build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Bremen, Германија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Bremen, Германија
    Posted: 21-Jan-2019 at 22:17
Бремен е еден од трите град-држави во Германија (покрај Берлин и Хамбург) и тоа доволно зборува за значењето на Бремен во Германија, а и пошироко во Европа. Еден од најзначајните индуструски центри, па затоа и познат како град на работничката класа.

Втората по големина фабрика на Airbus во Германија се наоѓа тука со околу 3.500 работници, Mercedes-Benz во својата фабрика вработува околу 13.000 работници, се разбира таму е и Beck & Co's - производителот на Beck's  и St. Pauli Girl, а потоа и ред други големи производители.

Инаку градот лежи на реката Везер (ја има подоли на една-две слики) на којашто се наоѓа и големо индустриско пристаниште.

Повеќето од сликите подолу се од Altstadt (стариот дел на градот), вклучувајќи ги Marktplatz, Rathaus, Bremer Dom, итн., но ја има и статуата на градските музиканти Big%20smile ако сте ја прочитале како мали (или сте им ја прочитале на вашите деца) сказната од браќата Грим за Градските музиканти, тогаш ќе знаете за што зборувам. Малку оффтопик - некогаш можам да направам репортажа и од Ханау, родното место на браќата Грим.

И се разбира, Бремен е седиште на еден од најголемите фудбалски клубови во Германија - Вердер Бремен.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 21-Jan-2019 at 22:19
Bremen, Germany by ironm, on Flickr

Bremen, Germany by ironm, on Flickr

Bremen, Germany by ironm, on Flickr

Bremen, Germany by ironm, on Flickr

Bremen, Germany by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Jan-2019 at 22:20
Bremen, Germany by ironm, on Flickr

Bremen, Germany by ironm, on Flickr

Bremen, Germany by ironm, on Flickr

Bremen, Germany by ironm, on Flickr

Bremen, Germany by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 21-Jan-2019 at 22:20
Bremen, Germany by ironm, on Flickr

Bremen, Germany by ironm, on Flickr

Bremen, Germany by ironm, on Flickr

Bremen, Germany by ironm, on Flickr

Bremen, Germany by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-Jan-2019 at 22:21
Bremen, Germany by ironm, on Flickr

Bremen, Germany by ironm, on Flickr

Bremen, Germany by ironm, on Flickr

Bremen, Germany by ironm, on Flickr

Bremen, Germany by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-Jan-2019 at 22:24
Bremen, Germany by ironm, on Flickr

Bremen, Germany by ironm, on Flickr

Bremen, Germany by ironm, on Flickr

Bremen, Germany by ironm, on Flickr

Bremen, Germany by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-Jan-2019 at 22:30
Bremen, Germany by ironm, on Flickr

Bremen, Germany by ironm, on Flickr
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.