build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачка улица Тоше Проески

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 20-Apr-2011 at 09:12
Да и ја се согласувам со тебе дека Ново Лисиче не е она кое беше пред 10 години,тоа и го истакнав претходно дека од запуштена и заборавена населба денес Ново Лисиче прераснува во убав комлекс населба во Скопје.Секако дека придонесоа и изградбата на Реонскиот центар од спротива како и зградите во Горно Лисиче(кај бензиската Макпетрол)и ред други работи да не се навраќаме.Иначе пешачката улица е доста добро одржувана и средена по 10 сезонски работници се грижат за хигиената,како и не напоменав дека фонтаната тројца сезонски работници ја обезбедуваат во три смени за да не дојде до евентуални оштетувања.
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 21-Apr-2011 at 17:43
Се гледаат темелите на црквичката во Ново Лисиче(спроти фонтаната Тоше Проески)

1.

2.
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 26-Aug-2011 at 14:13

Фото-вест ОСВЕЖЕНА ФОНТАНАТА „ТОШЕ ПРОЕСКИ" СО НОВА ФОТОГРАФИЈА

26.08.2011 12:18

Деновиве фотографијата на Тоше Проески од фонтаната посветена на македонската музичка легенда во детската улица во Општина Аеродром е заменета со нова.

Причина за промена на фотографијата на Тоше е барањето на дел од жителите на Општина Аеродром.

tl_files/novosti2011/zivot/2608/tose.jpg

http://www.aerodrom.gov.mk/novosti-zhivot.213/items/foto-vest-osvezhena-fontanata-toshe-proeski-so-nova-fotografia.html
Back to Top
Superman View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote Superman Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 28-Aug-2011 at 20:50
А дали некој знае зошто дел од граѓаните барале промена на фотографијата?!
The One Whose Name Cannot Be Spoken...
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 27-Apr-2013 at 14:24
Сабота, 27 Април 2013 13:18

Општина Аеродром почнува со доизградба на пешачката патека „Тоше Проески“ од Ново Лисиче кон населбата Јане Сандански. Истовремено ќе се обнови и веќе постојната пешачка патека.

tose%20pateka-1-500

За ова на денешната прес-конференција информираше градоначалникот Ивица Коневски.

-Со реализацијата на овој проект добиваме уште едно место каде што жителите на општина Аеродром, на населбата  Јане Сандански на Ново Лисиче ќе може да се рекреираат и да го поминуваат своето слободно време. Очекувам овој проект да заврши за најмногу три месеци. Целокупната инвестиција ќе чини околу 40 милиони денари со ДДВ, сретствата се обезбедени од буџетот на општина Аердром за 2013 та година, изјави Коневски.

tose%20pateka-2-500

 Имено, пешачката патека со широчина од 7 метри содржи два краци од кои едниот е долг 552 метри, а другиот 252 метри, секако заедно со пристапните патеки. Постојната, како и новата пешачка патека ќе бидат поплочени со гранитни плочи, ќе бидат комплетно осветлени, ќе се постави урбана опрема, поточно клупи и канти за отпадоци, а ќе биде изграден и сопствен систем за наводнување на зеленилото околу патеките.

tose%20pateka-500

http://kurir.mk/republika/skopje/113753-Pocnuva-izgradbata-na-pesackata-pateka-Tose-Proeski-vo-opstina-Aerodrom

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 27-Apr-2013 at 23:21
мислам дека треба да се фокусираат на веќе започнатото, наместо на изградба на ново, детската улица е сеуште празна асфалтирана улица, која е супер што е жива, ама според мене многу неуредна
што се случи со ваквите бомбастични најави и проекти?Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 28-Apr-2013 at 21:01
Според мене е добро што ја продолжуваат ,само уште да најдат добро решение за да се преминува булеварот без никаков проблем (подземно,надземно не е битно бидејќи постојното не функционира и онака).
Инаку забеган би те замолил за повеќе информации за овој рендер(макета) бидејќи ми се допаѓа и интересно изгледа само не сум го видел до сега ниту како најава од некој од градолначалниците на општината.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 28-Apr-2013 at 21:05
Мене ми е само страв, се прашувам што ќе се случи со дрвата кои се наоѓаат по продолжениево на улицава...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 28-Apr-2013 at 21:28
Не си го видел клипот и не си видел во живо???
Па пола од нив се веќе скастрени уште одамна...
Но се надевам дека Коневски ќе засади нови и тоа дупло или тродупло повеќе .

