build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Мичурин - Општина Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мичурин - Општина Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 13>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 24-Sep-2019 at 11:48
Денес околу оваа зградичка на ул.Петар Ацев веднаш до градилиштето на Елена Лука забележав една машина која претпоставувам е за испитување на подземни води па можно е наскоро и тука да отпочне изградба на зграда...

Edited by stef4o - 24-Sep-2019 at 11:49
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2073
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 24-Sep-2019 at 18:35
Единствена добра работа е што ваквите морничави и супстандардни објекти ќе ги снема.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 25-Sep-2019 at 12:14
Денешни на ул.Симеон КавракировBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 04-Oct-2019 at 13:49
Originally posted by stef4o

[QUOTE=stef4o] Денешни

1.Новоотвореното градилиште на ул.Анастас Митрев,нема табла за изглед на објект туку само општи информацииДенешнаBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 14-Oct-2019 at 07:12
Мичурин снемува животен простор, добива ли градот ново Дебар Маало?Некогаш беше идилична населба

Градоначалникот Марин мора да поведе грижа во што ќе се претвори Мичурин ако продолжи градењето на нови згради. Тој кога доаѓаше на власт рече дека ќе се бори против градежната експанзија и дека ќе го чува животниот простор на Аеродром, ни вели мичуринката Гордана.

На улица „Венјамин Манчуковски“ во скопската населба Мичурин тешко да може да се разминат две возила. Едното, мора да застане, за другото да помине. А место за паркинг и скоро да нема. Сообраќајницата која води од школото „Блаже Конески“ па до Нова железничка станица секојдневно е пренатрупана со автомобили. Е, сега на улицата се гради уште нова седумкатница со десетици станови. Каква гужва ќе биде тогаш, зарем треба да се запрашаме? Исто е и на другите неколку улици кои поминуваат низ Мичурин, во општина Аеродром. Така е во последните петнаесетина години кога многу стари згради се дозволи да се надградат, а и нови стамбени објекти никнаа како печурки.

-Овде е веќе неподносливо да се живее. Нема простор. А уште се гради. Еве оваа нова зграда сега ќе заземе голем простор, а кај ќе се паркираат нивните станари никој не знае. Не требаше да се дозволи толку голема зграда. Тука имаше стара зграда и добро е што тие луѓе ќе добијат нови станови ,но мораше ли зградата да биде толку голема? Но така е кога профитот решава за се, ни рече Панче Настоски, жител на оваа населба во општина Аеродром.

Но, не е само новата седумкатница објект што ќе го задуши просторот во ова населба која што го градот е позната по традицијата на прославата на Василица кога во локалното паркче се собираат многу скопјани. Новата повеќекатница се гради и на улицата „Атанас Митрев“, се гради на делот до булеварот „Трета македонска бригада“, се гради на улицата „Петар Ацев“…

-Зградите се толку блиску една до друга што комшиите ќе можат да зборуваат од тераса. Се ми се чини дека ќе ни се повтори она што се случи со Дебар Маало. Ќе ни стане претесно и ќе ни се наруши убавината на живеењето која досега ја имавме, ни рече Милица Костовска.

А низ населбата има повеќе стари двокатни згради чии станари чекаат инвеститори или дозволи за градење на згради.

-Градоначалникот Марин мора да поведе грижа во што ќе се претвори Мичурин ако продолжи градењето на нови згради. Тој кога доаѓаше на власт рече дека ќе се бори против градежната експанзија и дека ќе го чува животниот простор на Аеродром. Нека сега не дава дозволи за правење на асфалтна џунгла, ни вели мичуринката Гордана.

Инаку, жителите на Мичурин чекаат и на обнова на водоводот, нови сообраќајни решенија, подземни контејнери, заграден простор за домашни миленици, хортикултурно уредување на просорите кај новите згради…

Решение за паркирање нема
Решавањето на проблемите со паркирањето во населбата но и во цел Аеродром е застанато, иако, беше една од клучните заложби во изборната програма на градоначалникоит Златко Марин. Тој ветуваше формиање на општинско претпријатие за паркинг услуги, изградба на монтажни паркинзи на едно или две нивоа…., но тоа се уште не се остварува.

