build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Голем Ринг

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 07-Jul-2009 at 16:25
my macedonia тоа што личи на булевар е всушност она уличе што сега тргнува од трговски до олимписки базен, локацијата за стокатниците не е во опфатот на овој план.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 07-Jul-2009 at 18:31
Originally posted by my Macedonia

neli e planirano da se prosiruva ulicata tamu kade sakaat da gradat stokatnici??
ili se lazam??!!

Не се лажеш, изгледа како 2х2 плус средишен појас

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 07-Jul-2009 at 21:57
која е потребата од булевар таму? 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 08-Jul-2009 at 01:05
Во иднина секако би имало потреба.

Со изградба на објекти на просторот кај паркингот и Ново Маало, ќе мора да се има поголем капацитет за да се изменаџираат сите тие возила чија дестинација ќе биде тој простор. Не ни мора да се 50 или 100 катници за да се очекува наплив - таму логично е да се создаде едно концентрирано урбано ткиво кое ќе бара засилување на сообраќајната инфраструктура околу.
Дополнително, со предвиденото продолжување на 3-та Македонска Бригада покрај олимписки базен, оваа врска добива и сосема поинакво, многу поголемо значење од сегашното (иако во ДУП-от не е нацртана целосна крстосница на Бул. Кочо Рацин, не е прв пат да прават такви пропусти во плановите)
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 16-Dec-2009 at 09:38

Театар Центар доби маркичка за деветкатница

Нова зграда за театарот Центар, со висина до 35 метри, проширување на булеварот Свети Климент Охридски, повеќе подземни и катни гаражи и доградба на гимназијата „Јосип Броз Тито“ предвидува новиот детален урбанистички план „Голем ринг-јужен дел-запад“, кој завчера го усвои Советот на Општина Центар.

Архитектот Благоја Тагасовски од ИНПУМА, кој го изработуваше планот, пред советниците објасни дека е интервенирано во просторот секаде каде што тоа е можно, бидејќи станува збор за план кој е на приоритетна листа на Владата.

- Даден е соодветен развој на театарот Центар, како објект во кој може да се обавуваат културни дејности. Објектот може да биде со висина до 35 метри - објасни Тагасовски.

Сега е предвидено објектот да има девет ката, со цел маркичката да се приспособи на идејното решение на архитектите Минас Бакалчев и Митко Хаџи Пуља. Претходната варијанта на планот предвидуваше 25-катница, висока 90 метри.

Со планот е предвидена изградба на спортска сала кај ОУ „Гоце Делчев“ како и надградба со уште еден кат на гимназијата „Јосип Броз Тито“. Секаде каде што е можно е предвидено површинско или подземно паркирање.

Тагасовски потенцира дека во овој план целосно се почитувани решенијата од Генералниот план, кој констатира дека ако не се направи проширување на булеварот Свети Климент Охридски, ќе дојде до сериозно задушување на сообраќајот. Според Тагасовски, проширувањето на овој булевар е предвидено во две фази.

- Во првата фаза се предвидува проширување со по уште една лента во двете насоки, на сметка на средишното зеленило. Во наредната фаза, кога капацитетот на сообраќај ќе ги надмине можностите и на таа сообраќајница, се предвидува изградба на денивелирана, односно подигната улица по која ќе се одвива брзиот сообраќај. Тогаш повторно ќе се врати булеварот Климент Охридски во долното ниво на две ленти. Тоа е долготрајно решение, но ако уште отсега се почитува нешто што ќе биде по 10 или 15 години и ако не се одземе тој простор, станува збор за ефикасно планирање - смета Тагасовски. (А.П.)                                                                                                           http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=37DA243D78FD894CAE34BDA1F6129E6F                             < = < =
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 13-Mar-2010 at 18:34
Кои се границите на Голем Ринг, ако може некој да ми одговори
Dunno
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 15-Mar-2010 at 03:55


