build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачка улица Тоше Проески

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 26-Aug-2010 at 04:37

Фонтаната на Тоше го краси Ново Лисиче

В сабота официјално ќе биде означен завршетокот на изградбата на меморијалната фонтана посветена на Тоше Проески на детската уличка во Ново Лисиче. Точно напладне, со симболично пресекување црвена лента и откривање на платното од фотографијата на Тоше, која се наоѓа во централниот дел на фонтаната, колеги на нашата најголема музичка ѕвезда ќе го пуштат во употреба мини-паркот изграден во негова чест. Вчера се вршеа последните тестирања на илуминацијата и водните ефекти на фонтаната, проект, кој целосно е реализиран од страна на Општина Аеродром. Според градоначалникот Ивица Коневски, ова катче ќе биде најубавото не само во Аеродром туку воопшто во Скопје. Се очекува тоа да стане култно место за дружење на младите и на фановите на Тоше.

„Колку проектот е значаен не само за Аеродром туку и цела Македонија, говори фактот дека многу странски здруженија, општини и други субјекти почитувачи на ликот и на делото на Тоше се интересираат за начинот на кој можат да придонесат за негово проширување и разубавување. Иако општината целосно, во секој поглед го ‘покри‘ проектот, ние сме отворени за соработка каков што беше духот на Тоше“, вели Коневски, кој потврди дека со Градот Белград наскоро ќе го дефинираат начинот на соработка откако се откажале од донација на садници и клупи за паркот поради несигурен транспорт.

Освен фонтаната, катчето во чест на Тоше е разубавено со урбана опрема и со зеленило, осветлено е со канделабри и со неонски светилки.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=6327C097FD736E448B68A38678CDD09E
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 28-Aug-2010 at 12:30

Во сабота, на детската улица во Ново Лисиче со почеток во на свечен начин со сечење лента официјално ќе биде пуштена во употреба модерната меморијална фонтана со ликот на Тоше Проески.

На свеченото пуштање во употреба на меморијалната фонтана покрај градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, ќе присуствуваат и голем број претставници на македонската политичка и естрадна елита, кои истовремено ќе ја пресечат лентата околу фонтаната, по што ќе следуваат изјави за медиумите.

Меѓу гостите кои ќе учествуваат на свеченоста во чест на македонската музичка легенда Тоше Проески, се министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, претседателот на Советот на Општина Аеродром Виктор Камиловски, државниот секретар за труд и социјална политика Марјанчо Тодоровски, претставникот на семејството на Тоше, Славен Ристески, внукот на Тоше-Кристијан, естрадните ѕвезди Каролина Гочева, Весна Бејби, Елена Ристевска, Зоран Џорлев, Влатко Илиевски, Јован Јованов, Марко Слаткаристика, Елвир Мекиќ, Некст тајм, Мартина Димоска, како и голем број граѓани.

http://www.aerodrom.gov.mk/index.aspx?item=1762
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 28-Aug-2010 at 16:09
1


2


3

Back to Top
Superman View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote Superman Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 29-Aug-2010 at 11:52
Не сум ја видел во живо фонтанава, ама ова во средина ми личи на билборд, не ми се допаѓа ама ич...
The One Whose Name Cannot Be Spoken...
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 29-Aug-2010 at 14:14

mnogu prosto i ednostavno, kako da e napraveno radi reda...

Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 29-Aug-2010 at 14:27
Applause
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Superman View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote Superman Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 29-Aug-2010 at 14:44
Барем вода да течеше по стаклото или нешто... Или уште подобро да беше голем воден млаз како завеса, а на него да се проектираа слики и спотови од Тоше...
The One Whose Name Cannot Be Spoken...
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 30-Aug-2010 at 06:33

Lele sto ubavo ja napravile fontanata, kako sto razbrav od Belgrad isto taka ke pomognele za ovoj proekt. Mnogu ubavo napraveno
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 30-Aug-2010 at 11:10

Мене не ми е ништо посебно фонтанава, очекував нешто многу поимпресивно, breathtaking. Премногу обично за да асоцира на Т.П.

