build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Мичурин - Општина Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мичурин - Општина Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 03-Sep-2018 at 05:30

Originally posted by Staro Skopje

Некои се супер, ама повеќето се, пред сѐ, урбанистичко гомно и непријатели на градов. Скопје преживеало многу поголеми катастрофи, па верувам дека со тек на време и на овие ѓубриња ќе им го покаже местото: Дрисла. Ќе биде скапо зашто ќе треба да се срушат многу згради, ама не гледам друго решение кога ќе колабира градов.

Инаку зголемување на густината и зголемена урбанизација, доколку се врши плански, е добра идеја. Со малку подобрувања и рушење на мал дел од ѓубрето дури и фино би изгледало.

Ако сакаме Скопје да стане вистински и функционален град, има доста работа. Прво да се отстрани предавството наречено „Скопје 2014“: да се уништат сите споменици, врби, галии и сл, да се вратат старите фасади и пополека да се почне со рушење на зградите (кои се со сомнителен квалитет и можеби и стварно ќе треба да се рушат, па моево нема да биде само Internet rant). Први треба да се АЕК и оние најновите околу МОБ. После зградуриите во Тафталиџе, па Водно (тука и Природата ќе си помогне), па Чаир, Аеродром и Кисела Вода. Инаку, како што може да се види во текстот објавен во нишката за Стар Аеродром, градов нема да може да го издржи товаров, а освен рушење на дел од зградите, друго решение не постои.
 
Твоите коментари воопшто не се ама баш никакво Интернет беснеење, туку најобично Интернет глупирање.
 
Па нели победија овие животоносциве кои ветуваа живот за сите ?
 
Нели ќе направеа ревизија на деталните урбанистички планови ?
 
Па уште и очекуваш законите да се почитуваат во Чаир ?
 
Навистина дете, на која планета живееш, и ако е планета Земја, дај кажи веќе еднаш на што си ?
 
На здрав ум и разум дефинитивно не си, бидејќи во спротивно не би објавувал вакви глупости.
 
.


----------------------

Коментарот е изменет, отстранета е навредата кон член на форумот. Декстер, би те замолил да олабавиш малку со политичките коментари и посебно да се воздржуваш од навредување на други членови, долго време си тука, знаеш дека тоа не е дозволено. Би ги замолил сите да го одржат пристојното ниво на дискусија. Благодарам.

Џоле

Edited by Џоле - 03-Sep-2018 at 09:22
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3001
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 03-Sep-2018 at 13:41
На ул.Анастас Митрев во Мичурин.Објектот е веќе урнат и парцелата е оградена,делува масивно,сеуште нема информативна табла.Еве ја ситуацијата на терен

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 03-Sep-2018 at 14:45
Originally posted by Dexter26

Коментарот е изменет, отстранета е навредата кон член на форумот. Декстер, би те замолил да олабавиш малку со политичките коментари и посебно да се воздржуваш од навредување на други членови, долго време си тука, знаеш дека тоа не е дозволено. Би ги замолил сите да го одржат пристојното ниво на дискусија. Благодарам.

Џоле

 
Повели побарај го истото и од старо-новите тролови на форумов.
 
После идиотизмот низ кој поминавме со пвеводбеничките тролови на форумов, сега талибански тролови дојдоа на ред да продаваат приказни за рушење на се` и сешто што не е по нивен личен мерак ?
 
Скопјево не е град по мој, твој, негов или било чиј личен мерак, туку си има соодветни власти кои одлучуваат за урбаното уредување на градот.
 
А тоа што новите градски/општински власти испаднале исти, ако не и поголеми ѓубриња од луѓе наречени политичари, во споредба со нивните претходници, е` исклучиво одговорност на тие кои ги изгласале на нивните сегашни јавни функции.
 
Јас од моја страна си имам чиста совест, на последните редовни локални избори кои се` одржаа во октомври 2017 свесно и намерно гласав за трети кандидати и трети кандидатски листи за кои очекував да изгубат, и да - изгубија, но барем можам да се ослободам од вината и одговорноста бидејќи победиле или изгубиле пвеводбениците или плавите жолтици, бидејќи не гласав ниту за едните, ниту за другите.
 
Верувам дека нема место на форумов за талибанците, подеднакво колку што нема место ниту за пвеводбениците, ниту за плавите жолтици.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 9049
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 03-Sep-2018 at 15:01

Каде ти се гледаат тие плави жолтици освен во твоите постови? Само ти напнуваш за нив, никој друг. Не памтам да сум прочитал некој да е задоволен од сегашната локална власт, за разлика од порано, може слободно да се критикува без да напне некој партиски бот, главно во тоа е промената од форумска перспектива.

Практично, од еден тип на неспособност преминавме на друг, и мислам дека никој не е изненаден од тоа.


Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3001
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 11-Sep-2018 at 18:40
Во Мичурин,зад РулетBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3001
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 18-Sep-2018 at 12:47
Во Мичурин-поставување на темелите на објектов,денешни фоткиBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3001
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 01-Nov-2018 at 19:13
Во Мичурин позади ресторан РулетBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3001
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 01-Nov-2018 at 19:39
Во Мичурин на ул.Анастас Митрев(од фб)Edited by stef4o - 01-Nov-2018 at 19:39
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3001
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 14-Nov-2018 at 13:59
Во Мичурин-Општина АеродромИсто(позади ресторан Рулет)Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3001
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 12-Dec-2018 at 13:35
Во Мичурин-Аеродром,денешна фоткаBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3001
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 28-Dec-2018 at 18:11
Во Мичурин зад ресторан РулетBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3001
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 31-Jan-2019 at 13:48
Во МичуринBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3001
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 27-Feb-2019 at 08:09
Во Мичурин-Аеродром позади ресторан Рулет,не би ме чудело за некоја година и ресторанот и оние гаражи и перални од десна страна да прераснат во некоја зграда во Г-облик.Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3001
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 05-Mar-2019 at 19:33
Во Мичурин-Аеродром

1.До ресторан Рулет

2.На ул.Венјамин Мачуковски,прилично масивна во 2 ламели се градиBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3001
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 22-Mar-2019 at 12:43
Му се намерачија на Мичурин-Аеродром од утрово на ул.Симеон Кавракиров се руши куќа за изградба на шесткатница.Со овакво темпо маало ќе стане бетер од Дебар Маало.Еве неколку сликиТабла од градилиштеBack to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 159
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 22-Mar-2019 at 12:49
Шесткатница со едно паркинг место...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3001
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 22-Mar-2019 at 13:13

Сметам дека рендеров дава погрешен впечаток,таму каде што е колата мислам дека е влезот во подземните гаражи(кои и покрај тоа што посотојат сепак се полупразни а колите на тротоар)
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 541
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 23-Mar-2019 at 08:06
Во дворот на таа куќа ко деца крадевме цреши и бабата не прскаше со црево.
Не дека на некој му е важно,ама сакам со ова да потенцирам дека во Стар Аеродром каде израснав огромен дел од спомените веќе тешко опстојуваат,бидејќи самите места каде тие се имаат случено веќе физички не постојат.
Тоа е погубно за душата на едно маало,населба,град.
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 32
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 23-Mar-2019 at 09:02
Оф оф. Ова е таа улицата кај што по цела должина има паркирано возила и не можат возилата да се разминат.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3001
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 23-Mar-2019 at 14:12
Еве неколку денешни,веќе е срушена куќата

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.