build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Голем Ринг

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 09-Mar-2011 at 19:55
Убаво се гледа почетокот на подземната сообраќајница под плоштадот, а и мостот кон Калето кај Булевар Климент Охридски.

Она што ме зачудува е понирањето кон тунел на Илинденска, пред Владата. Знае некој што е ова?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 09-Mar-2011 at 19:17
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 04-Aug-2010 at 17:49
НО­ВИ­ОТ ПЛАН НА МЕС­ТО­ТО НА ТЕЗ­ГИ­ЊА­ТА ПРЕД­ВИ­ДУ­ВА ЗЕ­ЛЕ­НИ­ЛО

Тез­га­џи­и­те не са­ка­ат да се се­лат од Зе­лен па­зар

Па­зар­џи­и­те од­би­ва­ат да се пре­мес­тат на дру­га ло­ка­ци­ја, се­ле­ње не при­фа­ќа­ат ни­ту, пак, од "Скоп­ски па­зар", од ка­де што ве­лат де­ка пре­мес­ту­ва­ње­то на па­за­рот ја ста­ва на коц­ка суд­би­на­та на над 600 ко­рис­ни­ци на тез­ги и 60 ки­ра­џии на ду­ќа­ни

Па­зар­џи­и­те од Зе­лен па­зар не са­ка­ат да се се­лат. Ко­рис­ни­ци­те на тез­ги­ња и на ду­ќа­ни на вто­ри­от по го­ле­ми­на па­зар во Скоп­је од­би­ва­ат да се пре­мес­тат на дру­га ло­ка­ци­ја. Проб­ле­мот нас­та­на по про­ме­на­та на Де­тал­ни­от ур­ба­нис­тич­ки план "Го­лем ринг - ју­жен дел - ис­ток", спо­ред кој на се­гаш­но­то мес­то на Зе­ле­но па­зар­че е пред­ви­де­но зе­ле­ни­ло. До­де­ка па­за­рот би се пре­се­лил на со­се­ма дру­га ло­ка­ци­ја. Ка­де точ­но би се дис­ло­ци­рал па­за­рот, сe ­уш­те не е де­фи­ни­ра­но, но од Оп­шти­на Цен­тар твр­дат де­ла но­ви­от ДУП мо­ра да се ре­а­ли­зи­ра.
Но и пок­рај вак­ви­те фак­ти, ни­ту па­зар­џи­и­те ни­ту, пак, од "Скоп­ски па­зар" има­ат на­ме­ра да се се­лат. Спо­ред нив, пре­мес­ту­ва­ње­то на па­за­рот ја ста­ва на коц­ка суд­би­на­та на над 600 ко­рис­ни­ци на тез­ги­ња и 60 ки­ра­џии на ду­ќа­ни.
"Ние во­оп­што не пла­ни­ра­ме да се от­ка­же­ме од оваа деј­ност на оваа ло­ка­ци­ја, од при­чи­на што по­ве­ќе од 50% од зем­јиш­те­то е во сопс­тве­ност на 'Скоп­ски п'азар, а цврс­та­та град­ба е ком­плет­но на­ша. Ако по­ра­ди ло­ши­те ДУП-ови 700 се­меј­ства тре­ба да ос­та­нат без нив­на­та ег­зис­тен­ци­ја, то­гаш ние сме­та­ме де­ка сe уш­те има лу­ѓе во др­жа­ва­та што има­ат вол­ја и ин­те­рес да из­нај­дат ре­ше­ние за ова пра­ша­ње" об­јас­ну­ва Са­шо Да­вит­ков­ски, прет­се­да­тел на Уп­ра­вен од­бор на "Скоп­ски па­зар" АД Скоп­је.
Спо­ред пла­нот " Го­лем ринг - ју­жен дел - ис­ток", пред­ви­де­но е се­ле­ње на Зе­лен па­зар, а на не­го­во­то мес­то е про­ек­ти­ра­но пар­ков­ско зе­ле­ни­ло.
Од Цен­тар ве­лат де­ка во Ге­не­рал­ни­от ур­ба­нис­тич­ки план и во Де­тал­ни­от ур­ба­нис­тич­ки план, на мес­то­то од па­за­рот е пред­ви­де­но пар­ков­ско зе­ле­ни­ло.
"Оп­шти­на­та има над­леж­ност да до­не­се де­та­лен ур­ба­нис­тич­ки план, но ре­а­ли­за­ци­ја­та на ис­ти­от за­ви­си од си­те суб­јек­ти оп­фа­те­ни во пла­нот кои се но­си­те­ли на сопс­тве­ност на имот во не­го­ви рам­ки", об­јас­ну­ва­ат од Оп­шти­на Цен­тар.
Во по­че­то­кот на 2009 го­ди­на, до Ус­тав­ни­от суд на Ре­пуб­ли­ка Ма­ке­до­ни­ја е под­не­се­на ини­ци­ја­ти­ва за оце­ну­ва­ње на ус­тав­нос­та и за­ко­ни­тос­та на од­лу­ка­та за до­не­су­ва­ње на Де­та­лен ур­ба­нис­тич­ки план "Го­лем ринг - ју­жен дел - ис­ток", до­не­се­на од Со­ве­тот на Оп­шти­на Цен­тар. Ус­тав­ни­от суд кон кра­јот на ми­на­та­та го­ди­на до­не­се ре­ше­ние, спо­ред кое не се по­ве­ду­ва пос­тап­ка за оце­ну­ва­ње на ус­тав­нос­та и за­ко­ни­тос­та на ДУП-от.
(Љ.С)
http://vest.com.mk/?ItemID=EB60A3652A37E645BB53A30E492AD5B1
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 16-Mar-2010 at 00:22
И мене тоа ме бунеше, и јас мислев дека го преминува Вардар, затоа прашав за границите,
Фала Cloverstack, Applause
Да не беше онај паркингот кај Холидеј Ин и оние колибине, регионов ќе беше супер



Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 15-Mar-2010 at 04:11


По логика да, ама од другата страна на Вардар, терминот Голем Ринг не фигурира во имињата на ДУП-овите. Еве на пример планот веднаш од другата страна, кај црквата, официјално се вика ДУП „Пресвета Богородица“, а овие од десната страна на Вардар сите одат со „префикс“ Голем Ринг.


Edited by Cloverstack - 15-Mar-2010 at 04:13
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 15-Mar-2010 at 04:07
Јас колку што знам е ова што го обележа плус преку Вардар и опфатот кај НУБ.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 15-Mar-2010 at 03:55


По ова прашање владее некоја збрка, јас терминот „Голем Ринг“ сум го сретнал за повеќе различни работи... Но што се однесува до деталните урбанистички планови кои спаѓаат во групата „Голем Ринг“, мислам дека се ограничени на оваа површина:



Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 13-Mar-2010 at 18:34
Кои се границите на Голем Ринг, ако може некој да ми одговори
Dunno
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 16-Dec-2009 at 09:38

Театар Центар доби маркичка за деветкатница

Нова зграда за театарот Центар, со висина до 35 метри, проширување на булеварот Свети Климент Охридски, повеќе подземни и катни гаражи и доградба на гимназијата „Јосип Броз Тито“ предвидува новиот детален урбанистички план „Голем ринг-јужен дел-запад“, кој завчера го усвои Советот на Општина Центар.

Архитектот Благоја Тагасовски од ИНПУМА, кој го изработуваше планот, пред советниците објасни дека е интервенирано во просторот секаде каде што тоа е можно, бидејќи станува збор за план кој е на приоритетна листа на Владата.

- Даден е соодветен развој на театарот Центар, како објект во кој може да се обавуваат културни дејности. Објектот може да биде со висина до 35 метри - објасни Тагасовски.

Сега е предвидено објектот да има девет ката, со цел маркичката да се приспособи на идејното решение на архитектите Минас Бакалчев и Митко Хаџи Пуља. Претходната варијанта на планот предвидуваше 25-катница, висока 90 метри.

Со планот е предвидена изградба на спортска сала кај ОУ „Гоце Делчев“ како и надградба со уште еден кат на гимназијата „Јосип Броз Тито“. Секаде каде што е можно е предвидено површинско или подземно паркирање.