По ова прашање владее некоја збрка, јас терминот „Голем Ринг“ сум го сретнал за повеќе различни работи... Но што се однесува до деталните урбанистички планови кои спаѓаат во групата „Голем Ринг“, мислам дека се ограничени на оваа површина:



Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 15-Mar-2010 at 04:07
Јас колку што знам е ова што го обележа плус преку Вардар и опфатот кај НУБ.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 15-Mar-2010 at 04:11


По логика да, ама од другата страна на Вардар, терминот Голем Ринг не фигурира во имињата на ДУП-овите. Еве на пример планот веднаш од другата страна, кај црквата, официјално се вика ДУП „Пресвета Богородица“, а овие од десната страна на Вардар сите одат со „префикс“ Голем Ринг.


Edited by Cloverstack - 15-Mar-2010 at 04:13
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 16-Mar-2010 at 00:22
И мене тоа ме бунеше, и јас мислев дека го преминува Вардар, затоа прашав за границите,
Фала Cloverstack, Applause
Да не беше онај паркингот кај Холидеј Ин и оние колибине, регионов ќе беше супер



Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 04-Aug-2010 at 17:49
НО­ВИ­ОТ ПЛАН НА МЕС­ТО­ТО НА ТЕЗ­ГИ­ЊА­ТА ПРЕД­ВИ­ДУ­ВА ЗЕ­ЛЕ­НИ­ЛО

Тез­га­џи­и­те не са­ка­ат да се се­лат од Зе­лен па­зар

Па­зар­џи­и­те од­би­ва­ат да се пре­мес­тат на дру­га ло­ка­ци­ја, се­ле­ње не при­фа­ќа­ат ни­ту, пак, од "Скоп­ски па­зар", од ка­де што ве­лат де­ка пре­мес­ту­ва­ње­то на па­за­рот ја ста­ва на коц­ка суд­би­на­та на над 600 ко­рис­ни­ци на тез­ги и 60 ки­ра­џии на ду­ќа­ни

