build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Мичурин - Општина Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мичурин - Општина Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13770
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Мичурин - Општина Аеродром
    Posted: 04-May-2013 at 18:36
Оваа зграда ја сликав денес од воз... Се наоѓа близу Транспортен центар.

За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 27-May-2014 at 21:50


Оваа се наоѓа во Мичурин ,има уште една позади нејзе ,но ја сликав само оваа во брзање , мислам дека е прилично нова зградава бидејќи не ми е позната ,а имаше и табла до нејзе.

ПС: ај некој упатство како најлесно да ги вадам сликиве од фликр во добра големина (не мора да е оргиналната само да не биде вака).
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13770
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 27-May-2014 at 22:12
На фликр имаш опција share this photo (квадрат со коса стрелка што покажува нагоре и што се наоѓа во редот на симболите ѕвезда, облаче од стрип дијалог, па квадратот со ѕвезда и три точки). Кликаш таму, и ја одбираш опцијата BB code. Таму ти дава да избереш со кои димензии да ти биде сликата. Потоа само го копираш BB кодот и го ставаш тука, и толку. Во случајот со BB кодот на фликр не ти треба да ставаш [имг]*****[/имг] за да се покаже сликата.

П.С. Кој им дозволува волку блиску да градат до улично осветлување? (Реторичко прашање)

Edited by Џоле - 27-May-2014 at 22:13
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 27-May-2014 at 22:17
Фала Џоле барав таму ,ама не приметив за димензиите па и затоа прашав.

Инаку зградава не е премногу блиску до уличното, така е сликано да не се познава убаво, но доле освен рампата има двојна пристапна патека и мал тревник што значи дека има повеќе од 2-3 метри од уличното, а Мичурин е така збиен што може да се забележи на многу места каде што уличното е многу поблиску до зградите. А поради истата причина Мичурин е најкритичното место за паркирање во Општина Аеродром бидејќи има огромен недостаток на паркинг места.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13770
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Oct-2014 at 16:07
Во Мичурин, општина Аеродром.

DSC05642 by george k. 1981, on Flickr

DSC05641 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12160
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Feb-2016 at 14:12
Улица Симеон Кавракиров-Мичурин. Претхондо на ова место имаше куќа слична како онаа веднаш до црквата Св.Три Светители.Работите почнаа да се одвиваат во мај 2015г.
Back to Top
Antonov View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote Antonov Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 11-Feb-2016 at 12:01
Originally posted by stef4o

Улица Симеон Кавракиров-Мичурин. Претхондо на ова место имаше куќа слична како онаа веднаш до црквата Св.Три Светители.Работите почнаа да се одвиваат во мај 2015г.


Дали ова е во Тафталиџе?
Back to Top
zlatko_k View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 11-Mar-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote zlatko_k Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Feb-2016 at 12:17
не... ова е во Аеродром во близина на железничка станица...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12160
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-Feb-2016 at 19:28
Веќе работат на фасадата.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 790
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 25-Feb-2016 at 20:34
Инаку мислам дека овде истото ќе ги снајде и другите две преостанати куќи на оваа улица.И Мичурин и Маџир Маало ги чека судбината на Дебар Маало.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 25-Feb-2016 at 20:40
Мора граѓанска иницијатива за да се запре изградбата на урбанистички нефункционални, грди и неквалитетни згради. Инаку не би поминале убаво при нов земјотрес.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 25-Feb-2016 at 21:00
Previous
 
Уште да кажеш кога ќе биде земјотресот, за да знаеме дали ќе бидеме меѓу живите за да дочекаме пресуда од природата.
 
Од тука се и сешто асално е избегано и не се враќа, а можеби и природата веќе не` има отпишано.


Edited by Dexter26 - 25-Feb-2016 at 21:00
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12160
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 25-Feb-2016 at 21:09
Da. Isto taka ima nekoi vakvi kuki zad Rulet Club vklucuvajki i nekoi garazi. Veruvam deka koga ke zgusne i tie ke prerasnat vo zgradi.
Inaku kukata kade veke ima zgrada e dobar poteg bidejki kukata bese napustena pa postoese moznost divo da se vselat romi kako vo slucajot so kukata kaj crkvata. Inaku mislam deka vo pogore posocenite dve kuki ima nekoi firmi.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 25-Feb-2016 at 21:12
Ние нема да бидеме живи, но зградиве можеби ќе бидат.
Ќе изнесам малку сталино-хитлеровски поглед, но доколку си во право и доколку за следниот земјотрес се' асално од државава е иселено, тогаш природната селекција ќе ги елиминира оние неасалните, кои би живееле во овие згради.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13770
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-Apr-2016 at 17:24
Originally posted by stef4o

Улица Симеон Кавракиров-Мичурин.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12160
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 07-Apr-2016 at 05:56
Originally posted by Џоле

Originally posted by stef4o

Улица Симеон Кавракиров-Мичурин.


Inace renderot ne dava vistinska slika za zgradata.ke bese mnogu pobrgu gotova ama mnogu vreme izgubija vo temeli. Se nadevam deka ke imaat podzemen parking i deka tamu ke parkiraat inace ke se desi vistinski haos so parkiranjeto u Micurin.
Back to Top
ToniB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Mar-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote ToniB Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 30-May-2016 at 20:23
Да се надеваме дека некоја клупа и дрво ќе стават тука. Мини-парк. Ми нема логика зграда да дигаат тука.

Originally posted by stef4o

Originally posted by stef4o

Се руши напуштениот објект веднаш до црквата Св.Три Светители во Мичурин.
Да видиме каков голубарник ќе никне?

Me interesira kolku kata ke dignat i kakov render ke stavat. Moze ke bide nesto pomoderno.


Edited by ToniB - 30-May-2016 at 20:24
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 30-May-2016 at 22:19
@ToniB mislam deka si preoptimisticki nastroen. Ako e privaten posed SIGURNO ke nikne nesto stambeno.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12160
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 31-May-2016 at 05:49
Da. Zemjisteto e privatno. Ocekuvam nekoja sedum katnica.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12160
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 02-Jun-2016 at 18:20
Originally posted by ToniB

Да се надеваме дека некоја клупа и дрво ќе стават тука. Мини-парк. Ми нема логика зграда да дигаат тука.

Originally posted by stef4o

Originally posted by stef4o

Се руши напуштениот објект веднаш до црквата Св.Три Светители во Мичурин.
Да видиме каков голубарник ќе никне?

Me interesira kolku kata ke dignat i kakov render ke stavat. Moze ke bide nesto pomoderno.

Malku mi e cudno. Deneska objektov go ogradia so zicana ograda komplet i ne ostavija nikakov vlez. Izgleda tuka nema nabrgu da pocne nesto da se raboti.
Nitu kukata ne ja srusija neznam zosto??
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.