build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Дом за стари лица - Охрид

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Дом за стари лица - Охрид
    Posted: 19-Apr-2019 at 17:45
Почна изградбата на Домот за стари лица во населба Далјан

Во местото викано Галеш во населбата Далјан, денеска, беа поставени темели на Домот за стари лица.

Местото предходно oд општината на лицитација го купи градежната фирма „Илинден“ од Струга за околу 13 милиони денари, а Домот за стари лица ќе го гради фирмата „Ха-Де“ формирана од компаниите „Еуро билдинг“ и „Океанија“.

Капацитетот на објектот ќе биде 400 легла и ќе има околу 17.000 метри квадратни корисна површина. Предвидено е изградбата да трае од две и пол до три години, а вкупната инвестиција ќе изнесува околу 5 милиони евра. – изјави за OhridNews Адријан Хасани, косопственик на фирмата „Ха-Де“.

Домот за стари лица е приватна инвестиција на фирмите „Еуро билдинг“ и „Океанија“, а во соработка со владата се водат преговори за субвенционирање на проектот преку ИПА фондовите.

Во Домот за стари лица ќе може да престојува секој којшто ќе има можности за тоа. Објектот ќе биде изграден по европски стандарди, а согласно урбанистичкиот план предвидено е во склоп на комплексот да има и мала болница. Освен сместување, Домот за стари лица ќе нуди 24 часовна нега и соодветен медицински третман. – истакна Хасани.

Домот за стари лица во Охрид беше долго најавуван, за конечно денеска да започне изградбата на овој капитален објект.

https://www.ohridnews.com/foto-pochna-izgradbata-na-domot-za-stari-lica-vo-naselba-dal-an/


Edited by ironm - 19-Apr-2019 at 17:45
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Apr-2019 at 17:47Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Apr-2019 at 22:11
Edited by ironm - 19-Apr-2019 at 22:17
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.