build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбани медиуми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 919
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Урбани медиуми
    Posted: 12-Feb-2019 at 14:02

до сега единствeн специјалец беше МТМ со урбаните вести, и иако имаат општинска класификација во менито, им треба и категоризација по сектори или бар такви тагови но со тагови се нема претстава кој се сектори ги покрива медиумот ...

последно што налетав а ме изненади, бар еден број, како ги имаат покриено авторски и гостински урбаните теми е http://skopskoeho.mk/ од каде можат да се вадат урбани информации кои можат да одат во прилог темите на форумов, ем конечно еден весник кој н крши клечки како нписите се заштитени со авторски права небаре некој ќе цитира напис а неа да даде извор ...

идеално би било кога би имало општински телевизии како би се анимирале локално гаѓаните да земат поактивно учество во разрешување на локалните проблеми, да имаше ваква општинска телевизија о.А. бар заради интермецо снимки на основците ќе им текнеше на општинарите или тие околу нив дека иако конечно искосиле тревнуците, забораиле да ги искројат крошниите на дрвјата, нели штом во кадар сем фатат велосипедисти како во о.Аеродром возат вертикален слалом по велосипедски патеки ...

чинам заради апашлукот на кабловските оператори, истите треба за возврат да се обврзат во оние општини каде делуваат, да имаат и општински тв канал, односно им обезбедат и опрема и простор на локалните основни и средни училишта да креираат едукативна програма преку која ќе се анализираат локалните случувања проблеми и општинско делување, во однос на ова би требало и општината да помогне бар со транспаретност во однос на сите дилемите на нејзините жители, но за да ова биде ефективна програма би требало да има и Портал и Форум, каде би се архивирале сите репортажи, забелешки и идеи, за што би требало во пресрет да излезе Владата преку Министерството за Информатичко Општество ...

комотно нека си го разберат ова како Општински Интермецо Канал, а опрема и не треба незнам каква, можеби една теренска камера, но знаеме дека денес се оди преку телефонски снимки, та неопходно е само уредувачко ноу хау, што пак на училиштата би им било корисно да ги ангажираат добар дел од непримерните деца за казна да мораат да волонтираат во една ваков фри форм граѓанско-општински канал ...

ние сме мала и сиромашна држава за да чекаме некој капиталист филантропски вакво нешто да впрегне, та логично би било ние сами да се организираме, а ко што реков ова со законска обврска за локалните каб.лвски телевизиски оператори ќе биде и повеќе од изводливо, воедно насушна потреба секој еден локалец да има каде јавно да си каже гајретот, а не ме чуди муабетот така да дотера и потака, та ова да биднат и Општински Тв Канали, но ако се чека тие тоа први да го затераат истиот ќе го исполитизираат за свој аршин, наместо за народното гајле ...

Edited by Zelenikovo - 12-Feb-2019 at 14:04
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.