build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Видео надзорни и алармни системи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
wizardsystems View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Feb-2019
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote wizardsystems Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Видео надзорни и алармни системи
    Posted: 18-Feb-2019 at 11:39
Како едни од најголемите дистрибутери во Македонија за сигурносни системи, моментално е активна промоцијата на пакетите од видео надзор на "HikVision".
Покрај продажбата, нудиме и монтажа и инсталација.
Wizard Systems
Crnorizec Hrabar 32, Skopje (Aerodrom)
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 11-Jul-2020 at 17:27

има една нишка за пазачи и пазење во офтопик [1][1] од каде може да се извлече дополнително инфо за видео надзор, но има и една генерална во однос ризиците по Приватноста но и неопходноста од Безбедност во подгорумот Урбани Прашања

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=459


би било убаво во оваа нишка тука, ето дали wizard или некој друг, да предупреди на маните на современиот видео-надзор, налик како може да се хакира во костец автоматизација, дали е паметно да се импровизира и конечно да се споредуваат достапни а профи системи

http://www.build.mk/Forum/forum_posts.asp?TID=335&PID=24427#24427


веројатно денес многу што може да се тера и diy, прашање е само колку такви направии би биле законски дозволиви бидејќи комотно некој може да стори и приватно надзор врз цел град доколку има ноу-хау од оптоелектроника и оптика ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-Jul-2020 at 17:59
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Jul-2020 at 22:22

знае ли некој како кај нас е регулирано ова

https://reolink.com/how-to-blind-security-cameras/

[1] https://www.thesignaljammer.com/products/Wireless-Spy-Camera-Jammer.html

https://www.cnet.com/how-to/can-burglars-jam-your-wireless-security-system/

видеово тро бетон продакшн ама тоа е... Практично Осигурување Рулз ...безбедност каде кој кога е ултимејт решение
кога дури ни корпорации не се безбедни
за државен апарат и да не говорам
(корупција рулз и во двата случаја)
снемало документи, им смениле опис, чорба!Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Jul-2020 at 23:23

горниов пост поучен дека бежична камера сама по себе не е најбезбеден пристап за видео надзор, па логично треба Комбиниран Систем, та и засебно кризно напојување, но сепак ова се скапи системи, а веројатно за 1000к евра кај нас би нашле доволен бекап како комбинација од главна жичана камера и неколку споредни вифи приклучени топтан на еден Софтвер, веројатно она камерите од првиот пост со се’ цените топтан како тројка се токму, но софтверот би чинел уште толку ако не дупло зависно како сакате да го покривате со видео надзор просторот, Битно Ко И Секаде Профи Арамии нема него претежно се дрски лопови, заради што паметно е да имате и вифи-систем со кој дури и да сте во Комшии или пак на Работа добро ќе ви дојде да си помуабетите со дрско-упаднатите, можеби да ги замолите да не ви ја кршат куќата посочувајќи им дека нема ништо вредно да најдат бидејќи камено сте си го реинвестирале во Земјоделие наместо да го чувате под Перница, а убо би било наместо золото како накит да си милувате кристалчина та и никого не би го испровоцирале, него пак ако го имате најубо за црни дани да си го закопате в Двор та освен Куче и Комшии да ви го пазат ... но не се летајте со смарт-лок бравите, пред да избрзате осигурајте се дека Дома немате ништо особено вредно!

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3539

донесоА Ли и кај Нас ваквИ Ринг Видео Аларми [1]ако се види поубо,
уште се’ да ви е дополнително жичано осигурано
и Здравје Поарно!

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 12-Jul-2020 at 01:55

Но Повторно Очигледно Е Дека IoT Пристап За Сега Е Вишок,
доколку сте нафатирани а некој ве маркирал и таргетира!
имајте на Ум дека штом сте закачени на Интернет
секој еден Учен Хакер ќе ви рокне лесно заштитата,
а особен гајрет ви се така алармните системи!
Но Чуму Страв и Паника Кога Сите Сме Гости На Овој Свет!?

https://learncctv.com/how-to-hack-hikvision-camera/

https://www.hackread.com/how-to-hack-wireless-burglar-alarm-like-a-pro/

https://www.quora.com/How-do-I-make-sure-my-Ring-security-cameras-are-secure-from-hackersверојатно со квантна енкрипција проблемов ќе подспласне
сигурно бонус чаре е 2fa пристап во однос data bridge
а дефинитивно решение palmsecure пристап до кој и да е gate