Па­зар­џи­и­те од Зе­лен па­зар не са­ка­ат да се се­лат. Ко­рис­ни­ци­те на тез­ги­ња и на ду­ќа­ни на вто­ри­от по го­ле­ми­на па­зар во Скоп­је од­би­ва­ат да се пре­мес­тат на дру­га ло­ка­ци­ја. Проб­ле­мот нас­та­на по про­ме­на­та на Де­тал­ни­от ур­ба­нис­тич­ки план "Го­лем ринг - ју­жен дел - ис­ток", спо­ред кој на се­гаш­но­то мес­то на Зе­ле­но па­зар­че е пред­ви­де­но зе­ле­ни­ло. До­де­ка па­за­рот би се пре­се­лил на со­се­ма дру­га ло­ка­ци­ја. Ка­де точ­но би се дис­ло­ци­рал па­за­рот, сe ­уш­те не е де­фи­ни­ра­но, но од Оп­шти­на Цен­тар твр­дат де­ла но­ви­от ДУП мо­ра да се ре­а­ли­зи­ра.
Но и пок­рај вак­ви­те фак­ти, ни­ту па­зар­џи­и­те ни­ту, пак, од "Скоп­ски па­зар" има­ат на­ме­ра да се се­лат. Спо­ред нив, пре­мес­ту­ва­ње­то на па­за­рот ја ста­ва на коц­ка суд­би­на­та на над 600 ко­рис­ни­ци на тез­ги­ња и 60 ки­ра­џии на ду­ќа­ни.
"Ние во­оп­што не пла­ни­ра­ме да се от­ка­же­ме од оваа деј­ност на оваа ло­ка­ци­ја, од при­чи­на што по­ве­ќе од 50% од зем­јиш­те­то е во сопс­тве­ност на 'Скоп­ски п'азар, а цврс­та­та град­ба е ком­плет­но на­ша. Ако по­ра­ди ло­ши­те ДУП-ови 700 се­меј­ства тре­ба да ос­та­нат без нив­на­та ег­зис­тен­ци­ја, то­гаш ние сме­та­ме де­ка сe уш­те има лу­ѓе во др­жа­ва­та што има­ат вол­ја и ин­те­рес да из­нај­дат ре­ше­ние за ова пра­ша­ње" об­јас­ну­ва Са­шо Да­вит­ков­ски, прет­се­да­тел на Уп­ра­вен од­бор на "Скоп­ски па­зар" АД Скоп­је.
Спо­ред пла­нот " Го­лем ринг - ју­жен дел - ис­ток", пред­ви­де­но е се­ле­ње на Зе­лен па­зар, а на не­го­во­то мес­то е про­ек­ти­ра­но пар­ков­ско зе­ле­ни­ло.
Од Цен­тар ве­лат де­ка во Ге­не­рал­ни­от ур­ба­нис­тич­ки план и во Де­тал­ни­от ур­ба­нис­тич­ки план, на мес­то­то од па­за­рот е пред­ви­де­но пар­ков­ско зе­ле­ни­ло.
"Оп­шти­на­та има над­леж­ност да до­не­се де­та­лен ур­ба­нис­тич­ки план, но ре­а­ли­за­ци­ја­та на ис­ти­от за­ви­си од си­те суб­јек­ти оп­фа­те­ни во пла­нот кои се но­си­те­ли на сопс­тве­ност на имот во не­го­ви рам­ки", об­јас­ну­ва­ат од Оп­шти­на Цен­тар.
Во по­че­то­кот на 2009 го­ди­на, до Ус­тав­ни­от суд на Ре­пуб­ли­ка Ма­ке­до­ни­ја е под­не­се­на ини­ци­ја­ти­ва за оце­ну­ва­ње на ус­тав­нос­та и за­ко­ни­тос­та на од­лу­ка­та за до­не­су­ва­ње на Де­та­лен ур­ба­нис­тич­ки план "Го­лем ринг - ју­жен дел - ис­ток", до­не­се­на од Со­ве­тот на Оп­шти­на Цен­тар. Ус­тав­ни­от суд кон кра­јот на ми­на­та­та го­ди­на до­не­се ре­ше­ние, спо­ред кое не се по­ве­ду­ва пос­тап­ка за оце­ну­ва­ње на ус­тав­нос­та и за­ко­ни­тос­та на ДУП-от.
(Љ.С)
http://vest.com.mk/?ItemID=EB60A3652A37E645BB53A30E492AD5B1
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 09-Mar-2011 at 19:17
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 09-Mar-2011 at 19:55
Убаво се гледа почетокот на подземната сообраќајница под плоштадот, а и мостот кон Калето кај Булевар Климент Охридски.

Она што ме зачудува е понирањето кон тунел на Илинденска, пред Владата. Знае некој што е ова?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 09-Mar-2011 at 20:01
Тоа е од гупот пресликано како обврска што е. Зашто нели уствари беше планирано илинден со булевар до парк да иде, ама го направија горе.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 09-Mar-2011 at 22:56
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 17-Mar-2011 at 03:26
ВЦРТАНИ НОВИ ИЗМЕНИ ВО ДУП „ГОЛЕМ РИНГ - ЗАПАД“
Подземните гаражи ги избришаа катните

