, денеска министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска најави дека реконструкцијата конечно продолжува.

Според очекувањата, градежните зафати ќе траат околу три години, па некаде кон крајот на 2026 година култната сала би требало повторно да биде отворена за посетителите.Архитектот Бујар Муча денес објасни дека проектот е готов во сите свои фази уште од 2021 година, а сега е на располагање на изведувачите за да се заврши првата фаза, а потоа преку тендерирање да се продолжи и со она што е техничка фаза и ентериер.

Едната фаза е изработка на фасадата и на куполата, а во втората фаза е решение за функционалноста на објектот, односно реконструкцијата и реорганизацијата на внатрешниот простор.Се задржува постоечката форма, се прави внатрешна реорганизација на просторот. Се поставуваат нови материјали во фасадата, поради енергетската ефикасност. Со мали корекции во постоечката конструкција ќе се зголеми и противпожарната заштита. Целата конструкција надолу е челик, тој е дотраен, ќе направиме некои корекции и во конструкцијата, не нарушувајќи го обликот на објектот, но мора да се внимава и на противпожарна заштита.

Ќе се прави реорганизација на просторот во делот на фоајето, тоалетите, просториите за вработените, терасите…

„Го отвораме најранливото прашање, а тоа немањето фоаје, ги префрламе санитариите, ги правиме редовите покомотни, ги зачувуваме гремиорните и правиме реорганизација на просториите за вработените. Духот на Универзална сала е сочуван, промените се од аспект на промена на материјали, промена на некои проблематични делови, како на пример, зголемување на стреата напред кога се чека за влез и слично“, објасни Муча.

Во рамки на реконструкцијата на Универзалната сала ќе се намали капацитетот на седиштата, кои како што рече Муча, отсекогаш биле проблем.

„Знаеме сите коишто сме биле таму дека тоа е проблем со седиштата. Го намалуваме бројот на седишта за 300, ги правиме редовите покомотни. Ќе направиме сала која ќе блесне во истиот сјај , ќе потсетува на Универзална на која сме навикнале.Нешто повеќе од една милијарда денари или околу 16 милиони евра е проценета вредноста за изведба на градежните зафати и за надзор за реконструкција на Универзална сала. Инвеститор е Министерството за култура, а изведувач фирмата „Универзал Балкан“, која што пред повеќе од две години беше ангажирана од Град Скопје за да го обнови објектот. Од државниот буџет за зафатите на салата за годинава се обезбедени 120 милиони денари, а за 2025 и 2026 година по 443.818.000 денари.

https://nezavisen.mk/pomal-broj-na-sedishta-pokomotni-redovi-kako-kje-izgleda-univerzalna-sala/
Carpe diem
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #551 Posted: 21-Feb-2024 at 20:32
Од некој идеен проект за парк со отворена сцена на просторот на Универзалната сала.

По мене, идеално решение, би потпишал со две раце за рушење на салата и отворање на овој простор.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15129
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #552 Posted: 21-Feb-2024 at 22:29
Избори се ближат, фантазии се нижат
За сè има вторпат
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 568
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #553 Posted: 21-Feb-2024 at 23:20
Originally posted by Џоле

Избори се ближат, фантазии се нижат


Јас мислам дека универзална ќе се заврши, премногу важен објект е за Скопје.
А за тоа како ќе се заврши не сакам ни да мислам. Уште од сеа можам да го замислам алуминобондот или како и да е. Во внатрешноста можеле да ги задржат лустерите во некоја форма ама тоа би било научна фантастика за нашиве...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15129
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #554 Posted: 26-Mar-2024 at 18:33
УНИВЕРЗАЛНА САЛА ДОБИ НОВА КУПОЛА КОЈА НАВЕЧЕР ЌЕ СВЕТИПоставена е нова купола на Универзална сала. Во рамките на градежните работи за реконструкција на концертната сала отстранета е старата купола и поставена е нова.

Според проектот, куполата ќе биде зголемена и навечер ќе свети. Ќе се задржат постојните форма и габарит, односно се зачувува духот на Универзална сала. Ќе се прави внатрешна реорганизација на просторот и ќе се употребат нови материјали на фасадата за да биде енергетски ефикасна, а истовремено се зголемува и противпожарната заштита.

Со решението ќе се реши најгорливиот проблем на Универзална сала – немањето фоаје. Ќе има и нов распоред на седиштата, кои сега се тесно поставени, па ќе се намали нивниот број од 1.500 на 1.100-1.200.