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 12-Jul-2020 at 04:07


интересно е дека дури и’ да имате 2fa автентикација на се’, повторно ако некој ви се намерачил може да ви ја рокне истата виа мобилниот [1] ова значи повторно и во тој случај постои ризик, Просто доколку сте некому озбилно привлечни а му се може знае умее како да ве обработи конечно и ќе ве обработи, неретко денеска и едноставно уценувајќи ве на проста фора пр. веќе хакирајќи ја вашата LAN вифи мрежа може да пуштил некому закана преку вапата ip адреса, можеби хакирал од спунт преку истата некого, а доколку не го искеширате да ве уценува дека ќе ви ја компромитира така ip адресата, во секој случај не потпаѓајте на уцени, иако секогаш треба и самите да сте Поштени за да имате три чисти освен алиби дека вие не сте тој некој терсене Чоек кој некому дрско преку својот нет или мобилен некому се заканувал или пак го обработувал, тешко на оние кои се корумпирани, камо хакерите нив да ги пердашеа наместо Обичен Народ, чисто онака робинхудовски да ги демаскираа прљавите вајтколар комшии!
јас би рекол ако имате пари да плаќате за скапи видео системи, сигурно имате и за Осигурување, та не паничете, а доколку немате вкалкулирајте ја и оваа варијабила во однос Мир и Безбедност во својо Урбан Живот, додека најубо би било да се преселите во помало место или пак на Село, а таму единствени ви останува од дивите животни да се пазите!

натака пак логично е ваквите надзорни и видео системи да се врзани директно за Полиција, мислам натака ја тераат удбалитичарите свесно или несвесно работата во однос централизација на службите [1] а тоа неминовно преку 5/6g мрежите ќе доведе до орвелловата 1984 Паноптикум Полис Стејт [2][2] а потоа и до Анимал Фарм за да сето тоа (се надеваат глобалистите) да се заокружи со хакслиевата брејв’њу’ворлд, но немора да значи дека натака мора да затера муабето, тоа зависи од самите вас како Општество, иако доколку затерате наивно утре сред федерална европа (навидум ко рамноправни) воедно и ќе дотерате до таква nwo реалност, затоа и со време мора да си се оградите дека при таква гачка (федерализирање на унијата) ќе отстапите од таквата централизирана супер(континентална)држава како би имале контрола самите над својот Живот и Одлуки како Општество, што впрочем денес е случај донекаде (со исклучок на вожњата која си ја дозволувате бидејќи постојано подржувате затворен удбашко-удбалитичарски систем изборно) наместо да барате Отворено Општество кое и би довело до Безбедна Сплотена и Антикоруптивна Атмосфера посреди живејачката во овие времиња! а така во однос smart-city моментумот тоа би било осигурување на процесите преку Невладин (Народен) Надзор на сите нивоа, та и во однос тоа како сакате да ја менаџирате сопствената потреба од Безбедност [3]
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 17-Jul-2020 at 04:48

кога како и дали кај нас ќе стане судски доказ Снимка од Камера, сега само валидна како Индиција, а за да ова бидне случај треба да ги земеме во предвид искуствата од запад, при што и државни но и приватни снимки за кои нема Судски Налог можат да се користат како главен доказ, но повторно логично само доколку се државно баждарени и пломбирани камерите но воедно и врзани за некој Полициски Сервер, опција која мнозина би ја посакале само како Помирно Би Спиеле знаејќи дека нема да бидат таргет група кому-стигне-кому-иде! еве абер од ОК, недостасува само да наведат статистика а како би сконтале колку ет ефективен ваквиот пристап!

https://blinkforhome.co.uk/blogs/news/advice-on-using-footage-as-evidence-in-court


навистина ова е парадокс околу видео надзорот кај нас, сигурно еден куп корпус-деликти cctv снимки а пак никој не е осуден понив , колку што знам истите не се валиден доказ за на Суд, корегирајте ме ако грешам, бреј то не помина ко доказ ни државно баждарената снимка за Едно-ваму-Едно-онаму-кај-вицето, а не пак приватна снимка, освен тоа ало-бомбите што ги легализираа привремено но кои се прифатија како доказ бидејќи се снимени преку државна опрема, иако никогаш не чув дека ги вештачеле по метадата во однос евентуална монтажа што може да се провери преку мобилните оператори (првата фуснота подоле)