Роза Петкова

Наместо со катни гаражи, Општина Центар ќе го решава паркирањето во „Големиот ринг“ со подземни паркиралишта. Поради реакциите од станарите, кои пред три години се противеа да се градат овие објекти блиску до нивните згради, Општината ги смени двете катни гаражи, едната на малиот паркинг зад зградата на МАТ, а другата зад хотелот „Бристол“ во подземни гаражи. Тие се вцртани во најновите измени на ДУП „Голем ринг - Запад“, за реонот од „Рамстор“ до Владата, за кој се расправаше на последната седница на Советот на Општина Центар. Советниците дебатираа дали паркирањето во центарот треба да биде под или над земја и кое ќе биде поисплатливо и поевтино за изградба. За разлика од градоначалникот Владимир Тодоровиќ кој ја бранеше позицијата дека паркиралиштата треба да се градат под земја, претседателот на Советот, Владимир Здравев, инсистираше на локацијата зад МАТ да се врати катната гаража, затоа што наводно тоа го сакале и жителите. Советникот Љубомир Тасев, пак, предупреди дека подземните паркиралишта не се добра инвестиција затоа што чинат поскапо од тие на површина, поради присуството на подземни води на подрачјето на Скопје, а тврдеше и дека инвеститорите ќе бидат позаинтересирани за катни гаражи бидејќи со нив можат и да пренаменат дел од просторот во деловен. - Проблем со подземни води веќе има трговскиот центар „Беверли Хилс“ каде постојано работат пумпи, а друг пример е Ново Лисиче каде 500 подземни гаражи се неупотребливи бидејќи пливаат во вода и станарите не ги користат - рече Тасев.
Градоначалникот Тодоровиќ објасни дека ја избришале катната гаража на спорната локација затоа што просторот е мал и не може да се добијат доволно места за паркирање. Станарите, пак, и натаму се противат на какви било промени околу станбените блокови на Градски ѕид.
- Не сакаме ниту катни гаражи ниту подземни паркиралишта. Ќе ни го уништат и тоа малку зеленило што го имаме. Добро ни е вака, а паркирањето се реши со рампите што ги постави јавното претпријатие за паркиралишта на општината, па сега за секој станар има слободно место - вели Светлана Михајловска, претседателка на еден од куќните совети. Планот за западниот дел на „Голем ринг“ го опфаќа просторот ограничен со улиците Мито Хаџивасилев-Јасмин, Македонија, Даме Груев, ВМРО, Кеј 13 Ноември и Св. Климент Охридски. Според потписникот на планот, Силвана Вановска од проектантската куќа „Ин-пума“, измени во него се висината на новата зграда на театар Центар, која од 35 метри е променета на 40 метри за да се вметнат кулисите кои се предвидени со проектот за театарот. Станбените објекти од Градски ѕид се нацртани во одделни парцели во кои не влегуваат и зелените површини околу зградите, што значи дека отсега зеленилото ќе се третира како јавен простор и за нив ќе биде надлежна Општината. Планерката објасни и дека зад зградата на „Трготекстил“ се предвидува подземно паркиралиште со рампа, хотелот „Бристол“ се прогласува за заштитен споменик на културното наследство, а зградата до него во која порано беше сместена „ИК банка“ сега во планот е означена како дивоградба.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2266&ArticleID=157962
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 30-Jul-2011 at 08:26

Бетонска џунгла ќе го уништи зеленилото кај градскиот музеј

Новата верзија на ДУП-от предвидува изградба на две згради и катна гаража високи до 21 метар

Деспина Трајковска



Во центарот на градот продолжува трендот на изградба на згради на сметка на зеленило. На речиси единствениот зелен појас во реонот на зелено пазарче и градски ѕид му се заканува бетонска џунгла. Општинарите од Центар замислиле во паркот спроти објектот на Шпаркасе банка да се изградат две згради во кои ќе се сместат државни институции. Во непосредна близина, пак, во продолжение на зградата на „Автомакедонија“ на постојниот паркинг повторно е вцртана маркичка за катна гаража. Сите објекти ќе можат да достигнат висина до 21 метар.

Ваков изглед за реонот предвидува новата верзија на деталниот урбанистички план, кој од вчера е на увид на граѓаните. И малкуте граѓани што присуствуваа вчера на презентацијата на изменетиот ДУП, револтирано коментираа за неговата коригирана верзија. Не им беше за верување дека катната гаража повторно е вратена на старата локација, иако во меѓувреме беше избришана токму по инсистирање на жителите од месната заедница.

Се чини, револтот им беше уште поголем, бидејќи во зеленилото по должината на улицата „Македонија“ се предвидени две маркички за изградба на седумкатници што имаат намена за државни институции.

