build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачка улица Тоше Проески

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Пешачка улица Тоше Проески
    Posted: 15-Aug-2008 at 21:02
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=C23A923822894C409AC78F08202F70FC

Конкурс за уредување на улицата Тоше Проески во Ново Лисиче

Општина Аеродром објави конкурс за идејно-архитектонско решение за партерно уредување на пешачката улица Тоше Проески, во населбата Ново Лисиче. Покрај партерното уредување на улицата, решението на конкурсот треба да содржи спомен-парк посветен на Тоше со повеќе интересни културно-рекреативни содржини и пејзажна архитектура. Ова ќе го направи просторот карактеристична културна точка во општината - велат локалните власти.Предлозите треба да содржат решенија за партерно и пејзажно уредување, мини-скверови, културни и спортско-рекреативни пунктови, фонтана, скулптура, урбана опрема, осветление на просторот и изложбен дел. Првата награда за најдоброто решение изнесува 150 илјади денари, втората 90 илјади, а третата 60 илјади денари. Трудовите ќе може да се предаваат до први октомври.Познатата Детска улица во населбата Ново Лисиче го доби името во чест на трагично загинатиот пејач Тоше Проески во јуни со одлука на Општина Аеродром.За оваа иницијатива согласност дало семејството на починатиот Проески.

(А.П.)


Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Aug-2008 at 06:00
Ова што се прави се за да се вика Тоше Проески е невидена глупост!
Не велам дека некои работи не треба да бидат именувани така, но се ова што се прави е без план, и на крај ќе добиеме и гаќи и чорапи именувани Тоше Проески!

Инаку, оваа улицава е многу празна, долга и заморна, па супер ако нешто се направи
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 16-Aug-2008 at 12:52
имам само неколку пати поминато по улицава, одлична е, само премногу е пуста и не толку атрактивна, ако ја уредат како што треба ќе биде супер
а за името се согласувам со маестро, но и не ми смета толку
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Oct-2008 at 23:38
Originally posted by Vecer

Нови содржини на улицата Тоше Проески


Пешачката улица "Тоше Проески" во населбата Ново Лисиче, до неодамна позната како детска улица, наскоро ќе добие и нови содржини. Во Општина Аеродром веќе се пристигнати идејните решенија на распишаниот конкурс за нејзино партерно уредување.
- Доставените предлози содржат мини скверови, пејзажно уредување, културни и спортско-рекреативни пунктови, фонтана, скулптура, урбана опрема, соодветно осветлување на просторот и изложбен дел. Исто така, покрај партерното уредување на улицата, како што беше посочено во конкурсот, идејните решенија содржат и спомен-парк посветен на Тоше, со повеќе интересни културно-рекреативни содржини и пејзажна архитектура, што ќе го направи просторот карактеристична културна точка, велат во Општина Аеродром.

Комисијата составена од градоначалникот, претставници од општинската администрација, и еминентни професори од областа на урбанизмот и градежништвото и уметници, ќе има обврска наредните денови да го избере најдобриот труд. Првата награда за најдоброто решение изнесува 150.000 денари, втората 90.000, а третата 60.000 денари.

(Д.Т.)

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Jan-2009 at 11:39
Улицата на Тоше ќе заличи на њујоршкиот Централ парк



Скопје
Улицата посветена на Тоше Проески во Ново Лисиче ќе заличи на њујоршкиот Централ парк, според победничкиот проект на конкурсот за уредување на овој дел што го распиша општината Аеродром. Првата награда во висина од 150 илјади денари му припадна на Филип Богатинов, втората од 90 илјади на Снежана Клинчарова, а третата од 60 илјади денари на Марија Павловиќ Латас и на Бранкица Голев.

Професорот Ѓорѓи Константиновски, кој учествувал во работата на оценувачката комисија, го споредил трудот на Богатинов со познатиот парк во Њујорк.

- Иако овој труд со своите димензии е далеку помал од Централ парк, дури и неговиот творец, големиот архитект Фредерик Ло Олмстед би завидел на неговата суптилност - истакна Константиновски.

