build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Голем Ринг

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 12-Aug-2008 at 23:02


Кај зелен пазар се уништува зеленило колку што гледам позади блокот Краш. Но на сметка на тоа се добива не толку мало зеленило кај зелен пазар.

Кај ССМ се уништува неповратно зеленилото во внатрешноста и тоа не ми се допаѓа.

Сепак... 80% не е малку претерано? Мислам дека повеќе се работи за реорганизација отколку за уништување на зеленило.

Спрема мене планов е прилично неинвентивен и неинспиративен за централно градско подрачје. Но ако го земам како таков не гледам некоја криза со зеленилото.

Инаку јас би го урбанизирал поголемиот дел од просторот кај зелен пазар но и блоковите кои излегуваат на Кочо Рацин и 11 Октомври (од страната на зелен пазар). Градски ѕид не би го чепкал но мислам дека на овој дел кој го споменувам му треба сериозна реорганизација. Дел од тие објекти ми се симпатични, на пример станбените кои излегуваат на Кочо Рацин иако се доста стари. Но сепак мислам дека местото не им е тука и дека со најновиот развој што не очекува кај и околу стара железничка станица ќе биде паметно да се редефинира и овој дел.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12245
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 12-Aug-2008 at 23:05
BTW, да ја расчистам конфузијата што е посеана ради одредени новинарски написи, Голем Ринг не е еден ДУП, туку низа на ДУП-ови кои имаат предзнак „Голем Ринг“, но и попрецизна географска одредница.
Затоа тука ги префрлив и постовите што се однесуваа на делот карши Холидеј Ин.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12245
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 13-Aug-2008 at 00:42
Originally posted by pbanks


Сепак... 80% не е малку претерано? Мислам дека повеќе се работи за реорганизација отколку за уништување на зеленило.
Џуро, изгледа не се разбираме баш, јас зборам конкретно за она зеленило што е по средината на градски ѕид, измеѓу зградите (повеќето е сместено во еден вид жардињери)Тоа зеленило, па и начинот на кој е изграден целиот тој простор е доста добар, а ако не друго барем треба да го земеме во обзир фактот дека концептуално е дел од градски ѕид и во никој случај не треба да се уништува ради површински паркинзи.
Па дури и да не требаше да се уништува зеленило, мислам дека претворање на тие површини во паркинзи е грешка и само по себе.

Филозофски гледано и јас не сум голем обожавател на класични станбени четврти (со сите погодности што би биле пологични за попериферни локации) во строг центар на град, но градски ѕид е веќе изграден и треба планирањето да го прилагодиме на тоа, а не со вакви акробации да го упропастиме и концептот на градски ѕид.

Во врска со „реорганизацијата“ на зеленилото, квантитативно си во право, но квалитетот не е воопшто исто. Паркот кај зелено пазарче не може воопшто да го замени она концептуално зеленило непосредно до зградите, а уште повеќе што на негово место измеѓу зградите ќе дојдат паркинзи.
Па дури и квантитетот можеме да го ставиме под знак прашање, затоа што прашање е дали тој парк воопшто некогаш ќе види бел ден, а и ако види, сепак него ќе биде многу полесно некој да го избрише... Во врска со ова,  ај еве да ја кажам „информацијава“ што прееска избегнав да ја кажам затоа што можно е да е само рекла-казала... Имено од двајца граѓани што пополнуваа анкетни листови, а делуваа поинформирани, ми беше посочено дека од кругови на Аларова процурило дека тој парк не е озбилна работа и дека е само мачкање очи за да се смири ситуација... И уште ми беше посочено дека кај доградбата на ламелата што недостасува кај градски ѕид имало коруптивни елементи кои наскоро ќе се актуелизирале... Ај да почекаме па ќе видиме...