По пауза од две години Универзална сала продолжи да се реконструира во февруари. Градоначалничката Данела Арсовска по доаѓањето на функцијата ги стопираше градежните работи, кои почнаа во времето на нејзиниот претходник Петре Шилегов. По една година натегање, објектот го презеде Министерството за култура и сега тие ќе го водат проектот, по што салата повторно ќе биде вратена на Град Скопје.

Градежните работи ги изведува фирмата „Универзал-Балкан“, а проектант е Бујар Муча од „Мегарон инженеринг“.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/univerzalna-sala-dobi-novi-kupola-koja-navecher-ke-sveti/?fbclid=IwAR2Q-E3zHEYW_qhHKfPz1t6Ua4SLH3nwEiLn25YtB0nIJCzTGwB1glnlbnU
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15129
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #555 Posted: 09-Apr-2024 at 10:05
Што мислите, ја спремаат ли за зграда?

Универзална сала во пламен!Гори Универзалнатата сала во Скопје, која во моментов е во процес на реконструкција. Пожарникарните единици се веќе на терен а надлежните служби ја расчистуваат околината. Булеварот Партизански Одреди е делумно затворен во правец кон Центар. Причините за пожарот се сѐ уште непознати.

https://marh.mk/univerzalna-sala-e-vo-plamen/?fbclid=IwAR1uK5a1z7Pq8Tgmi_jOceakztEfgjKXQ_O45kF16eumh6EiaNmJiZ4VLyA_aem_AcehOoOXufnmaX46Q4dKNKE0az2LKc7gQRFKGphhE05mSSVQmhcdpPwQIqxl52UCJ91QnmQPMUo8PQHycLSa8Icy
За сè има вторпат
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #556 Posted: 09-Apr-2024 at 10:40
Доста поетски е да ја снајде истата судбина како оригиналот - државниот циркус во Софија кој изгорел во 1983. Smile

Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2020
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #557 Posted: 09-Apr-2024 at 16:19
Одлично што изгоре!

Сега веќе нема да треба да се замараме со реновирање ѓубриња. И доста веќе со свенешто прогласување за идентитет, како тука во случајов со прогласување на безвредна барака за идентитет на градот и плачење по архитектонски неафтентична копија на бугарски циркус.

Нова сала на друго место! End of story!
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1127
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #558 Posted: 10-Apr-2024 at 08:28
Добро што изгоре, иначе ваква плукни залепи реконструкција можеше лесно да заврши како Крокус во Москва. Наредна власт треба подитно да распише тендер по проектот на Коце, се останато е импровизација.


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #559 Posted: 12-Apr-2024 at 17:50
(ФОТО+ВИДЕО) Три дена по пожарот – сè уште трае увидот во Универзалната сала

Високите лимени огради околу Универзалната сала се сè уште таму, а зад нив не може многу да се види. Она што се забележува е челичната конструкција на куполата која беше поставена неодамна, само две недели пред избивањето на пожарот. Таа на Универзалната сала ѝ го дава специфичниот изглед по кој е препознатлива и без која, по пожарот, најверојатно не би го имала истиот лик. Но, освен металната конструкција на врвот на објектот, под неа, барем во делот на куполата, не е останато многу
Трет ден по големиот пожар што ја зафати Универзалната сала во Скопје и минималниот број на новости околу околностите за инцидентот познати оттогаш, беа причина за екипата на „360 степени“ од прва рака да провери во каква состојба е и што се случува со објектот, кој меѓу скопјани е неретко познат како симбол на солидарноста.

https://360stepeni.mk/foto-video-tri-dena-po-pozharot-se-ushte-trae-uvidot-vo-univerzalnata-sala/
Carpe diem
Back to Top
Marcello View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-May-2024
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote Marcello Quote  Post ReplyReply #560 Posted: 22-May-2024 at 18:16
За Универзална имаше сабајлево на утринската на Сител архитект (не знам точно кој е) за реконструкцијата.Кажа дека дел од седиштата на шини по потреба ќе можело да се спуштаат во подрум ако требало нешто да се доближи сцената и во тој случај ќе имало полукружно потковица наредено седишта. Имаше фотографии како ќе изгледа надворешно и внатре. Кажа дека после расчистувањето по пожарот ќе можело да се почне со реконструкција.

Не можам да најдам видео или уште не е ставено видеото од гостувањето.

Edited by Marcello - 22-May-2024 at 18:21
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 26272829>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.