build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Residence 106 - Карпош
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Residence 106 - Карпош

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8216
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Residence 106 - Карпош
    Posted: 14-Dec-2018 at 13:51
Од фб,станува збор за нова зграда негде во Карпош на Гологанов незнам каде попрецизно

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8216
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Dec-2018 at 18:32

Незнам дали е ова локацијата,фотката е од фб

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 711
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Dec-2018 at 07:58
Кај Веро кај Педагошка

Edited by kiriOK - 17-Dec-2018 at 08:18
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8216
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 18-Dec-2018 at 14:10
Кај Верото во Тафталиџе на Гологанов(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8216
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Feb-2019 at 18:05
На Бул.Митрополит Теодосиј Гологанов близу Веро маркетот(од фб)

Residence 106Еве малку подетално
Edited by stef4o - 08-Feb-2019 at 18:07
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Feb-2019 at 18:34


Си ме претркал, само што сакав да објавам за зградава. Фино изгледа на рендеров, се надевам така и ќе испадне.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8216
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 19-Feb-2019 at 08:36
Станува збор за нов станбено-деловен објект кој треба да се издигне поред бул.Митрополит Теодосиј Гологанов во Карпош близу Веро маркетот.

Еве во продолжение рендер и неколку слики(од фб)Ова е ситуација од терен декември 2018

Ова е ситуација од пред десетина дена,од бетонирањето на темелната плочаBack to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 328
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 19-Feb-2019 at 10:45
Добар проект ама многу е блиску до булеварот. Не знам како луѓево можат да купуваат вакви станови, отвараш прозор и на веднаш на улица си. А и од задниот дел иста работа, нека врзат едно јаже од зграда до зграда па можат и алишта да сушат во лето.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9097
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 19-Feb-2019 at 11:11
Фин објект, силувана локација. 
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 237
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 19-Feb-2019 at 14:27
Уште една нарушена линија. Thumbs%20UpBack to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1988
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Feb-2019 at 17:23Ете убаво може да се види ситуацијаа која ќе се потрудам да ја упростам за секој да може да разбере, примеров копи паст за преку стотина згради во Скопје важи:

Белата зграда е како се градело пред 20 години
Парцелата на која сега се гради е тоа што требало да биде нормален зелен појас, мини парк меѓу зградата и булеварот, било вцртано како такво И НИШТО ПОВЕЌЕ.

АМА
.
...
......

Некој на диво се населил таму, како и на уште 100 места низ Скопје и си рекол "Ова е мое, ќе го заградам и никој да не влегол!"
Општината мрдала со раменици како и сите други не рушела од жал и после години поминати во сива зона бившата власт решава да ги легализира и сега сите тие си имаат имотни листови кои вредат станови...

Инвеститорот е најмалку крив, капитализам е и прават пари. Но некој кога веќе им ги легализира требал и да ги ограничил на ништо повеќе од П+2+П. Им легализираш за да имаат за живот, а не да прават пари на грб на тие кои во страт граделе легално. А не вака да профитираат сите на штета на 500.000 жители.

Помножи го тоа со 1000 и ќе го добиеш хаосот во Скопје.
Инаку да, објектот е убав

Edited by alexsend - 19-Feb-2019 at 17:24
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2465
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 20-Feb-2019 at 23:00

Тие куќарки чинам се заобиколени од урбанизацијата од време СФРЈ (од тогаш е и зградата позади). Денес, со корумпираниве градоначалници (јачи од судбине) и дупоносци, ни се удира од глава.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1914
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 21-Feb-2019 at 07:26
Све си кажа точно.

Originally posted by alexsendЕте убаво може да се види ситуацијаа која ќе се потрудам да ја упростам за секој да може да разбере, примеров копи паст за преку стотина згради во Скопје важи:

Белата зграда е како се градело пред 20 години
Парцелата на која сега се гради е тоа што требало да биде нормален зелен појас, мини парк меѓу зградата и булеварот, било вцртано како такво И НИШТО ПОВЕЌЕ.

АМА
.
...
......

Некој на диво се населил таму, како и на уште 100 места низ Скопје и си рекол "Ова е мое, ќе го заградам и никој да не влегол!"
Општината мрдала со раменици како и сите други не рушела од жал и после години поминати во сива зона бившата власт решава да ги легализира и сега сите тие си имаат имотни листови кои вредат станови...

Инвеститорот е најмалку крив, капитализам е и прават пари. Но некој кога веќе им ги легализира требал и да ги ограничил на ништо повеќе од П+2+П. Им легализираш за да имаат за живот, а не да прават пари на грб на тие кои во страт граделе легално. А не вака да профитираат сите на штета на 500.000 жители.

Помножи го тоа со 1000 и ќе го добиеш хаосот во Скопје.
Инаку да, објектот е убав
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 711
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 21-Feb-2019 at 12:01
Кога ќе прочитам ''објектот е убав'' ми се сере.
Исто како коа ќе прочитам Струмица е убав град,Пловдив е убав град,...незнам какви ви се на вас вкусовите но за мене убав град е Грац...ова другово може да се каже исто,убава е зградата споредена со тоа што се гради во Стар Аероро на пример...и тоа единсвтена разлика е тоа што има стаклени и поголеми балкони,ама ајде ипак нека иде,дај шта даш.

А тоа што се гради вакво нешто на парцела која природно требала да остане зелен појас и што е на главен булевар во центар нарад е уште една трагедија,но веќе после толку трагедии и катастрофи,отрпевме,не не ни удара веќе.

Edited by kiriOK - 21-Feb-2019 at 12:01
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 546
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 21-Feb-2019 at 12:32
А уште поинтересно е што до зградата има и автобуска постојка, па уште повеќе го намалува растојанието меѓу зградата и булеварот.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1988
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 21-Feb-2019 at 16:19
Originally posted by kiriOK

Кога ќе прочитам ''објектот е убав'' ми се сере.
Исто како коа ќе прочитам Струмица е убав град,Пловдив е убав град,...незнам какви ви се на вас вкусовите но за мене убав град е Грац...ова другово може да се каже исто,убава е зградата споредена со тоа што се гради во Стар Аероро на пример...и тоа единсвтена разлика е тоа што има стаклени и поголеми балкони,ама ајде ипак нека иде,дај шта даш.

А тоа што се гради вакво нешто на парцела која природно требала да остане зелен појас и што е на главен булевар во центар нарад е уште една трагедија,но веќе после толку трагедии и катастрофи,отрпевме,не не ни удара веќе.Пред да почнеш да збориш за вкусови треба да знаеш дека не е вкусно да напишеш "ми се се**" и се што ќе кажеш после тоа за вкусови некако нема тежина. Задржи ниво, немој и ти да тонеш како што кажа дека потонала и архитектурата кај нас.

За тебе убав град е Грац, за мене е Ротердам. Но ова не е ни Австрија ни Холандија. Збориме за Скопје.

А доколку следиш што се гради во градов и колку е ниско и очајно нивото на градба би бил свесен дека ова е и повеќе од убаво од оние очајни воени касарски згради на Настел и Адора. Треба да дојде некој од Тетово и Гостивар за да разбие монотонија и да крене ниво. Тоа е нашето ниво. И е трагично.

А за урабан криминал кажав што имам во последниот пост.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1914
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 23-Feb-2019 at 09:34
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8216
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 14-Mar-2019 at 20:07
Од фбBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8216
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 07-Apr-2019 at 14:57
Од InstagramBack to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 711
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 08-Apr-2019 at 08:05
Тие од другата зграда ќе знаат колку зрна грашок имаш у тањир.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.