build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Голем Ринг

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 12-Aug-2008 at 20:08
Во врска со зелен пазар и правниот модус најлесно ќе биде доколу Скопски Пазар и општината, (градот, државата, незнам кој треба да го откупи земјиштето) потпишат договор за екпропријација и нормално на СП му се исплатат реални средства според тарифник. секако ова е најлогичната опција. Но доколку СП не се согласи на такво тогаш има една метода која се применува во МаџирМаало, а тоа е , било какова санација, дури и лепење плочки во вц, се казнува со рушење под изговор дека тоа не е предвидено со ДУП. Оваа метода широко ја оправдувам се додека од неа не сум засегнат, и се додека методава носи напредок поготово со нашиот менталитет. (Го знаете моето мислење по повод екпропријација). Но сепак мислам дека однапред е разговарано со СП и дека веќе има решение за ова.


Edited by lslcrew - 08-Jun-2009 at 19:21
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 12-Aug-2008 at 20:20

Додека ја правев сликава и сакац да ви кажам дека објектите бележани со црвено сметаат, видов дека сум се збунил и дека едниот објект е веќе избришан од планот. Мене ме збуни довршувањето на градски ѕид, нема везе нешто се изпобунив. Само незнам зашто тоа другото е оставено. Тоа мислам дека не е од градски ѕид. А за објектот со зелено, добро што ќе го снема пошто ионака беа некои стари искршени продавници.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 12-Aug-2008 at 20:25


Исто така и ова би го искорегирал.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 12-Aug-2008 at 20:30
Драго ми е што предлогов кој го имам дадено делумно се совпаѓа со новиов план. Сликава е воедно и прва моја слика постирана на www.build.com.mk само сега неможев да најдам каде сум ја постирал.

http://i245.photobucket.com/albums/gg72/lslcrew/predlog.jpg
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 12-Aug-2008 at 20:36


Thumbs%20Up ни мене не ми текнува кај го дискутиравме ова а ми текнува на скицава.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 12-Aug-2008 at 20:43
Тука кога еве општината го решила пристапот од МХВ-Ј до позади собрание, веќе кај беко е многу полесно за изведба, така да скицава не е за у канта, само што ќе бара подвозник на делот кај што моментално завршува улица Македонија (напраениот дел). Но да не ја терам сега дискусијава повторно неколку месеци назад, се сеќавам кловер имаше добар предлог со улица врз улица, но како поевтина варијана може да се најде и оваа иако не опфаќа премин преку МХВ-Ј.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 12-Aug-2008 at 20:46


Да ама сепак е ова цик цак сервисна уличка за паркинзиве која ги спојува Даме Груев и Кочо Рацин. Неможе да биде сериозна замена за делчето од ул. Македонија кое е моментално спојка.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 12-Aug-2008 at 20:50
Originally posted by pbanksДа ама сепак е ова цик цак сервисна уличка за паркинзиве која ги спојува Даме Груев и Кочо Рацин. Неможе да биде сериозна замена за делчето од ул. Македонија кое е моментално спојка.


Да да се сложувам, но би трпел повеќе у сообраќај што се однесува на овие улички, само Македонија обединета да ја видам.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 12-Aug-2008 at 20:55


LOL абе во перспектива дефинитивно нешто треба да направат. Јас од секогаш сум бил за ширење на пешачката зона во центарот така да во одреден момент не би ми сметало и воопшто да ја нема таа комуникација помеѓу МХЈ и ДГ. Кој сака нека кружи од кај Нова Македонија.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 12-Aug-2008 at 20:59
LOL класика

