build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Мичурин - Општина Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мичурин - Општина Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Online
Posts: 171
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 06-Aug-2019 at 13:02
Дефинитивно треба Симеон Кавракиров да стане еднонасочна со една лента за паркирање, а во однос на паркирањето има пред Стокомак еден голем простор којшто е совршен за катна гаража. Плус, со ул. Борис Кидрич не би имало некој голем сообраќаен хаос.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Online
Posts: 171
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 06-Aug-2019 at 13:13
Фото
Друго нешто за кое што сум размислувал е овој простор да биде еден парк така што под паркот би имало две нивоа за паркирање под земја така што сите оние кои би ги користеле услугите на приземје во околните згради или одат на гости би се паркирале тука, а во исто време огромна површина во Мичурин би станала парк.
За надоместокот за земјиштето сигурен сум дека општината не би имала проблем со оглед на тоа што милиони и милиони евра добива од големиот број новоизградени згради, тие што се градат и допрва тие што ќе се градат, па сигурно ќе се договори со тој кој е газда на земјиштето.


Edited by skopskodete - 06-Aug-2019 at 13:16
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2315
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 06-Aug-2019 at 13:16

Da definitivno treba da stane ednonasocna a prostorot kaj Stokomak spored planot e parking za 105 vozila samo treba da go napravat ili katna ili montazen parking ovaka e premnogu haoticno ulicata e pretesna a na istata treba da niknat uste najmalku dve tri zgradi.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Online
Posts: 171
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 06-Aug-2019 at 13:17
Originally posted by stef4o


Da definitivno treba da stane ednonasocna a prostorot kaj Stokomak spored planot e parking za 105 vozila samo treba da go napravat ili katna ili montazen parking ovaka e premnogu haoticno ulicata e pretesna a na istata treba da niknat uste najmalku dve tri zgradi.

За се' секогаш има решение само треба да се оди малце понапред од шаблонските размислувања кои со децении ги има за Скопје.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2315
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 06-Aug-2019 at 13:20
Parcelata koja ja posocuvas za park so vakov stepen na razmisluvanje poprvo ke stane nekoja dolgnavesta petkatnica sekoj cekor go koristat za stanben objekt bez resen parking so novive gradbi se gubi se poveke zelenilo.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Online
Posts: 171
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 06-Aug-2019 at 13:24
Originally posted by stef4o

Parcelata koja ja posocuvas za park so vakov stepen na razmisluvanje poprvo ke stane nekoja dolgnavesta petkatnica sekoj cekor go koristat za stanben objekt bez resen parking so novive gradbi se gubi se poveke zelenilo.

Па мислам дека со оваа парцела можат да докажат од општината дека навистина размислуваат за граѓаните ако ја направат парк+паркинг. Тоа би се видело кога би се изработувал следниот ДУП.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2315
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 07-Aug-2019 at 10:16
На ул.Петар Ацев зад Рулет(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2315
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 08-Aug-2019 at 13:08
Денешни------
Ова е на Трета Македонска денес бетонираа темелна фоткава не е баш

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2315
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 10-Aug-2019 at 10:15
Денешни

1.На ул.Венјамин Мачуковски2.Ако може некој да види колкава катност е предвидена на ова место(неможам да го најдам деталниот за овој дел) не е истакнат никаков рендер само инфо табла има.Се наоѓа поред бул.Трета Македонска Бригада3.На ул.Петар Ацев сега за сега делува како на рендерот но не ми се допаѓа поткровјето

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2315
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 10-Aug-2019 at 10:25
Originally posted by stef4o

Денешни

1.Новоотвореното градилиште на ул.Анастас Митрев,нема табла за изглед на објект туку само општи информации

Еве нешто повеќе инфо за зградава

ZGRADA VO GRADBA Aerodrom - michurin
5min do Vero jumbo ,500m do novata avtobuska stanica ( nova zeleznichka)
Ul.Anastas Mitrev br.10 , GP 11.5
KO Kisela Voda 2, KP 659/1, KP 660, KP 661
Opshtina AERODROM
Namena na gradba : domuvanje na stanbena zgrada GP( gradezna parcela) 11.5
povrshina za gradenje : 458m2
povrshina na gradezna parcela : 855m2
vkupna povrshina po katovi : 2290 m2
Procent na izgradenost 54%
Koeficient na iskoristenost 2,7
P+3+PK , N=13,20m
Planot e izraboten vo soglasnost Pravilnikot za standardi I normativi za urbanistichko planiranje
( So.vesnik na RM br.63/12 , 126/12 i 19/13)
zelenilo okolu zgrada 5-10% od povrshinata na parcelata.
Soobrakajni uslovi : spored clen 59 I 61 od pravilnikot
MINI ZGRADA
zgradata ke ima lift
prizemje + 3 kata + potkrovje
gotova dekemvri 2019
od 31m2 ( so edna spalna soba ) do 58m2 ( dve spalni sobi)
po 8 stana na kat
Kvalitetna gradba ,so ubavi funkcionalni stanovi za domuvanje.
parking mesta na -1 nivo (3800 evra )
Stanovi od 31m2 do 58m2
Cena po m2 = 1150evra

----------------------------
Еве го и деталниот за парцелава,како успеваат да збутаат 8 стана на кат,секоја чест

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2315
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 16-Aug-2019 at 12:10
Завршија со фасадата еве неколку фоткиBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.137 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.