А имаше најави дека ќе стане елитна населба
Стеснувањето на населбата почна кога општинарите дозволија да се уриваат старите згради и на нивно место да се градат нови, поголеми. Дотогаш, на сила беше планот кој дозволуваше само надоградување на старите згради. Кога се менуваше ДУП-от имаше најави дека Мичурин ќе стане елитна населба но тоа, очигледно, не се случува туку се трупаат згради една до друга.

https://skopskoeho.mk/michurin-snemuva-zhivoten-prostor-dobiva-li-gradot-novo-debar-maalo/?fbclid=IwAR2puJdt2yZ1U2hhVAqnP52B-gVnArQRu03hByaTZXrV2Qj5dsb2oOvmhEU
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 15-Oct-2019 at 14:12
Неколку денешни

1.На ул.Петар Ацев2.На ул.Анастас Митрев...Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 15-Oct-2019 at 14:53
На ул.Симеон КавракировBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 23-Oct-2019 at 11:52
Доградбава веќе 2 месеци чмае вака,или им снема пари или немаат ниту дозвола за такво нешто.Мислам дека со реконструкцијава на зградава постигнаа рекорд уште пред 5 години почнаа со надградба и фасада но сеуште може да се забележат скелиња,олуците при дождови фрлаат вода од сите страни

Еве две фотки од вчераBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 26-Oct-2019 at 13:33
Денешни

1.Глиц Дооел(интересно што зградиве мислам на овие помаливе што се градат низ населбава се речиси целосно распродадени,овде се слободни само 2 гарсониери)

2.Спектартермо

Станбен Објект во изградба
Инвеститор: Спектартермо доо Скопје
Локација: Општина Аеродром – Скопје, населба Мичурин
Опис: Подрум, приземје, +5 кат и поткровје. Поврзаност помеѓу катовите е со лифт, со вкупно 120 станови.
Работите започнаа од август 2018.


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 01-Nov-2019 at 16:28
Денешни

1.Каби Инвест на ул.Симеон Кавракиров

2.Глиц Дооел на ул.Анастас Митрев3.Интерградба веднаш до нив,конечно истакнаа рендер

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 06-Nov-2019 at 09:15
Неофицијално во план е на местото на игралиштето во дворот на ОУ Блаже Конески да се отвори градилиште за изградба на нова градинка во Мичурин.

Еве извадок од деталниот во дворот е вцртана маркица П+2

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 07-Nov-2019 at 07:51
Моментален број на отворени градилишта во населбава=7

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 07-Nov-2019 at 15:08
Originally posted by stef4o

Неофицијално во план е на местото на игралиштето во дворот на ОУ Блаже Конески да се отвори градилиште за изградба на нова градинка во Мичурин.

Еве извадок од деталниот во дворот е вцртана маркица П+2Аеродромци бараат градинка да се гради на друга локација    Според ДУП-от за градска четврт И11, на посочената локација каде сега е детско игралиште, има впишано маркичка В2 за здравство и социјална заштита – детска градинка. Аеродромци бараат градинка да се гради на друга локација, а на децата да им остане игралиштето. Од општина Аеродром се децидни дека паралелно со градење на градинката, ќе се гради и детско игралиште во дворот на ОУ „Блаже Конески“Единственото спортско игралиште во основното училиште „Блаже Конески” ќе се урива за да се изгради детска градинка. Оваа информација осамна на фејсбук-страницата на граѓанската група „Аеродром во моето срце“ кои се против тоа.

Оттаму наведуваат дека игралиштето секојдневно е полно со дечиња од Стар Аеродром и Мичурин и е единствено во тој дел од општината и затоа треба да остане.

– Претходното раководство го реконструираше ова игралиште и стави рефлектори за дечињата да можат и навечер да спортуваат, а сега некој решил сето тоа да го урива за да се гради нова градинка – реагираат од „Аеродром во моето срце“.

Тие апелираат до градоначалникот Златко Марин да не го уништува ова игралиште, а за градинка да бара друга локација!На оваа информација не останаа имуни и останатите граѓаните од општината Аеродром. И тие реагираа со свои коментари.

– Кој им даде за право тоа да го прават. Само да се уривало. И онака немаше место за дечињата од училиштето. Сега градинка ќе правеле. Токму во екот на учебната година да се гради на место каде што децата трчаат и си играат да поминуваат разни машинерии и да се крева прашина. Тоа е голема грешка. Сами сме си виновни, гледаме и ќутиме. Срамота. Што народ ќе бевме – вели Тања Јакимова Поп-Тасев и предлага новата градинка да се прави кај градинката „Црвенкапа“, каде што има голем простор во дворот.

