build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Просечна цена за реновирање

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lenp View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Feb-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote lenp Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Просечна цена за реновирање
    Posted: 16-Nov-2018 at 22:41
Почетник сум во ова и во скоро време ќе купувам стар стан. Потребно е да се промени скоро се во станот: целосна промена на струја со спроведување на кабли и штекови низ сите соби, комплетно реновирање на WC-то, заедно со цевки за водовод, плочки, туш кабина, шолја итн, промена на сите прозори и врати со ПВЦ, промена на паркет/под и белење.

Ме интересира која е просечната цена за реновирање (материјал + работна рака) по метар квадратен? Знам дека зависи од материјалот, но ако се земе средната цена за секој материјал, колку испаѓа цената на секој дел од реновирањето?

Пример ќе извадам цени од ракав колку да сфатите подобро што барам:
- Струја - 20еу по штек и 500еу табла
- Комплет реновирање на WC - 2000еу
- Менување на паркет - 10еу по метар квадратен ако се земе паркет со средна цена

Ми треба некоја ваква процена или основа на цените. Можеби некој друг имал слично искуство и ќе може да ми каже конкретно нив колку ги чинело.

Различни луѓе ми дале различни одговори, па затоа сакав да прашам тука.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Nov-2018 at 23:02
Зависи од многу фактори, не е доволно само да кажеш дека сакаш просечна цена. Не спомна колку квадрати е станот (пример колку паркет би одело, лајсни, варосување, кабли), колку прозори и врати има во станот, во кој град е (од тоа зависи цената на мајсторите). Ако сакаш некоја груба сума за реновирање од корен како што спомна тогаш јас би рекол околу 15.000 евра.
Back to Top
lenp View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Feb-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote lenp Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 16-Nov-2018 at 23:41
Originally posted by ironm

Зависи од многу фактори, не е доволно само да кажеш дека сакаш просечна цена. Не спомна колку квадрати е станот (пример колку паркет би одело, лајсни, варосување, кабли), колку прозори и врати има во станот, во кој град е (од тоа зависи цената на мајсторите). Ако сакаш некоја груба сума за реновирање од корен како што спомна тогаш јас би рекол околу 15.000 евра.

Станот е 60 квадрати, има 9 прозори и две балконски врати, во Велес. Разгледувам и други стари станови па повеќе би ми користело лично ако имам цена по метар квадратен. Знам дека е тешко, да си ја пробам среќата сепак Big%20smile

Мислев дека ќе може да се даде цена по метар квадратен наместо конкретно за мојов случај

Back to Top
anonimen View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Mar-2012
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote anonimen Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-Nov-2018 at 00:05
Gruba kalkulacija od licno iskustvo e 150 EUR do 200 EUR po m2. Bez intervencija vo instalacijata za struja renoviranjeto me cinese 150 EUR po m2. Tuka vleguva komplet renoviranje na kupatilo so rusenje i zamena na plocki, cevki i sanitarii, rusenje plocki kujna i zamena so novi, nov parket , vo hodnik zamena na parket so novi plocki, promena na prozori i balkonski vrati, zamena na vnatresni vrati,opsivki,gletuvanje kaj sto treba i moleraj.

Edited by anonimen - 17-Nov-2018 at 00:09
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-Nov-2018 at 11:13
Епа тогаш таа е цената би рекол - планирај околу 15.000 евра (нешто помалку - нешто повеќе). Како што кажа анонимен од 150 до 200 евра од квадрат, кога ќе ја вклучиш и инсталацијата + не знам дали планираш изолација со оглед на тоа што  е стар стан + зависно од квалитетот на материјалот, санитаријата, мебелот, паркетот + непланирани трошоци има секогаш ~ 15.000 евра.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.