ГРАЃАНИТЕ РЕАГИРААТ НА НОВИОТ УРБАНИСТИЧКИ ПЛАН
„Големиот ринг“ голема неправда Воздухот ќе ни го загадуваат возилата од катната гаража што планираат да ни ја изградат под прозорите, а децата ќе го загубат просторот за играње ако зад нашите згради се направат паркиралишта, реагираат жители од станбените блокови од Градски ѕид и кулите во близина на Зелениот пазар. За новите содржини предвидени со деталниот урбанистички план „Голем ринг - Јужен дел - Исток“ велат дека не се соодветни на потребите на станарите и дека зголемениот број на паркинзи не е наменет за нив, туку за оние граѓани кои доаѓаат во центарот по работа. - Објектот за гаража со висина од пет и пол метри, кој треба да се гради до салонот на „Авто-Македонија“, ќе ни го попречи струењето на воздухот. Во времето кога го купував станот во Градски ѕид никој не ми кажа дека овде ќе се гради катна гаража. Да знаев, немаше тука да се доселам - вели Боро Еленковиќ, жител на урбаната заедница Роберт Гајдиќ. За станарите е нелогично да се градат неколку нови паркинзи кога спроти „Авто-Македонија“ има паркиралиште, кое најчесто е празно бидејќи услугата се наплатува. Стравуваат и дека за да се реализира деталниот урбанистички план ќе се исечат дел од дрвјата во парковите и оние на улицата Даме Груев, која е планирана да се прошири во булевар. - Ние немаме недостиг на простор, затоа што доволни ни се паркинзите што се предвидени со станбените блокови. Но проблемот е во тоа што на нашите места возилата ги оставаат луѓе кои не живеат овде. Плочниците кои општината предвидува да ги наполни со автомобили ние сега ги користиме како места каде се собираме за муабет или ги пуштаме децата да си играат - вели жителка од зградите. Дел станари се сомневаат и дека новите паркиралишта се предвидени за потребите на Собранието, кое ќе се доградува. Сепак, најмногу се револтирани поради тоа што Општината Центар ја спроведува јавната анкета за планот во лето, кога најголем број од граѓаните се на годишен одмор. Велат дека за анкетата, која денеска завршува, дознале од некои од медиумите. Во врска со делот од ДУП „Голем ринг“ кој се однесува на дислокацијата на Зелениот пазар, некои од граѓаните кои живеат во неговата околина велат дека веќе се навикнале на метежот што се создава од пазарот, но немаат ништо против тука да се изгради парк. Единствено не им е јасно како тоа ќе го изведе Општината доколку земјиштето е приватно и откупено од „Скопски Пазар“.


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1474&ArticleID=96399
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 12-Aug-2008 at 21:03
Originally posted by pbanksLOL абе во перспектива дефинитивно нешто треба да направат. Јас од секогаш сум бил за ширење на пешачката зона во центарот така да во одреден момент не би ми сметало и воопшто да ја нема таа комуникација помеѓу МХЈ и ДГ. Кој сака нека кружи од кај Нова Македонија.


Ееее да, имаш право и кружење околу не е некоја којзнае колку макотрпна работа, ама ќе мора да бараме начин како да ја комплетираме улица Македонија опфаќајќи и МХЈ на подвозник, подвозник за улицата позади собрание и рекорд нормално ќе биде пешачка зона кога ќе се направи она под плоштад. Проблем се сите приоди кон овие улици кои и не се баш така ретки.

Е тогаш може да ја реконструираме и стара железничка со сала за венчавање, а ќе имаме и шеталиште во крст кое исто така ќе држи некоја симболика. Аххххх идеи!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 12-Aug-2008 at 21:08
МХЈ е премногу битен. Мислам дека не е страшно ако ул. Македонија завршива со него а некогаш кога ќе бидеме многу богат град и земја може да го денивелираме во тој дел.

Рекорд колку што знам не е планирано да биде пешачка зона независно од артеријата под плоштад но дефинитивно се залагам за тоа.

Даме Груев би го денивелирал каде што се сече со ул. Македонија посебно ако навистина се проширува.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 12-Aug-2008 at 21:10
Абе луѓево сакаат да жиеат у центар и децата у маало да им играат бе. Нека се вратат у село па нека си играат на сред село. Повторно група граѓани си игра држава у сред центар на метропола.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 12-Aug-2008 at 21:14
Рекорд треба да биде пешачка зона од стоилко до палома бјанка одкога ќе се заврши тунелот под плоштад со сите краци. Тогаш автобусите ќе сообраќаат одоздоле и комплетно ќе се пренасочи сообраќајот и ќе го добие својот правилен и планиран тек. Нема да има никакви аномалии нити па некои дестинации ќе се усложнат. Токму како што треба. Ја да ти кажам право ако владава издвои средства за тунелот под плоштад не би се мислел многу за она другото што сакаат да го напраат врз тунелот.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 12-Aug-2008 at 21:16
Originally posted by lslcrew

Рекорд треба да биде пешачка зона од стоилко до палома бјанка одкога ќе се заврши тунелот под плоштад со сите краци. Тогаш автобусите ќе сообраќаат одоздоле и комплетно ќе се пренасочи сообраќајот и ќе го добие својот правилен и планиран тек. Нема да има никакви аномалии нити па некои дестинации ќе се усложнат. Токму како што треба. Ја да ти кажам право ако владава издвои средства за тунелот под плоштад не би се мислел многу за она другото што сакаат да го напраат врз тунелот.