Тагасовски потенцира дека во овој план целосно се почитувани решенијата од Генералниот план, кој констатира дека ако не се направи проширување на булеварот Свети Климент Охридски, ќе дојде до сериозно задушување на сообраќајот. Според Тагасовски, проширувањето на овој булевар е предвидено во две фази.

- Во првата фаза се предвидува проширување со по уште една лента во двете насоки, на сметка на средишното зеленило. Во наредната фаза, кога капацитетот на сообраќај ќе ги надмине можностите и на таа сообраќајница, се предвидува изградба на денивелирана, односно подигната улица по која ќе се одвива брзиот сообраќај. Тогаш повторно ќе се врати булеварот Климент Охридски во долното ниво на две ленти. Тоа е долготрајно решение, но ако уште отсега се почитува нешто што ќе биде по 10 или 15 години и ако не се одземе тој простор, станува збор за ефикасно планирање - смета Тагасовски. (А.П.)                                                                                                           http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=37DA243D78FD894CAE34BDA1F6129E6F                             < = < =
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 08-Jul-2009 at 01:05
Во иднина секако би имало потреба.

Со изградба на објекти на просторот кај паркингот и Ново Маало, ќе мора да се има поголем капацитет за да се изменаџираат сите тие возила чија дестинација ќе биде тој простор. Не ни мора да се 50 или 100 катници за да се очекува наплив - таму логично е да се создаде едно концентрирано урбано ткиво кое ќе бара засилување на сообраќајната инфраструктура околу.
Дополнително, со предвиденото продолжување на 3-та Македонска Бригада покрај олимписки базен, оваа врска добива и сосема поинакво, многу поголемо значење од сегашното (иако во ДУП-от не е нацртана целосна крстосница на Бул. Кочо Рацин, не е прв пат да прават такви пропусти во плановите)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 07-Jul-2009 at 21:57
која е потребата од булевар таму? 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 07-Jul-2009 at 18:31
Originally posted by my Macedonia

neli e planirano da se prosiruva ulicata tamu kade sakaat da gradat stokatnici??
ili se lazam??!!

Не се лажеш, изгледа како 2х2 плус средишен појас

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 07-Jul-2009 at 16:25
my macedonia тоа што личи на булевар е всушност она уличе што сега тргнува од трговски до олимписки базен, локацијата за стокатниците не е во опфатот на овој план.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 07-Jul-2009 at 14:04
neli e planirano da se prosiruva ulicata tamu kade sakaat da gradat stokatnici??
ili se lazam??!!
 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 20-Jun-2009 at 12:19
Да да се сеќавам, не беше скица, него беше на една од сликите што ги постираше theone сликани од Водно! Епа додека го немаме планов неможам да видам за каква воопшто надградба се работи и дали е како што ти го замислуваше. Дали знае некој дали работат месните заедници у сабота и каде е маснава заедница Мирче Ацев?!

Edited by lslcrew - 20-Jun-2009 at 12:20
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 20-Jun-2009 at 12:05
Originally posted by lslcrew

Џуро која е таа зграда кај трготекстил?! и како би можело да се надоградува?!


Зградата карши НЛБ тутунска покрај БЦС (ЕУ). Имаме некаде дискутирано не ми текнува каде за таа моја идеја да се надгради постоечкиот деловен објект и да се енкапсулира станбената зграда која е во позадина и сето тоа да се уклопи убаво со венецот на БЦС (ЕУ). Имав направено и некаква скица, знам Кловер нешто се бунеше...


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 20-Jun-2009 at 12:00
Џуро која е таа зграда кај трготекстил?! и како би можело да се надоградува?!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 20-Jun-2009 at 11:59
Владата можда не планира да ја доградува зградата но веќе го прави тоа. Подолго време заборавам да фотографирам дека на две од коцките има некакви чирови од доградби. Скоро дознав дека се работи за нови лифтови кои со додавале во зградата.

Добра вест е тоа што кај Трготекстил може да се надградува но би сакал да видам како е тоа точно испланирано.