Овој труд во архитектонското решение предвидува два кружни плоштада на влезот и на излезот на таканаречената детска улица во Ново Лисиче, која со одлука на советот на Аеродром и беше посветена на трагично загинатата музичка ѕвезда. Ќе се прават столбови без капители, кои ќе ја изразуваат симболиката на прерано згаснатиот живот на Тоше. Главната поента е централниот плоштад во пешачката зона. Тука се предвидени повеќе симболични содржини, меѓу кои се и четирите столба, колку што имаше членови бендот на Тоше Проески. Реализацијата на проектот треба да почне со изградбата на фонтаната предвидена во него.

- Тоше беше и остана идол на целата младина во Македонија и на Балканот. Нашата општина е една од најмладите и според датумот на формирањето и според составот на населението, па затоа и најмногу и прилега да има простор каде што младите ќе го одржуваат споменот за Тоше Проески. Детската улица во Ново Лисиче е совршено место за тоа - вели градоначалникот Кирил Тодоровски.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabID=2&fCat=1&EditionID=281&top=1&ArticleID=15077



Edited by lslcrew - 08-Jan-2009 at 11:42
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Jan-2009 at 11:43
Што знам вака без рендери да проценам?! Малку не ми ваља она со членовите на бендот. Ајде кај и да е ќе стигнат и рендери па ќе видиме како е све тоа замислено.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Jan-2009 at 14:25
е тука може да стават споменик на тоше ако толку сакаат
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Jan-2009 at 21:39
Одличен проект според мене, сосема на место.

Парк посветен на Тоше Проески

Sead-Rizvanovik.jpg Сеад Ризвановиќ Коментари (6)   
16.01.2009 17:16
По примерот на Њујоршкиот Централ Парк, во Ново Лисиче ќе се гради парк посветен на Тоше

 

Огромна скулптура на Тоше, вештачки езера, прекрасни плоштади - вака ќе изгледа паркот посветен на Тоше Проески кој ќе се гради во скопската населба Ново Лисиче.

Низ целиот простор ќе доминираат столбови без покрив, кои според трудот на архитектот Филип Богатинов треба да го симболизираат прерано згаснатиот живот на Тоше.

„На централниот плоштад се наоѓаат 26 столба коишто го симболизираат бројот на годините што ги имаше Тодор Проески, пред којшто ќе се наоѓа еден ѕид од кој ќе тече вода и на којшто, според мојата идеја, треба да бидат испишани сите негови текстови“, изјави Филип Богатинов, архитект.

Идејата на Филип едногласно победи на конкурсот за изработка на тематски парк за Тоше, распишан од општина Аеродром.

Почетокот на изградбата ќе почне со изградба на фонтана

 

Почетокот на изградбата тематскиот парк посветен на Тоше ќе почне со изградба на фонтана. Комплексот ќе се простре на една огромна површина на детската улица која сега се вика улица „Тоше Проески“, а тука некаде ќе се наоѓа и централниот плоштад на кој ќе има монументална скулптура на Тоше Проески.

Граѓаните велат дека се задоволни од проектот.

„Треба да се гради, а што ќе добиеме, поубаво ќе биде. Убава е идејата, нема каде народот да шета“, рекоа граѓаните.

Од општината Аеродром сепак се уште не знаат кога луѓето ќе уживаат во паркот посветен на Тоше.

„Не можеме да кажеме точно за година-две-три, меѓутоа знаеме дека постапката е веќе почната“, рече Милена Бошковска, односи со јавност на општина Аеродром.