Инаку јас го подржувам кастрењето на овие дрва низ Аеродром и садење на нови садници ,но кастрење откако ќе се насадат нови и поминат неколку години.
Овие дрва колку што знам не се добри за здравјето за луѓето, друго многу се стари и половично суви и трето тоа што паѓа од нив (незнам што е но како памук изгледа) прави многу ѓубре во Општината.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 28-Apr-2013 at 21:46
Остај ги тополите...

Што правиме со ‚‚ново‚‚ засадените дрвја во централниот и западниот дел од населбата...

Од кои повеќето се зимзелени дрвја, брези, и некои цветни дрвја...

Edited by FoSsiL - 28-Apr-2013 at 21:46
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 29-Apr-2013 at 01:02
Originally posted by daci92

Според мене е добро што ја продолжуваат ,само уште да најдат добро решение за да се преминува булеварот без никаков проблем (подземно,надземно не е битно бидејќи постојното не функционира и онака).
Инаку забеган би те замолил за повеќе информации за овој рендер(макета) бидејќи ми се допаѓа и интересно изгледа само не сум го видел до сега ниту како најава од некој од градолначалниците на општината.
го имаш поназад во темава, на првите страни... таман сакав да ти кажам дека има посебна тема, некој ги префрлил постовите...

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 29-Apr-2013 at 07:44
Благодарам , и јас тоа приметив дека некој ги префрлил ,а претходно незнаев дека има одделна тема за ова.
Инаку тој проект го немав видено до сега ,не ни знаев дека конкретно за Детската улица имало конкурс и некој ваков бомбастичен проект победил.Но всушност тоа и никогаш не било во план да се изгради па така да нема потреба од него освен ако не се примени на друго место. (сличен е проектот за бановина)
Back to Top
NoName View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote NoName Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 29-Apr-2013 at 09:01
Пошто го познавам овој дел имам и про и контра аргументи за улицава. Про - ќе се уреди овој дел од паркот, дефинитивно ќе има повеќе луѓе што ќе излегуваат надвор. Контра - овој дел беше место каде што се собираа(т) сопственици на кучиња, а навечер маалски (сомнителни?:-) ) дечки ама сепак ова беше нивно место.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 29-Apr-2013 at 21:25
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 29-Apr-2013 at 23:04
Originally posted by FoSsiL

Мирен протест против продолжувањето на детската улица во нас. Јане Сандански од 19 часот, утре, 30 Април 2013

Ова важи само за Аеродромци, немој некој друг да се појавил...
Lele bez vozduh ke ostanete fossil! Ne sfakam kolku samo novi parkovi se napravija I kolku novi drva se zasadija vo aerodrom poslednive godini, se protestira za pesacka ulica koja sto ke bide korisna za site! Vo programata na Ivica ovaa ulica bese edena od glavnite proekti, aerodromci go izglasaa I nema nikakva pricina da se protestira poradi nejzinata izgradba -.-
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 30-Apr-2013 at 06:35
Епа ај тогаш да не го изгласавме човекот за една улица. А и плус не гласа само Јане Сандански...

Многу чудно гледате на работите... Ако некој е изгласан не значи дека со се согласуваме...

На крајот на краиштата повеќе ќе му замериме ако ја изгради, отколку да не ја изгради... па он нека размисли како губи...

За нас се работи, не за него... он не ни живее во Јане Сандански...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 30-Apr-2013 at 06:38
А зошто се противиме на улицава... Зашто на трасата на уличкава има мала шумичка... и не станува збор за едно дрво... станува збор за 50+

Ние не велиме не, иако дел искрено и се скроз против...

Ние велиме, ок, нека биде... ама да ни гарантирате дека ниту едно дрво нема да биде исечено... е сега... дали ќе биде дрвото поместено... или трасата на улицата... да ги заобиколува дрвата... односно да биде ко змија... тоа е нивна работа...

Edited by FoSsiL - 30-Apr-2013 at 06:40
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
NoName View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote NoName Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 30-Apr-2013 at 07:53
како што претпоставив се работи за маалски деца :-) Само на нив им пречи пошто у шумичката навечер се собираат да пијат и дуваат а преку ден им се пуштени кучињата...океј нивно право, ама реално ја немаат поддршката. Пореално е да им удрам контра протест што се дерат секоја ноќ од тој правец ама ај ја не сум плачко и имам обзири и спрема другите :-)
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 30-Apr-2013 at 07:59
Не ни треба шумичка нам...

А заради вакви како тебе... младите се дискриминирани по возраст...

Инаку... не, не се само младите... и постарите ќе одат... од средновечни, до пензионери... само што нели не се активни на фб... за да најават присуство...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
NoName View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote NoName Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 30-Apr-2013 at 08:24
ШУМИЧКА не постои таму. Има дрва, а колку ќе бидат исечени и засадени не знам. Само верувам дека ќе се внимава на тоа.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.578 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.