А за граѓаните што се бунат имам разбирање и апсолутно ги подржувам (конкретно за зеленилото во овој дел што коментирав), затоа што очигледно им се одзема нешто кое било предвидено да си биде и остане зеленило и простор за релаксација. Овде не е случај како на други места, каде што некои се бунат против логични решенија што си биле зацртани уште пред они да се вселат. Овде револтот во најголема мерка е оправдан.
Спрема мене планов е прилично неинвентивен и неинспиративен за централно градско подрачје. Но ако го земам како таков не гледам некоја криза со зеленилото.
Тука се слагаме, неинвентивен и неинспиративен е добар опис за планот.Дел од тие објекти ми се симпатични, на пример станбените кои излегуваат на Кочо Рацин иако се доста стари. Но сепак мислам дека местото не им е тука и дека со најновиот развој што не очекува кај и околу стара железничка станица ќе биде паметно да се редефинира и овој дел.
После доградбата на „поткровја“ која им е дозволена со овој ДУП, претпоставувам дека и делот со симпатиите ќе ти исчезне, па ми останува само да се сложам дека на нивно место треба да почне да се осмислуваат нови објекти....
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 13-Aug-2008 at 04:26
Добро бе кај најдоа ќоше од зграда да го искорумпираат. Па што може да се корумпира тука бе, кај отиде светов....!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 13-Aug-2008 at 10:54
Originally posted by Cloverstack

Џуро, изгледа не се разбираме баш, јас зборам конкретно за она зеленило што е по средината на градски ѕид, измеѓу зградите (повеќето е сместено во еден вид жардињери)


да не се разбиравме изгледа за ова уствари се сложувам... тие жардинерии се дефинитивно дел од градски ѕид и не треба да се чепкаат (но под итно мора да се средат)
Back to Top
Shopgirl View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Shopgirl Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 13-Aug-2008 at 12:18
"Роберт Гајдиќ"  се наоѓа веднаш до влезот на пазарот од бул."Кочо Рацин", во една нова зградичка со жолтеникава боја, ама увидот траеше до 10 август. Ако сакате фотографии, само кажете.
Back to Top
Shopgirl View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Shopgirl Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 13-Aug-2008 at 12:31
Од целиот план најдобра е само идејата за дислокацијата на пазарот без разлика која е веројатноста тоа да се случи, меѓутоа прашајте еден жител околу пазарот дали би бил среќен да се тргне пазарот...
Живеам долги години со поглед на пазарот, и е ужасно... од 4 часот наутро почнуваат да се влечат гајби, да трескаат тезги, да викаат пазарџии по цел ден... вечерта да останат најхрабрите и да се пијанчат до доцна вечерта... и најлошо од се што ја чуваат робата во комбиња кои седат на паркинг со денови и фаќаат паркинг места наменети за станарите, а ако не се чува во комбе тогаш се чува во подземните гаражи каде ужасно смрди поради скапаните патлиџани и пиперки... Верувајте ужасно е да се живее покрај пазаров!! Некој ми спомна дека зелениот пазар имал традиција и требал да остане таму? Која црна традиција? и дали воопшто е зелен пазар, или пазар за се, за долна облека, за банани, за супер лепак, за папучи, за сирење....

за останатите работи од планот не коментирам.. само морам да ја пофалам идејата за дислокација.
Back to Top
Shopgirl View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Shopgirl Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 13-Aug-2008 at 12:40
Не го уништуваат зеленилото околу Градски Ѕид, туку на сите плочници околу градски ѕид прават паркинзи.... Зеленилото меѓу плочниците и улиците не го чепкаат.
Back to Top
Shopgirl View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Shopgirl Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 13-Aug-2008 at 12:42
Горната слика не е стар план, туку постојна состојба, а втората е  ДУП.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 13-Aug-2008 at 13:28
Добредојде shopgirl!!! Фала за инфото околу паркинзите, очи ќе си истеравме околу жардињериве. 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12245
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 13-Aug-2008 at 15:21
shopgirl добредојде
Не сум сигурен дека те разбирам баш најдобро во врска со зеленилото внатре во градскиот ѕид.

Колку што може да се види во планот, а и со оглед на дискусиите што се тераа во “Роберт Гајдиќ, ако ДУП-ов помине, најголем дел од тоа зеленило би било уништено за паркинзи.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 13-Aug-2008 at 16:08
Originally posted by Cloverstack


Колку што може да се види во планот, а и со оглед на дискусиите што се тераа во “Роберт Гајдиќ, ако ДУП-ов помине, најголем дел од тоа зеленило би било уништено за паркинзи.