Претседателот на Комисијата која го избра проектот, трудот го споредил со њујоршкиот Централ Парк.


http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=103121

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Jan-2009 at 22:05




Би сакал да видам подетални рендери пред да изградам некое мислење. Немам претстава како изгледа точно околината тука, немам претства за деталите на проектов. Особено ме интересира изгледот на статуата во последно време станав алергичен на статуи па се надевам дека е нешто вкусно осмислено. Се надевам дека нема да биде коњаник на Тоше Crazy

Ако добро разбрав на клипот денеска имало презентација на проектот во општина аеродром. Нормално сајтот има глупи опции како бирање на дури 6 јазика но од ваква битна вест за општината ни трага ни глас.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Jan-2009 at 22:17
Во општината очигледно немаат апсолутно никаков рок или вистински план на активности:
„Не можеме да кажеме точно за година, две, три... меѓутоа знаеме дека постапката е веќе почната“ Crazy


А претседателот на комисијата која го избрала трудот, го споредил со њујоршкиот централ парк  Nuts
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Jan-2009 at 23:55
ni ja nemam nekoj stav za ova,ama vaka po muabet  mi izgleda kako dobar proekt,barem po se sto e opisano i ja kako mozam toa da go zamislamBig%20smile pa da se nadevame deka vo brzo vreme ke izleze i nekoj render ili nekoja javna prezentacija na proektotBig%20smile
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 17-Jan-2009 at 01:00
Originally posted by Б.Ѓ.Т

ni ja nemam nekoj stav za ova,ama vaka po muabet  mi izgleda kako dobar proekt,barem po se sto e opisano i ja kako mozam toa da go zamislamBig%20smile pa da se nadevame deka vo brzo vreme ke izleze i nekoj render ili nekoja javna prezentacija na proektotBig%20smile
не си замислувај, поголемо ќе биде разочарувањето, можда малку сум песимист, ама од сето тоа што го гледаме низ градов...
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Jan-2009 at 01:51

Originally posted by pbanks

Немам претстава како изгледа точно околината тука, немам претства за деталите на проектов.

па ова е просторот кој го посочува новинарот во прилогов 41° 59'5.7"N 21°28'31.4"E така да од прилика можеш да добиеш претстава каде ќе биде, што мислам дека не е лошо решение, каква е историјата за детскава улица како што ја беа именувале во месната заедница на времето ова ќе биде добра завршница. а деталите на проектов мислам дека многу скржаво ги објасни проектантот а и некако немаше некоја подлабока размисла за делото...

иако ова со обелисциве малку повеќе ми изгледа како глуво, сепак добро е можело и полошо, а и зависи како сето ова ќе се вклопи во тој простор, но најбитно е како што велат жителите дека ќе имаат каде да седнат и да прошетаат иако и до сега имаа, но друго е починка на улица а друго на плоштад. 

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 09-Feb-2009 at 04:11
Општина Аеродром бара помош за улицата посветена на Тоше Од Општина Аеродром деновиве побарале финансиска поддршка од Министерството за култура за реализација на партерното уредување на пешачката улица во Ново Лисиче во чест на незаборавниот Тоше Проески.

Во Општината велат дека тие не се во можност самостојно да го реализираат овој голем проект. Автор на проектот за уредување на улицата е Филип Богатинов, кој, според проектот, предвидел амфитеатар, плоштади, парк, вештачко езеро, спортски терени, фонтана, ѕид на Тоше, всушност, се' што им е потребно на граѓаните, а особено на младите луѓе што живеат во една модерна и урбана општина, велат од Аеродром.

- Реализацијата на овој проект е значајна не само за Скопје како главен град туку и за Македонија. Уште при распишувањето на конкурсот, граѓаните од Аеродром ја поддржаа оваа идеја со гордост и воодушевување, а сега со нетрпение ја очекуваат реализацијата на овој проект, поради што и Општината очекува дека Министерството ќе одговори позитивно и што поскоро на барањето, велат во одделението за односи со јавноста.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=8680774ED3179542929F41C2A26F549C
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4075
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 10-Feb-2009 at 20:26
Се бараат пари за улицата на Тоше Проески
Скопје
Општината Аеродром бара финансиска помош од Министерството за култура за да може да го реализира идејниот проект за уредување на пешачката улица во Ново Лисиче, посветена на Тоше Проески. Оттаму велат дека општината не може самостојно да го реализира целото решение, па затоа се надеваат на позитивниот одговор од Министерството, кое минатата година поддржало многу проекти, а особено оние што биле наменети за Тоше.