„Планов како да го цртале мали деца, а не архитекти кои треба да го осмислуваат просторот според утврдени стандарди. Во случајов, се уништува единствениот зелен појас, се прави прстен од згради што нема да дозволат ниту минимално струење на воздухот. За вратената катна гаража немам коментар, очигледно е дека и јавните анкети и наводните залагања на градоначалникот Тодоровиќ за граѓаните се само една обична фарса“, реагираше една станарка од кулата спроти Музеј на Град Скопје.

Иако се обиде да објасни дека корекциите на ДУП-от се правени според претходно утврден плански концепт од Општината, односно по нарачка на Центар, Силвана Ваневска, една од тимот автори од ИНПУМА, кои се потписници на ДУП-от, едвај излезе на крај со револтираните граѓани. Им порача сите забелешки и сугестии за урбанистичката замисла да ги достават како белешка во јавната анкета.

Инаку, освен за посочениот реон, од вчера на увид на жителите на Центар е и новиот урбанистички план за реонот спроти Зелено пазарче. Таму, новата верзија на планот предвидува зголемување на катноста на катната гаража кај Работнички дом, која му е доделена на Јавното станбено претпријатие. Така, наместо 18 метри, доколку се усвои планот, на претпријатието ќе му биде овозможено да изгради катна гаража висока 29 метри.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=E63295B819CEF74396CFD4B2739544D4
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 30-Jul-2011 at 10:55
Хм, зеленило... Новинари дај поминете од таму и дали тоа стварно изгледа на зеленило. И јас сум против баш таму да се гради, изгледа на некоја небулоза, но наместо да се пишува дека ќе се уништи зеленилото (кое патем е уништено од поодамна) треба да се пишува зошто никој не се грижи за зеленилото во глобала. Типичен пример е зеленилото спроти оваа локација, каде ради човечкиот идиотизам се е кал, затоа што тој што го креирал паркчето тогаш ставил премногу трева, која де факто пречи на човековото движење и нашиот народ за да си го скрати патот ја има уништено цела сета трева.
А ова ваму што имаат замисла да градат немам зборови, таман ќе помислам дека почнуваат резонски да градат и да го средуваат градот, кога оп, нова идеја.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 08-Aug-2011 at 01:02


Изгледа имаш премногу строги критериуми за тоа што може да се квалификува како зеленило.  Big%20smile

Мене состојбата таму воопшто не ми изгледа лошо:

1


2


3





За овие два новопредвидени објекти во новиот ДУП, мислењето ми е поделено. Од една страна навистина е убаво и пожелно да се зачува тоа паркче таму, од друга страна убаво е и да се додооформи улица Македонија на ваков начин.

Сепак генерално, добар дел од она што беа зелени површини во центарот, беа оправдано планирани за пополнување, но исто така во поново време добар дел од јавните и зелени површини кои не беа предвидени за изградба, се пополнуваат со маркички, без критериуми за општото добро. Мислам дека со последните ДУП-ови за малиот и големиот ринг, стигнавме до точката каде треба да повлечеме граница и малкуте преостанати слободни површини да останат слободни.

Патем, новинарката се збркала со висините, двата новопланирани објекти имаат максимална дозволена висина од 29, а не од 21 метар.


Стариот ДУП:





ДУП-от што моментално е во процедура за донесување:




Edited by Cloverstack - 08-Aug-2011 at 01:07
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 24-Sep-2011 at 20:43
Рекордна седница на општина Центар
сабота, 24 септември 2011, 16:57

Општина Центар утрово постави рекорд. Советот донесе измена на урбанистичкиот план за просторот околу зеленото пазарче во 5 часот наутро. Епската седница траеше околу 16 часа, а советниците, градоначалникот, претседателот на советот се бореа со сонот за да ја изгласаат точката на дневниот ред.

Повеќе на: http://r.ping.mk/tb/2rn4
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.223 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.