не мора да значи дрворедите ќе бидат како маркери за паркинг полињата, но и така лека пополека ќе се сардисаат дрвата што од премногу издувни гасови што од весели шофери, а има и друга побезболна варијанта да се нацртаат дрва по фасадите на зградите и грмушки по тротоарите Thumbs%20Up сепак повеќе е психолошки момент тоа со дрвата одколку што им го прочистуваат некако воздухот на станарите, колку што знам повеќето луѓе таму а скоро и во цел центар седат под затворен режим и еркондишн нон стоп онлајн, и можеби евентуално вечер пред спиење проветруваат а може и се лажам но има една небулоза што е поприоритет паркинг или дрва, не дека сум против дрва, па на скопје му фали толку многу зеленило што мислам дека попрво мечки ке донесеме по градов отколку што ќе го решиме проблемот со воздухот. инаку на запад строго се знае ГОЛЕМ РИНГ е бизнис и шопинг зона а станови за домување користат исклучиво млади и деловни луѓе, види кловер да почнат да стегаат редовни казни за непрописно паркирање самите станари ќе ги исечат дрвата или доколку неможат веднаш ќе бегаат негде понастрана иако реално никаде нема простор за паркирање, и аеродром и карпош, за капиштец муабет да не правиме, па остај друго кај нас буџованите со по десет коли не живеат на периферија како што е на запад туку баш во и околу центар, абе урнебес! 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 13-Aug-2008 at 16:21
Точно бетон, голем ринг треба да биде бизнис центар, а таков ќе стане ако се дозволи преиначување од станбен во деловен простор и над 2 кат (сега може само до втори).

Ова би било и донекаде стимул во странските инвестиции, зашто ќе падне цената на деловниот простор во центарот на Скопје што сметам дека позитивно би влијаело.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12245
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 13-Aug-2008 at 16:36
@ beton

Дрвата и зеленилото имаат мал милион позитивни влијанија - климатско, прочистување, па и пошироки еколошки влијанија, естетска димензија, заштита од бучава, место за релаксација, т.н. „хумана димензија“....
Дефинитивно не смееме толку лесно да се откажуваме од веќе постоечко добро испланирано зеленило, особено не ако е дел од поширокиот концепт како што е во случајов.

Инаку за начинот на домување во центар се сложувам (веќе образложив), но градски ѕид и неговиот концепт (вклучувајќи го и зеленилото) е реалност и треба да се земе во предвид. Вакво агресивно уништување на концептот и на квалитетот на живеење таму не смее да се дозволи.

Што се однесува до паркинг просторите (поради кои во најголема мерка би се уништило зеленилово за кое зборуваме), тие дефинитивно се потребни, само што требало да најдат други решенија за нив. Едно од нив веќе спомнав - повеќе подземни паркинзи. Кога веќе се присатни и испланирани прилично големи површини со подземни паркинг простори, не гледам зошто не би се испланирале уште повеќе, со цел да не се прават онакви груби импровизации на површината.@ lsl

Градски ѕид на пример да се пренамени во деловен простор?!?!?

А и не мислам баш дека цената на деловниот простор е баш некоја пречка за странски инвестиции...
Плус тоа со сите празни локации во центарот на Скопје, дури и повисока цена на постоечкиот деловен простор стимулира изградба на нови деловни објекти.
Ако веќе имаме недостаток на деловен простор и слободни парцели за изградба, да охрабруваме импровизирана пренамена на станбен простор во деловен според мене е чиста глупост.


Edited by Cloverstack - 13-Aug-2008 at 16:47
Back to Top
Shopgirl View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Shopgirl Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 13-Aug-2008 at 16:47
Позади секој блок од Градски Ѕид има плочник, на тие плочници е предвиден паркинг, а зеленилото моментално се наоѓа меѓу плочниците и улиците... Освен на еден блок кадешто е земено и зеленилото за паркинг.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12245
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 13-Aug-2008 at 16:54
Хммм... Според она што можам да го видам од веќе приложеното, ме буни ова што го кажуваш.