- Локацијата што ја одбравме во чест на Тоше Проески ќе прерасне во едно култно место, каде што ќе се собираат младите луѓе не само од нашата држава туку и од околните земји. Во амфитеатарот се предвидува да се одржуваат концерти, театарски претстави, литературни читања и ликовни изложби, а на спортските терени да се одржуваат турнири. Со тоа граѓаните ќе имаат можност да се релаксираат и да се дружат со почитувачите на неговата музика - објаснуваат од општината.

Првата награда на конкурсот за уредување на овој дел, кој го распишала општината Аеродром, во висина од 150 илјади денари му припаднала на Филип Богатинов, втората од 90 илјади на Снежана Клинчарова, а третата од 60 илјади на Марија Павловиќ Латас и на Бранкица Голев.

Филип Богатинов, авторот на победничкиот проект, вели дека идејата за ова архитектонско-урбанистичко решение произлегла од неговата лична почит кон Тоше Проески, како и од неговото залагање за подобар свет и живот на децата. Тој истакнува дека инспирацијата за осмислување на целата улица и за вметнувањето на тематските содржини ја барал низ секојдневието и во с? што им недостасува на граѓаните.

- Концептот на паркот ќе содржи два мали плоштада, од кои едниот е источен и се вика „Плоштад на сонцето“, а другиот западен и се нарекува „Плоштад на залезот“. Кружните плоштади ќе бидат на почетокот и на крајот на таканаречената детска улица, со што се оформува целосно доживување за паркот. Потоа е предвидено да има еден голем централен плоштад, кој треба да симболизира концерт на Тоше. Помеѓу плоштадите ќе има тематски содржини како амфитеатар, вештачко езеро, кое зимно време може да биде лизгалиште, а предвидени се и привремени објекти со модерен изглед, каде што може да се продаваат сувенири - објаснува Богатинов.

Тој додава дека ќе има и павилјон за вечен оган во чест на Тоше, ѕид на кој би биле испишани сите песни од него, Парк на црешите во кој ќе се засадат 26 дрвја, како и две одбојкарски, тениски и едно кошаркарско игралиште, а патеката за велосипеди и ролери ќе го обиколува целиот парк.

Реализацијата на проектот треба да почне со изградба на фонтаната предвидена во него.

Според професорот Ѓорѓи Константиновски, кој учествувал во работата на оценувачката комисија, овој труд со своите димензии е помал од Централ парк во Њујорк, но смета дека и неговиот творец, големиот архитект Фредерик Ло Олмстед, би позавидел на неговата суптилност.

Од Министерството за култура велат дека не можат да се изјаснуваат за барањето на општината Аеродром, бидејќи тоа е долга процедура, каде што комисијата треба да го разгледа проектот и да ги одобри финансиите.
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 10-Feb-2009 at 21:54
Сликиве се од Порта 3 (не се скенови, туку се фотографии, ама не дека квалитетот на рендерите е нешто посебен)













Искрено целава работа со парков ме иритира. Како можат да прават конкурс, за кој немаат финанскиска конструкција за реализација. Ова е една суптилна форма на питачење. Играат на “грижа на совест“  и “сожалување“ за да добијат средства за реализација на проектот. Трагично е што проектов ќе добие пари само затоа го крстиле Тоше. Со овие методи го одржуваат крстот на воднот( дајте пари за крстот, да не “згасне“) а убеден сум дека наскоро и за куќата на мајка тереза ќе го прават истото. Друга работа е што во последно време, надлежните редовно се расфрлаат со термини каkо “плоштад“ и “улица“. Се заборава на вистинското значење на зборовите, кои се неразделиви од градската структура, а не се својствени за отворени, недефинирани особено не зелени површини....

Но без разлика на сите патетики, Детска улица има доста промет, така да доколку се уреди просторот, мислам дека има потенцијал да заживее. особено бидејќи аеродром нема еден саглам уреден парк, а има доста зеленило, а богами и корисници.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 10-Feb-2009 at 23:44
проектов е однапред осуден на пропаст ради немање на пари, а за ваков проект ко на рендерите богами требаат пари
проектов од рендериве ми се допаѓа, ама имам гадно чувство дека како и се друго ќе биде импровизиран и ускратуван
Back to Top
Bjanka View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Bjanka Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 17-Feb-2009 at 01:29
hhhhmmmmm....
 
iskreno, stvarno ne znam kolku ke uspee ovoj proekt?!
 
