build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Дом на спортови и Олимписки Дом-Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3491
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Дом на спортови и Олимписки Дом-Аеродром
    Posted: 11-Mar-2019 at 08:15
Според најавите летово би требало да почнат,сметам дека е добро да издвоиме посебна нишка.

Дом на спортови и олимписки дом ќе никнат до 2020-та


Во скопската населба Јане Сандански наскоро треба да почне да се гради повеќенаменскиот дом на спортовите со бесплатни канцеларии за 35 спортски федерации, како и олимпискиот дом, како седиште на МОК, во чии рамки ќе има и Олимписки музеј

Во скопската населба Јане Сандански, на просторот помеѓу спортскиот центар (СЦ) „Јане Сандански“ и новоотворениот хотел „Хилтон дабл три“, на површина од 23.000 квадратни метри, наскоро треба да почне да се градат домот на спортовите и олимпискиот дом.

За првиот дел од работите на домот на спортовите од буџетот на Република Македонија веќе се обезбедени 75 милиони денари (околу 1,25 милион евра), по што за следната фаза ќе се обезбедат уште толку.

Парите за изградбата на олимпискиот дом, пак, се на товар на Македонскиот олимписки комитет (МОК), кој за таа намена од Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) и од други национални олимписки комитети има обезбедено околу 800.000 долари.

Според информациите, идејниот проект за домот на спортовите веќе е изработен, а во наредните два-три месеца би требало да се завршат формалноправните работи, по што би почнале и градежните работи. Ако сѐ оди според предвидувањата, објектот би требало да биде готов до средината на 2020 година.

– Станува збор за повеќенаменска зграда на четири ката, во која ќе бидат сместени македонските олимписки спортски федерации и уште неколку други федерации, вкупно 35, кои со години мака мачат со лошите услови за работа. Во зависност од обемот на работата и од бројот на вработените ќе зависи и просторот што ќе го добијат на трајно користење, без да плаќаат наемнина, од 30 до 300 квадратни метри, на пример. Во домот ќе има и неколку помали сали за состаноци, како и поголеми простории за одржување собранија и други поголеми средби, но и подрумски простории во кои би се чувала опремата што ја поседуваат федерациите – објаснува Даниел Димевски, советникот за спорт на примерот Зоран Заев.

Од спортските содржини, во домот на спортовите ќе има мала сала за боречките спортови, 25-метарски базен, фитнес-зона, мало игралиште со терен за баскет (3х3), како и отворена сцена со амфитеатар кон реката Вардар, која е во непосредна близина, каде што би се одвивале спортско-културни случувања, концерти и слично.
На истата локација, како посебен објект, треба да никне и долгонајавуваниот олимписки дом на Македонскиот олимписки комитет.

– Двата објекта ќе бидат одделни, но меѓу себе поврзани со отворен парк. Ние како МОК не сме за некаква голема градба, доволни ни се неколку канцеларии, сали за состаноци, за приеми и за друго, како и олимписки музеј во кој би се изложила и би можела да се види историјата на македонскиот и на светскиот олимпизам. Планиран е и олимписки парк со најразлични содржини, можеби некои од пријателските олимписки комитети ќе ни подарат некоја статуа или нешто слично. Ние од поодамна имаме идејно решение за ваков објект, тоа на некој начин е одобрено, но ќе треба да се споредат двата проекта, за да видиме како би се вклопиле заедно, па ако биде потребно, ќе направиме некои помали измени – ни изјави Владимир Богоевски, спортскиот директор на МОК.

ДОМ НА СПОРТОВИТЕ
– повеќенаменска зграда на четири ката
– бесплатни канцеларии за 35 федерации, на трајно користење
– сали за состаноци
– простории за собранија и други поголеми средби
– подрумски простории за опрема на федерациите
– мала сала за боречките спортови
– 25-метарски базен
– фитнес-зона
– игралиште за баскет
– отворена сцена со амфитеатар

ОЛИМПИСКИ ДОМ
– неколку канцеларии на МОК
– сали за состаноци, за приеми и за друго
– олимписки музеј
– олимписки парк со најразлични содржини

https://www.novamakedonija.com.mk/sport/дом-на-спортови-и-олимписки-дом-ќе-никн/?fbclid=IwAR0u_YrNn1R9BTx0-RiW5PODWzPPPz2d7ZXhcFBaPc2bHtwyIseuZiDzouQ

Еве и еден рендер,незнам колку е веродостоенЛокација(зеленилото меѓу Хотел Русија и новоотворениот хотел Хилтон)


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 11-Mar-2019 at 08:35


Па, таму нема баш зеленило, туку има огромна дупка Но, мило ми е што тој запуштен простор ќе се пополни со нешто, вака на рендеров зградиве не изгледаат лошо, а се најавува и мал парк меѓу двете згради, како и „отворена сцена со амфитеатар кон реката Вардар, која е во непосредна близина, каде што би се одвивале спортско-културни случувања, концерти и слично“.

Вака на хартија звучи фино. Да видиме што ќе испадне.
За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12051
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Mar-2019 at 06:22

Според позадината што се гледа на рендерот, локацијата не е во Аеродром, туку под Кале:

42° 0'9.54"N 21°25'48.20"E


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3491
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 21-Aug-2019 at 16:19
Овој проект сеуште не почна да се реализира еве рендери за изгледот на она што треба да се гради(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3491
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-Aug-2019 at 16:23
Уште неколку....

Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-Aug-2019 at 16:33
Originally posted by stef4oЕве и еден рендер,незнам колку е веродостоен

Знаев дека ова е преамбициозно за наши услови

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.061 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.