Спомна дека имаш некои фотографии... Ај ако се со подобар квалитет од приложените постирај ги тука па да може да ја продолжиме дискусијава попрецизно и подобро да се разбереме.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 13-Aug-2008 at 17:21
кловер се сложувам со тебе дека заради естетскиот дел мора да се трудиме да задржиме што повеќе зеленило но мислам поголем ефект ќе се добие доколку се спроведе регулатива пред секој локал и на секој два метра по троарите да има и мали и големи жардињери со цвеќе и дрва, но за еколошкиот момент дефинитивно треба исклучиво еко 4 или 5 стандард да се воведе за скопје, задолжителни еко филтри, екстра давачки за секој втор приватен автомобил, рушење на антиквитетот матка 1 како би се вратило струењето во градов како и дислоцирање на усје од кисела вода...

ако мислиш дека скопје е пропорционално раззеленет во сооднос со бројот на население тогаш најверојатно мислиш на површините проектирани за после ’63 кога се планирало и проектирало за за скопје со 200.000 жители а не за скопје со 700.000 а за тоа дека од парковите нема ни П и муабет да не правиме...

туку за подземните гаражи и паркинзи си во право но не заборавај мора прво еден куп кеш да оди на сондажи, на елаборати и согласности, па сетне на изведувачи, нештошто само е возможно за крупни зафати како тунелот под плоштад или некаде каде што ќе се проектира за поголема површина вака меѓу сокаци многу тешко ушт потешко што никаде не постои катастар на инсталации, т.е. она што постои е далеку запоставено и застарено па се случува во аеродром да имат застој со месеци а не па во центар мислам дека е тотално неизводливо, попрво би се нашло чаре за трамвај или за метро отколку за подземни паркинзи...

но не е проблем паркирањето колку што е проблем менталитетот на народов на работа секој да оди со своја кола или да зафаќа паркинг за тројца, а има и случаи каде цел јавен паркинг е околчен со столбови...
тешко на оние станари што си ги имаат продадено гаражите а мислам дека повеќето го имаат сторено тоа, па дури и да ги резервираат новите паркинзи за себе пак нема да куртулат...
Back to Top
Shopgirl View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Shopgirl Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 13-Aug-2008 at 18:42
Се гледа и од приложените... она што е зелено е зеленило...
Нема потреба од понатамошна дискусија околу зеленилото...
Дали некој ја забележа катната гаража до Аутомакедонија, наспроти Музеј на град Скопје, која не е баш катна.. П+1 Roll%20eyes

И паркингот пред двете кули од Градски ѕид, позади Аутомакедонија, кој одеднаш со планот станува помал... од 70 паркинг места на 32!!! LOL

Нема да има крај на лудориите во ДУП-овите...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12245
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 13-Aug-2008 at 20:18
Бетон, се слагам со повеќето што го кажуваш, со исклучок на овие две работи:

Originally posted by beTon

рушење на антиквитетот матка 1 како би се вратило струењето во градов
Оваа твоја заложба не е воопшто така едноставна од многу аспекти... Но да ги оставам тие други аспекти, само да те прашам на што е втемелено убедувањето дека тоа фамозно „струење“ на воздухот низ градот било „прекинато“ со изградбата на Матка. Тоа со струењето на воздухот е веќе максимално истрошен материјал. Кој како ќе стигне го применува на се живо во градов... Де ова ни го нарушило струењето, де она ни го нарушило струењето. А никогаш не сум сретнал вистинска студија дали, колку и зошто е нарушено...


Originally posted by beTon


ако мислиш дека скопје е пропорционално раззеленет во сооднос со бројот на население тогаш најверојатно мислиш на површините проектирани за после ’63 кога се планирало и проектирало за за скопје со 200.000 жители а не за скопје со 700.000
Мислам дека е очигледно дека ставовите во најголем дел ми се максимално про-зеленило, ама не можам да се сложам дека Скопје во моментов баш толку лошо стои на ова поле. Не навлегувам во тоа колку зеленило било проектирано за колку жители, но компатративно со најголемиот број европски градовио, воопшто не стоиме лошо. Само да не дозволиме тоа веќе постоечкото да го изгубиме поради урбана мафија, лоши ДУП-ови и којзнае што друго.