Imam stan vo Novo Lisice, od terasata gleda tocno na ulicava, i toa nekade na sredina. Mislam deka mojava zgrada e najblisku do ulicava. E sega imam edna dilema Ohno. Imeno, pred nekoe vreme odlucivme da go prodavame ovoj stan (sakame da kupime pomal negde Debar maalo, Bunjakovec, G.park ). Smetam deka ako stvarno se izgradi ulicava kako sto e zamisleno, defin. cenite na nasive stanovi ke porasnat. Od sruga strana ne znam dali da cekam zosto gledam nesto vo posledno vreme (poradi krizava) ima najavi za pagjanje na cenite. Od druga strana, posle izborite za gradonacalnik na opstina od kaj znam deka koga ke dojde noviot nema da zaboravi i na proektov i na ulicava?? 
 
ako ima nekoj poupaten, pls ako moze nekoj komentar, a i opsto ako moze da mi dadete mislenje okolu celava rabota??
 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 18-Feb-2009 at 03:52
Да споделам мислење иако не сум баш до толку упатен, а генерално се слагам со тебе во врска со околностите.

За улицава има огромни прашалници:
- дали воопшто ќе се гради
- ако се гради, кога ќе почне и кога биде готова
- ако се изгради, дали ќе биде ваква како што се најавува, или во меѓувреме ќе се редуцира на некоја обична шминка на предвидената површина.

На крај се поставува и прашањето колку реално може да ги покачи цените на становите во околината, а цените впрочем се подложни и на многу други фактори. Па дури и да имаше време да го чекаш исходот за тоа што ќе бидне со улицава, во меѓувреме цените можат позначително да паднат (или да се покачат) од сосема други фактори, од кои дел не ни може да се предвидат.

Како што реков не сум експерт за недвижности и ова е чисто некоја генерална логика. Нормално никој, па ни најголем експерт не може нешто да ти гарантира - твое е да ги извагаш опциите и да одлучиш.


Назад на тема, овие два поста нека се водат како дискусија околу влијанието на проектов врз цените на недвижностите во близина Big%20smile


Edited by Cloverstack - 18-Feb-2009 at 03:53
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 18-Feb-2009 at 10:21

па добро ова што го велиш кло е точно, но се зависи кој како гледа на работите, ново лисиче сеуште не е елитна населба, но е прилично мирна гледано акустички Smile е сега со ова гаражата за трамвајот на сегашна последна 5ка, со комбинациите за крајна автобуска станица кај мостот близнак кај асном или пак голф терените кај трафостаницата исто на асном, сетне реонскиот центар на бато, Црквата, трговскиот, поштата, патем и 5 бензиски пумпи наоколу, а тука се и најавите за ова плоштадот  исто и ревитализацијата на стадиончето, како и проширувањето на бато, да не ја заборавиме близината на спортската сала  на  мзт и најавите за аква парк кај бетонската база на маврово веднаш до неа, тука е и кејот...

значи населбава инфраструктурно, културно, спортски и пред се еколошки е навистина исклучок во градов, единствено бидејќи млада населба односно полна деца, мора да се работи интезивно и масовно на ангажирање на младите во спортски активности постојано, како би се застанало на патот на андерграунд трендот за психотропна револуција кој пред се ги напаѓа младите, порано се сеќавам на секој чекор во скопје имаше кош или стадионче каде се чекаше ред и по два три сати за да се сврти партија баскет со подобрите, па дури почнаа и стритбол натпревари да се организираат, за фудбалот и да не говорам...

така да потенцијално ќе биде многу атрактивно место за живеење, особено што единствениот убав поглед на Караџица од рамничарскиот дел на СК е баш од зградите во ново лисиче, бар тие повисоките станови што гледаат на југ.   

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.