ваквата пак gps+metadata гачка, утре лесно може да помогне да се впрегне Легален Граѓански Мобилен Видеонадзор а заради полесно ловење на прекршители за што би биле и наградувани Совесните Граѓани кои live би снимале прекршок или кривично дело виа Државна Мобилна Апликација, можеби некој рекетар во акција, можеби корумпиран џандар на дело, можеби стопански прекршител инт. итн. практично ако таквиот Мобилен Надзор е врзан за Државна Апликација која лајвстримот ќе го проверува по gps но и metadata позадински податоци во мобилната снимка, така лесно ќе се избегне директна манипулација, но сепак индиректно така секогаш ќе постои ризик некој намерно да е наведен на криминално дејание и без да знае дали поалчен да згреши или пак дефокусиран некако како би потфрлил во однос својата работа пр. Запоставена Заштита При Работа на Градежен Објект инт. итн. сепак ако таквата Снимка биде доставувана од МВР до дадена Инспекција на проверка, истата може да биде само бонус за полесно Инспекторите да го спроведат својот Надзор, а евентуално повеќе пати Граѓански снимен престапник преку државна Пазачка Апликација би се репнувал со Казна По Пошта ...

инаку бидејќи државна алатка, вака се заобиколува ризик од нарушување приватност, иако и ова може да падне на Уставен, но доколку се впрегне како Времена Вондредна Мерка неопходна заради администативно-корпоративната коруптивност можеме како Народ да ја наметнеме и Референдумски, што би било и најправилно, прашање е само како би се толкувале вака снимките на Суд и дали вакви предмети нема да паѓаат во Стразбур ... тоа со метадатата посекако на црно го злоупотребуваат тајните служби (сигурно и кај нас) [1][1] но негледам причина зошто тогај правилно да не се употреби бар за да при криминогени коруптивни активности да не биде вака снимена и анализирана видео снимка судски доказ!? ова токму на тајните служби (воопшто извршниот законодавниот и судскиот систем) би им било поголем гајрет да стребат кој од каде може да ги сними доколку чинат нешто нелегално!

https://wizard.com.mk/видео-надзор-правила-и-прописи/


друг поозбилен проблем во овој случај би било што вака цело Општество ќе се стори пазачко, но лично негледам како да се запре сеопштиот башибозук на сите нивоа него вака сите да бидат здрмани со страв во глава, што и само кога во однос стопанскиот сектор би било норма па чинам многу што од Сива Економија ќе се суспендира, но сетне како удбалитичари да купуваат социјален мир на мала врата кај Народ бидејќи истиот нема како да се прерани него на црно да работи!? сепак кога вака би се репнале пазачки бар средните и големите претпријатија да може баш Секој да ги запази, ем за тоа да биде и награден што пријавил несовесно однесување на парајлиите, може со процент од казната за прекршителот, но би било Правично и тие така (компаниите) да можат да се заштитат од рекетари и коруптивни административци или удбалитичари, е’ така ова потенцијално ќе создаде бар пофер услови за Бизнис во земјава!

арно ама повторно важи поуката > но што доколку некој вака намерно е наведен на криминал, ризик кој веројатно може да се изескивира доколку има поучни кампањи како се’ може Чоек да биде извозен на ваков начин а да ја заглави и без да знае, можеби некое шоу ко она германскиот тв-сериски социјален инжињеринг што едно време го вртеа на rtl во Хрватска како домашен sekojdnevie-реконструкшн тренд би помогнал за да се свикне Народ како се’ при вакви пазачки оkолности може да заглаи [1][1][1]

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 18-Jul-2020 at 00:10

х2 во офтопик нишката Пазачи и Пазење е начната донекаде некако приватноста,
не баш како протест туку повеќе предупредување во кој век живееме,
а што заради терсене опрема (реалност денес кај нас) е аларм за предлози ко горните

сепак сега веќе муабето затеруе макрокосмички во плафот,
прашање е зошто на Народ не му е достапен ни на запад,
дали некому не му одговара всушност мутљак реалност,
да се почуди Чоек кому, разбира се на елитите,
бидејќи е јасно дека најголемиот криминал е нивно масло!

