build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Мичурин - Општина Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мичурин - Општина Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 11121314>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 21-Jun-2020 at 10:38
Утринава приметив дека ќе се отвора ново градилиште,на ул.Петар Ацев моментално куќите и придружните објекти се полуразрушени денес не бев во можност но деновиве ќе поминам и ќе сликнам.

Еве извадок од Google Street View за кој дел се работиСпоред деталниот план се работи за маркицата заокружена со црно

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 22-Jun-2020 at 12:19

Еве денешни фотки,засега нема никаква активност но наскоро би можело да се очекува оградување на просторотВо принцип поголем дел е зеленило има само една куќа за рушење мислам

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 07-Jul-2020 at 09:54
Новоградбите на Авангард градба и Глиц на ул.Анастас Митрев...Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 13-Jul-2020 at 10:39
Глиц викендов ја завршија фасадата......

Дан-МакBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 28-Jul-2020 at 16:21
Се надевам дека овие промени нема да бидат во насока на нови маркици за згради таму кај што не им е место или пак зголемување на катноста...пожелно би било да се во насока на пренамена на парцели во паркинг простор или нешто слично но сепак мислам ќе испадне првата опција а тоа се нови згради.Според мене некои работи кои би можело да се предмет на измените но ќе видиме во која насока

1.На овој паркинг каде сега паркираат околу 50-тина возила е вцртана маркица за 4 катна зграда што би било вистински хаос ако се реализира бидејќи тие коли тогаш би останале буквално на и онака оптоварената улича2.Ова е сега див паркинг позади комплексот Градиа Хоум и моментално има маркица Б5 но сеуште никој ништо не изградил3.Ширинката до маркетот Стокомак идеално место за паркинг било да е на едно ниво или монтажен4.Картонажи,магацини и слично...воопшто не доликува за една населба но ме плаши дека ќе се вцрта некое огромно Настел здание а паметно би било подземен паркинг со паркче одозгора но тоа тешко да биде5.Спорната маркица до црквата но не верувам дека ќе ја чепкаат во овие измениСепак ова се само мои претпоставки ќе видиме на што точно се однесуваат измените во планот.Edited by stef4o - 28-Jul-2020 at 16:32
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 29-Jul-2020 at 07:11
Еве нешто повеќе околу измените,се работи за парцелите 2.3 и 2.4 некаква корекција на гранични линии меѓу парцелите

2.4 е веќе изградена зграда а 2.3 е барака

http://aerodrom.gov.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 29-Jul-2020 at 10:53
Денешни

1.Дан-Мак на бул.Трета Македонска Бригада

2.Претходно споменатото ново градилиште на ул.Петар Ацев денес почна да се заградува со тараби,парцелата е доста голема ќе отиде многу зеленило незнам кој ќе гради се работи за 4 катна зградаBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 04-Aug-2020 at 09:34
Тука почнаа со рушење,Глиц дооел ќе градат нова зграда

Еве го рендеротод градилиште

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 09-Aug-2020 at 10:08
Денешни

1.Спектартермо2.Глиц3.Рендер од новото градилиште на Глиц на ул.Петар Ацев

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 14-Aug-2020 at 17:33
Originally posted by stef4o

Тука почнаа со рушење,Глиц дооел ќе градат нова зграда

Еве го рендеротод градилиштеНовиот станбен објект на ул. Петар Ацев бр.13 Мичурин, населба Аеродромhttps://glic.com.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 17-Aug-2020 at 10:47
Денешна состојба на новото градилиште на ГлицBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 21-Aug-2020 at 10:45
Денешни

1.Спектартермо,целосно се завршени северната и западната страна на другиот дел нешто успорија

2.Авангард Градба работат на фасадата,јужната страна е завршена

Почнаа со овој рендерПотоа следеше овојА ситуацијата на терен е оваа

3.Глиц веќе почнаа со ископ за новата зграда на ул.Петар Ацев4.Два Брата Градители на ул.Петар Ацев прилично задоцнија со завршувањето на зградава но еве деновиве почна вселувањето

Edited by stef4o - 21-Aug-2020 at 10:50
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 21-Aug-2020 at 15:21
Барем една зграда да личеше делумно на рендерот.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2206
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 26-Aug-2020 at 15:38
Оваа десно некако поминува, а онаа лево личи на строг затвор за измачување од пред 70 години


Какво назадување во 30 години. Спојот со природата на Елена Лука на ништо не личи.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 27-Aug-2020 at 06:33
Од новото градилиште на Глиц,завршија со ископ а вчера била донесена арматурата...

https://www.facebook.com/HOXHA
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 27-Aug-2020 at 10:32
На ул.Петар АцевBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 02-Sep-2020 at 12:55
Неколку денешни

1.Глицна ул.Петар Ацев2.Авангард3.Спектартермо


Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 274
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 02-Sep-2020 at 13:07
Спектартермо баш е комунистичко ТЕРМО! 6-ка ко дедо ми што има. На ништо не личи зградава.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 02-Sep-2020 at 15:38
Бидна работата во Мичурин,планот е одамна донесен и добар дел од зградите се веќе изградени(од овие големите згради има место за уште 4) и потоа има уште 30-тина парцели за 4 и 5 катни згради.Проблем е проточноста на возила кога ќе се вселат поголемиве згради и со тек на време веројатно ќе се направи притисок и ќе стане нужна изведбата на ул.Борис Кидрич.Изгледот на зградите е буквално трагичен поголемиот дел од нив на ништо не личат но очигледно толку се има креација и пари да се изведе нешто асално.Фирмите кои влегуваат имаат по едвај една две згради направени во градов па не е чудо што добиваме ваков изглед.
Back to Top
zorant View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote zorant Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 03-Sep-2020 at 10:43
Пред некој ден поминав низ Мичурин, видов зграда со распаднат кров во која живеат луѓе?!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 11121314>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.139 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.