Соња Стаменковиќ смета дека треба да се распише референдум на локално ниво за да се изјаснат граѓаните.

– Јас сум за игралиште, а објект градинка нека планираат на место каде што си планирале станбен објект – зграда. Децата нема каде да играат, учениците од школото каде да одат – вели Стаменковиќ.

Од општина Аеродром одговорија дека според Деталниот урбанистички план за градска четврт И11, претходното раководство на посочената локација има впишано маркичка В2 за здравство и социјална заштита – детска градинка.

– Општина Аеродром има план да изгради две нови градинки во овој дел, затоа што е зголемена потребата на жителите од вакви објекти. Кога ќе се почне со изградбата на градинката, ќе се изгради ново спортско и детско игралиште во дворот на ОУ „Блаже Конески“ – потенцираат од локалната самоуправа.

(А.П.) – Фото: Н. Батев

https://www.vecer.press/аеродромци-бараат-градинка-да-се-град/
----------------------------------------------------------------
Очигледно веќе го спремаат теренот за градба на фотката се гледа некој камион веројатно прво ќе ги отстранат кожевите и головите па ќе оградат ако не се смени нешто во меѓувреме да најдат друга локација но не верувам...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 08-Nov-2019 at 13:54
Originally posted by stef4o

Денешни
3.Интерградба веднаш до нив,конечно истакнаа рендер
Денешни

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 08-Nov-2019 at 17:31
Мичуринци на протест против изградба на градинка во дворот на ООУ „Блаже Конески“Родителите и учениците од ООУ „Блаже Конески“ во скопската населба Мичурин утре од 12 часот ќе излезат на мирен протест против изградба на детска градинка на местото на отвореното игралиште во училишниот двор.

„Тоа игралиште е место за спорт и рекреација на голем дел од населението на Мичурин и Острово. Со изградба на градинка на местото на игралиштето, децата ќе немаат каде да играат“, негодуваат тие.

Од Општина Аеродром велат дека, покрај градинката ќе се изгради ново спортско и детско игралиште, бидејќи училишниот двор бил доволно голем.

Родителите, пак, истакнуваат дека тоа ново игралиште би било помало од сегашното и поради тоа нема да ги задоволува потребите како сегашното.

Покрај планираната градинка во дворот на ООУ „Блаже Конески“, општината најавува изградба на уште една во овој дел од Аеродром.

https://expres.mk/michurinci-na-protest-protiv-izgradba-na-gradinka-vo-dvorot-na-oou-blazhe-koneski/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 10-Nov-2019 at 16:36
Не го даваме теренот – протест во АеродромНе го даваме теренот – беше испишано на една од паролите на основците од Блаже Конески , кои денеска заедно со своите родители протестираа на училишното игралиште.

Општината сака да го сруши и на тоа место да се изгради градинка. Аеродромци не се противат на градење уште една детска градинка, но бараат од надлежните да не им го земаат на децата единственото игралиште во овој реон на Аеродром.

За овој план на општинарите дознале откако виделе машини во дворот на школото.

Два часа градоначалникот Златко Марин разговараше со околу 200 граѓани на Скопски Аеродром.

Марин уверува дека најважен е гласот на народот, ама и дека не може да се промени Деталниот урбанистички план, кој го наследи од неговиот претходник Ивица Конески.

Градоначалникот најави повторна среда со граѓаните во наредните две недели. Жителите од Аеродром и Мичурин не веруваат дека надлежните ќе имаат слух за нивните барања кога и претходно никој не ги известил дека ќе дозволат во близина на училиштето да никне кафана.

https://telma.com.mk/ne-go-davame-terenot-protest-vo-aerodrom/
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 11-Nov-2019 at 13:17
Завземањето на игралиштето беше мое дамнешно предвидување на форумов,уште пред ДУП от да биде донесен, ме мрзи сега да листам назад...очекувајте нови узурпации до тотална Дебармализација на Стар Аеродром.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 14-Nov-2019 at 13:59
Денешни

1.Глиц Дооел на ул.Анастас Митрев

2.Каби Инвест на ул.Симеон КавракировBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 16-Nov-2019 at 17:09


Денешни од бетонирањето на 6-тата надземна плочаEdited by stef4o - 16-Nov-2019 at 17:11
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 20-Nov-2019 at 08:01
Originally posted by stef4o

Денешни

3.Интерградба веднаш до нив,конечно истакнаа рендерРендерот од зградава...https://www.facebook.com/avangardgradba/?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.142 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.