[1][1] http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31516&KW=liquid%2Dlenses&PID=3148374&title=nikkor#3148374
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 18-Jul-2020 at 17:37
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Jul-2020 at 12:00за овој камен ГОП поубо би завршил работа, иако ликов од горе вели било поскапа опција хм како во однос хд-камоите да, нек си ги провери цените на својте 4к дашкамои ... мое мислење ет екшн-кам рулз во кој и да е случај заради екстра мобилност закачена на горилапод комотно монтирана и зад бандаш, ем завршеното не е страшно и да се стумба, ем направијата полесна за криење в кола него ова масивниве тенеќиња, башка actioncam-ите се видео-тенеќиња кои може да ви )по)служат и при велосипедски скиткања, воопшто Вело-Комутинг и видео-доказ при удар од авто, што чинам како опрема треба да ет и задолжителна за оние кои делат заедники асфалт со возила [1]

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=329&PID=208733#208733

https://www.jbhifi.com.au/collections/gps-car-audio/dash-cams

https://magnitolkin.ru/catalogue/videoregistratory/но понекогаш ви треба само снимка не и филм кога литате
корисно како резевна бекаап (задна) камера
евентуално бонус при разбојништво поефтината да ја пријавите
Edited by Zelenikovo - 19-Jul-2020 at 12:12
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 20-Jul-2020 at 01:12

интересни примери зошто е добро да се има гопро в сообраќај, во првиот случај бајкер кого го погодуваат во вожња со ѓурбе од кола, а во вториот убер-таксист кој биднува транспортер сред кражба, но како во тој случај внатрешно камерата да е скриена, хм тешко освен ако не е некоја пинхол-камера] хајтел уште поубо [1][1][1] таман вака ко на последново видео ако е врзана за gopro тоа би било добар хак и за телеметријата да е вклучена успат [2][2][3][3][3]

за Tочак уште да има моушн-детектор[/url гоупро-то, ем скриена пинхол-камера во рамот
а зошто не и sms известување за придвижување на бајко ... [
1][1][1]

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 21-Jul-2020 at 17:00https://www.securitysales.com/products/flir-critical-infrastructure-safe-city-security/
[1 https://www.flir.com/browse/security/thermal-security-cameras/
https://www.youtube.com/c/Flir/search?query=pan+and+tilt

~

но како ова да се примени при дашкам в кола
како да забележите животни или коли во движење или место
можеби така да си активирате алармот ем ротирате камерата [1][1]
ем се ова да ет и за Точак достапно!?
Просто Импровизирајте!

https://explore.garmin.com/en-US/cycling/#varia-rvr315 [1][1]

уште на ова да закачите и infrared импровизација меѓу телефоно и ГОПро-то [1][1][1]

и ето скапи сензори камери и сервоа не ви треба
јасно има слични готови а ефтини HD спинои иако робусни [1][1][1]
но мора монтирани на еБајк како би вртеле подолготрајно ...Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 22-Jul-2020 at 14:54

бре забегаа продуктивно ковид-параноично [1][1] но корисно утре за гужви пред шалтери,
a што e следно, холографско гушкање, можеби плазма скафандери,
бар се превенираат (гужва) панични напади со дистанца-тренд!

https://www.boschsecurity.com/sg/en/news/product-news/peoplecount/https://www.xovis.com/en/solutions/detail/vemco-measures-and-analyzes-social-distancing-and-occupancy/~

еве и diy спунт за у Маало пред гранап ///

https://www.spar3d.com/news/related-new-technologies/a-simple-diy-laser-project-to-encourage-social-distancing/

https://www.hackster.io/gatoninja236/social-distancing-radar-166acb
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 22-Jul-2020 at 20:34
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-Jul-2020 at 16:00
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 02-Aug-2020 at 01:41

2014 - HDCVI the new standard for CCTV

HDCVI is a high definition composite video interface system that is perfect for a home or commercial property. Recording in 720p or 1080p is quick and simple.
Expandable up to 500 meters, HDCVI uses a coaxial cable for maximum reach. Standard SDI cameras are limited to 100 meters. This additional reach means added security for personal properties. Commercial industries should see a drop in insurance because of the increased coverage as well.
https://www.prweb.com/releases/cctv/camera/prweb11894085.htm


at the moment of this writing HDCVI and TVI can allready reach upto 8 megapixels! This means that you can get the same IP camera image, using old cctv rg59 cabling, what do you want more?

https://www.onlinecamerashop.nl/eng/security-cameras/xvr-all-in-one-cvi-tvi-ahd-analog-camera.html

20162020

[1] https://us.dahuasecurity.com/?product_cat=hdcvi~

https://www.inavateonthenet.net/products/article/dahua-debuts-tmac-temperature-monitoring-control-systemBack to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.