Originally posted by Shopgirl

Се гледа и од приложените... она што е зелено е зеленило...
Сега погледнав повнимателно и мислам дека ситуацијата е ваква:
- Жардињерите кај блокот што е до Зелено Пазарче целосно се уништуваат.
- Жардињерите кај блокот што е кај Аутомакедонија остануваат, но и самиот факт што постојните пешачки плочници околу нив се претвораат во паркинзи воопшто не ми се допаѓа, а со самото тоа опаѓа и „вредноста“ на тоа зеленило што останува како островчиња на сред паркинг простор.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 13-Aug-2008 at 20:31
Офтопик но морам да го постирам ова во контекст на струењето на воздухот.

Го обожавам делот со стручното мислење на "старите скопјани". Да се биде "стар скопјанец" се издигна веќе на ниво на професија, тоа се неприкосновени експерти на чие знаење неможе да му пркоси ниту еден факултетлија, магистер или доктор на науки Nuts

АРХИТЕКТИТЕ И ЕКОЛОГИСТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ
Неконтролираниот развој го задуши Скопје

Новите градби во скопските населби, кои се градат со се поинтензивно темпо, го прекинаа нормалното струење на воздухот што порано можеше да се почувствува во градот дури и во најжешките денови. Старите скопјани забележуваат дека воздухот во градот веќе воопшто не циркулира и повеќе не може да се почувствува свежото ветре, карактеристично за главниот град. Сместен во котлина, Скопје неповратно се задушува поради преобразениот изглед на ниските куќи и згради, надградени во висококатници. Згора на тоа урбанистичките планови предвидуваат цели нови населби - гратчиња во мало, деловни и трговски центри или катни гаражи на секој чекор, а некаде се отиде и понатаму, па во плановите се зацртаа стокатници до небото. Еколошките здруженија сметаат дека проблемот со загадувањето е само последица на неограничениот развој на градот, кој треба да се постави во определени рамки. - Се што се предвидува да се гради, како на пример поголем паркинг-простор кој се обезбедува со катните гаражи, е последица на нешто друго. Во овој случај тоа е зголемениот број автомобили, што, пак, е последица на зголемен број жители. Но вистинскиот проблем е неограничениот пораст на градовите. Веќе јасно се гледа дека Скопје се изградило од едниот до другиот крај на котлината. Потребно е да постојат некакви граници - вели Петар Бошевски од граѓанското здружение „Екомисија“. За протекот на воздухот низ центарот на градот проблематична беше изградбата на населбата Капиштец. Многумина тогаш тврдеа дека со блокот високи згради се запира струењето од Водно, кое треба да ги претставува белите дробови на Скопје. Архитектите посочуваат дека генералниот урбанистички план е оној кој го содржи одржливиот развој на градот и каде се внимава да не се предвидуваат премногу високи градби. - Во посебна студија се вметнати сите аспекти, социјални и економски и во неа јасно се кажува дека не е пожелен стихијен и неконтролиран развој на градот. ГУП е документот каде се води сметка за тоа да се зачува улогата на шумите во прочистувањето на воздухот. Така, и новите градби во подножјето на Водно не се повисоки од 21 метар. Што значи, тој план говори дека не може да се апсорбира повеќе од предвиденото, ниту како број на население, ниту како вработувања. Но требаше да се направи просторен план за Скопје со кој ќе се каже до каде можат да одат неговите граници. Генерално, препораките од ГУП се запазуваат, но само врз тоа што е во опфатот на овој план. Скопје има проблем со она што е надвор од планот, а такви се на пример Припор, Сопиште, Батинци, Студеничани кои немаат атрибути на градска населба - вели архитектот Никола Велковски. Градските власти потврдија дека законот пропишува дека Министерството за животна средина и просторно планирање е надлежно да изработи просторен план. Последниот план датира од дамнешната 1985 година, кога градот изгледал многу поинаку отколку денес.http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1475&ArticleID=96522


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.206 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.