Јас искрено се надевам дека во целава трка со проекти за чаламење владата ќе издвои пари и за еден корисен скап инфраструктурен проект во Скопје. Дали тунелот, дали јужен булевар но крајно е време работата да мрдне од мртва точка, реално не сме имале капитален проект барем 20на години.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 12-Aug-2008 at 21:23
Па проблемите се решаваат од суштината, од центарот. Така и сообраќајниот хаос ќе се реши во голем процент со еден ваков проект како тунелот, зашто главната гужва од рекорд ќе ја снема. Пази, тунелот треба да биде 3 со 3 ленти на сите правци што практично ќе ја преслика партизанска под земја.Но запамти, ако немаме градоначалник од иста политичка опција со владата заборави државно инвестирање. Како инаку после на митинг. Ова не го пишав да рекламирам некого, таман работа не дај боже, него само да преодачам еден голем проблем со кој се соочува нашево општество. 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 12-Aug-2008 at 21:30
Originally posted by lslcrew

Па проблемите се решаваат од суштината, од центарот. Така и сообраќајниот хаос ќе се реши во голем процент со еден ваков проект како тунелот, зашто главната гужва од рекорд ќе ја снема. Пази, тунелот треба да биде 3 со 3 ленти на сите правци што практично ќе ја преслика партизанска под земја.

Но запамти, ако немаме градоначалник од иста политичка опција со владата заборави државно инвестирање. Како инаку после на митинг. Ова не го пишав да рекламирам некого, таман работа не дај боже, него само да преодачам еден голем проблем со кој се соочува нашево општество. 


па мислам дека е повеќе од веројатно дека ќе биде идниот градоначелник од иста провиненција како стојат работите.

Но за жал со сите најавени проекти тоа воопшто не ме радува инаку генерално воопшто не би ми сметало.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12249
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 12-Aug-2008 at 22:42
Originally posted by lslcrew

Кога реков средства, мислев на многуте нови улички кои се предвидуваат.
У крајна линија, реално гледано тоа е сепак ситна боранија.

Originally posted by lslcrew

било какова санација, дури и лепење плочки во вц, се казнува со рушење под изговор дека тоа не е предвидено со ДУП. Оваа метода широко ја оправдувам се додека од неа не сум засегнат
Колку принципиелно од твоја страна LOL


Originally posted by lslcrew


Зеленилото не го жалам многу.
Па ова не е неартикулирано зеленило. Во најголема мерка се работи за замена на зеленилото помеѓу блоковите на градски ѕид со површински паркинзи. Истото е случај и со еден многу пожелен дрворед. Лично мене оваа тенденција воопшто не ми се допаѓа. Во случајов и би се сложил со изјавите на некои граѓани дека неоправдано им се одзема зеленилото и местото каде што играат децата. Тоа за внатрешноста од градски ѕид е дефинитивно вистина. И покрај тоа што е строг центар, градски ѕид си е испланиран и изграден според некоја посеопфатна урбанистичка филозофија и погрешно е сега да се разбива неговиот концепт со импровизаторски пристап за решавање на проблемот со паркирањето.


Originally posted by lslcrew


Во врска со комплетирањето на градски ѕид, тука мислам дека би требало ЈПССДП да го одработи ова исто како и реонски центар и други социјални станови.
Се работи само за една мала ламела, гледам си ја приметил која е во понатамошните постови. Во секој случај на социјални станови не им е местото во строг центар. А за тоа што ќе насади инвеститорот и јас се плашам, како што реков останува само да чекаме и да видиме.


Originally posted by pbanks


Thumbs%20Up ни мене не ми текнува кај го дискутиравме ова а ми текнува на скицава.
Еве овде е дискутирано:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=160


Edited by lslcrew - 08-Jun-2009 at 19:25
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 12-Aug-2008 at 22:47


хмм за кое зеленило велиш дека ќе им се уништи? Освен дрворедот на Даме Груев кој би отишол на сметка на проширувањето (што мене не ми се допаѓа) не гледам каде толку губат зеленило. Напротив мислам дека ќе профитираат со оној мал парк кај зелен пазар.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12249
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 12-Aug-2008 at 22:55


Човече, 80% од зеленилото внатре помеѓу објектите од градски ѕид се уништува за правење паркинзи, а тоа зеленило можеби не е идеално одржувано, но сепак е во солидна состојба за наши услови, добро е испланирано, има и содржини како детски игралишта, а со некои интервенции и подобра грижа, може и треба да стане многу и многу поубава глетка.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.