build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Дубаи, Абу Даби - ОАЕ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Дубаи, Абу Даби - ОАЕ
    Posted: 08-Mar-2019 at 11:21
ОАЕ, рајот на земјата во технолошки поглед секако достигнат од нафтените извори кои им донеле многу финансии на мештаните а овие ги употребуваат во вистинска насока. Свесни дека еден ден ќе ја снемаат нафтата, ревносно вложуваат во туризмот и новите светски чуда за да бидат што попривлечни за останатиот свет.

Од аспект на архитектурата (Џевахир ми се веке смешка) обожуваат да одат во висина па така просечна висина на зградите е околу 50 ката. Да не објаснувам додатно, повеќе ќе кажат фотките. Патем патувањево беше по повод 10 годишнината од брак со сопругата


Авионска врска Скопје - Истанбул (Боинг 737), Истанбул - Дубаи (Боинг 777) двата на Туркиш ерлајнс.
Edited by Влатко - 08-Mar-2019 at 11:22
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Mar-2019 at 11:26
Прв ден во Дубаи. Впечаток остава чистотата на аеродромот кој е во самиот центар на градот а во близина ми е и хотелот.

Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-Mar-2019 at 11:31
Следат рандом фотки од архитектура и инфраструктура од самиот град:Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Mar-2019 at 11:33


Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Mar-2019 at 11:36


Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Mar-2019 at 11:42


Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Mar-2019 at 11:43


Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Mar-2019 at 11:45


Edited by Влатко - 08-Mar-2019 at 11:46
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Mar-2019 at 11:52


Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 08-Mar-2019 at 11:53


Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 08-Mar-2019 at 11:55


Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 08-Mar-2019 at 11:58
Edited by Влатко - 08-Mar-2019 at 11:59
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 08-Mar-2019 at 12:07
Дубаи метро систем, интересно за споредба со ЈСП
Edited by Влатко - 08-Mar-2019 at 12:09
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 08-Mar-2019 at 12:16
Стар Дубаи, не така одамна во суштина рибарско селце како што бил и Абу Даби и Шарја, па и од другата страна на Персискиот залив Доха кој пак сега е, како што велат во поголем замав од Дубаи.Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 08-Mar-2019 at 12:17
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 08-Mar-2019 at 12:19


Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 08-Mar-2019 at 12:21


Најголемиот златен прстен влезен во Гинисова книга на рекорди тежок 55кг

Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 08-Mar-2019 at 12:51
Пустина во близина на ДубаиBack to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 08-Mar-2019 at 12:53
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 08-Mar-2019 at 12:54
Во продолжение на нишкава ќе го претставам и Абу Даби.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.