Back to Top
Argeadus View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote Argeadus Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 30-Aug-2010 at 11:29
Nemam nishto protiv pejachot, no protiv fontanava!!!!... Ko nadgrobna plocha e. Legen vo legen nebare mochkovci sednale vo nea i prskaat nasegde... Glupost!!!!!
-------------------------------
Argeadus
Back to Top
Рок-Барок View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 29-Aug-2010
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 118
  Quote Рок-Барок Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 31-Aug-2010 at 00:48
Ноќе ми се допаѓа,преку ден.. не ми иде некако..просто е направена,очекував нешто малку по грандиозно..како што беше и Тоше
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 31-Aug-2010 at 02:24
Originally posted by Рок-Барок

Ноќе ми се допаѓа,преку ден.. не ми иде некако..просто е направена,очекував нешто малку по грандиозно..како што беше и Тоше


Па и не секогаш треба да градиме мавзолеи за да го чествуваме делото на некои личности, зошто кога пробуваме да отсликаме нечија грандиозност(колку и да ми има лош призвук тој збор), лесно може да прејде во кич и на некој начин исмејување на нечија личност. Доволна беше грешката со спомен домот на Мајка Тереза. Особено ќе беше погрешно ако за скромна личност како Тоше се градеше некаква fontana di Trevi.

И не заборавај дека фонтаната е само мал дел од целиот проект наречен „Пешачка улица - Тоше Проески“, погледни на првите страни каде се рендерите и ќе видиш дека станува збор за прекрасен проект што мислам дека е доволно грандиозен дури и за твој вкус Big%20smile


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 31-Aug-2010 at 22:40
луѓе не заборавајте само дека не е ова меморијален центар туку обична пешачка зона и парк која го носи името Тоше Проевски, фонтаната е само нешто што треба да потсеќа чие е тоа име, барем јас така го доживувам
за населба како Ново лисиче фонтаната и целиов проект се ок, можеби требало малку повеќе дизајн да внесат, но ништо страшно не е
Back to Top
TAURUS LIB View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TAURUS LIB Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 02-Sep-2010 at 13:04
Inaku od doverlivi izvori se doznava deka fontanata so konkursnoto resenie nemaat nikakvi dopirni tocki. Taa voopsto ne ni bila predvidena vo planot nitu na toa mesto. A isto taka i edna informacija i deka zitelite na Novo Lisice ne bile zaiteresirani za izgradba na vakov park, sto ne mi se veruva mnogu.
BABALU
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 18-Apr-2011 at 20:47
И ова лето е пуштена фонтанта Тоше Проески која ја краси  и разубавува најубавата населба Ново Лисиче која последниве години е многу инвестирано(спортска сала,монтажно паркиралиште,станбени згради,паркови)со тоа населбата стана атрактивна и за инвеститорите и за нас како граѓани.Во непосредна околина на фонтатана се започнати подготовки (заграден простор) за изградба на црква во населбата.
1.

2.

3.

4.
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 18-Apr-2011 at 21:04
Иако сеуште не е официјализирано од неделата започнаа подготовки за изградба на црква на пешачката улица Тоше Проески во населбата Ново Лисиче(непосредно до фонтаната).

1.
2.
3.+
4.
5.


Edited by dule - 18-Apr-2011 at 21:08
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 18-Apr-2011 at 23:57
Се собира ли народ околу фонтанава? Океј знам на детската улица во НЛ редовно има фреквенција на луѓе, ама прашањето ми е дали овој делов околу фонтанава прерасна во некакво собиралиште?
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 19-Apr-2011 at 00:02

Ја коа поминав задњи пут, некаде зимоска, имаше доста луѓе. Беше прилично ладно, ама веројатно дека светлата од фонтанава во комбинација со снег ги привлекло луѓево. Иначе не ми се свиѓа локацијава за црква, особено што у близина има маалско теренче за фудбал ако не се лажам. И Дуле се гледа локал патриот си.
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 19-Apr-2011 at 19:54
Хаха далеку од тоа дека сум локал патриот Smileно убаво е да се истакнат убавите и позитивни проекти кој ги започнува општината,секако дека има и проблеми во населбата меѓу кои и запуштениот терминал на 5/15 кој се наоѓа во непосредна близина како и непањето на паркинг места.Но доколку се продолжи кон уредување и градење во населбата сигурно ќе се зголеми цената на квадратот за становите во населбата.И секако доколку би ја споредувале Аеродром со Ново Лисиче многу многу е инвестирано овде заразлика од Аеродром(која не дели булевар Србија).

Edited by dule - 19-Apr-2011 at 19:55
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 19-Apr-2011 at 22:29

Не би бил во право ако не се согласам со тебе. Ова Ново Лисиче и она пред 10-тина години не може да се спореди. Многу придонесе и изградбата на Реонски Центар, на маркетите, продавниците и сл. Веројатно по природен пат одат работите, додека се инвестираше во Аеродром, Ново Лисиче беше заборавено, така да сега ситуацијата е обратна. Но ова е нишка за детската улица па да не забегаме. Иначе уште е добро одржувана и средена, или има веќе некои аномалии?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.