За катните гаражи Roll%20eyes Уморен сум од сеење маркици од ракав.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 20-Jun-2009 at 11:49

Владата доби доградба во урбанистички план

Зградата на Владата може да се догради, односно да се додадат нови канцеларии во приземјето, според новиот детален урбанистички план за Големиот ринг, јужен дел - запад, кој од вчера е поставен на јавна анкета во урбаната заедница „Мирче Ацев“. Не се предвидува објектот да излезе од сегашните граници, туку само е овозможено со прегради да се пополнат празните простори во приземјето, бидејќи тоа е потесно од катовите. Од Владата засега нема најави дека ќе го менуваат изгледот на зградата

%20
Со новиот план се предвидува нов објект и до Соборниот храм „Свети Климент Охридски“, кој ќе служи како крстилница. Тој е вметнат по барање на црквата, а ќе се гради меѓу храмот и зградата на Архиепископијата.

Вметнати се и уште две катни гаражи, кои, за разлика од претходните слични објекти, што станаа деловни згради, засега имаат чиста намена, односно не може да се комбинираат со деловен или со друг простор. Едната е во блокот меѓу булеварите Климент Охридски и Партизански одреди, кај просториите на авиокомпанијата „МАТ“, а другата во близина на ресторанот „Виторија“. Максималната висина на овие две градби ќе биде пет и пол метри, односно тие ќе може да имаат по две надземни и подземни нивоа.

Се потврдуваат и некои решенија најавени од претходно, како десеткатницата на местото на театарот Центар, како и спортската сала за основното училиште Гоце Делчев. И станбената зграда кај „Трготекстил“ може да се прошири.

Деталниот урбанистички план за Големиот ринг, јужен дел - запад го опфаќа појасот од Вардар зад зградата на Владата до улицата Македонија кај хотелот „Бристол“. Од едната страна е ограничен со булеварот Климент Охридски и со улицата Мито Хаџивасилев Јасмин, а од другата со булеварот ВМРО и со улицата Даме Груев. Од проектантската куќа „Ин-пума“, која го изработи планот, велат дека целта била да се создадат подобри сообраќајни решенија, со сервисни улици околу зградите. Токму тоа ги вознемири неколкутемина жители на планскиот опфат што присуствуваа на вчерашната презентација, кои реагираа дека таквите коловози би им го нарушиле мирот.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=6209105335&id=14&prilog=0&setIzdanie=21717
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 19-Jun-2009 at 08:00
Врз основа на член 24 и член 26 став 8 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (пречистен текст) /“Службен весник на РМ” бр.24/08/, Градоначалникот на Општината Центар, го издава следното
С О О П Ш Т Е Н И Е

Се известуваат граѓаните и правните лица од локалитетот Голем Ринг-Јужен дел-Запад дека Градоначалникот на Општина Центар – Скопје донесе Решение за организирање

ЈАВНА ПРЕЗЕНТАЦИЈА И ЈАВНА АНКЕТА

по Предлог- Детален урбанистички  план “Голем Ринг- Јужен дел- Запад” Општина Центар – Скопје.
Границите на опфатот се :

- На север границата се движи по коритото на реката Вардар
- На северо-исток по осовината на булеварот ВМРО и Даме Груев
- На југо-исток по осовината на булеварот Мито Хаџи-Василев  Јасмин
- На Запад Булевар по осовината на булевар Св. Климент Охридски

Јавната презентација на Предлог- Детален урбанистички  план “Голем Ринг- Јужен дел- Запад” Општина Центар – Скопје ќе се одржи во просториите на Урбаната заедница Урбана заедница Мирче Ацев (ул.Орце Николов бр.29) на ден 19.06.2009 година во 10,00 часот.

Предлог- Детален урбанистички  план “Голем Ринг- Јужен дел- Запад” Општина Центар – Скопје ќе биде изложен во просториите на Урбаната заедница Урбана заедница Мирче Ацев, 10 работни дена, сметано од денот на објавувањето на Соопштението, секој работен ден од 10-17 часот.

Контакт телефон 3203 605

Во определениот рок заинтерисираните правни и физички лица од конкретното подрачје опфатено со Планот можат да доставуваат забелешки, предлози и мислења на анкетните листови.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.180 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.