build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Редослед на реновирање стан

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lenp View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Feb-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote lenp Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Редослед на реновирање стан
    Posted: 26-Apr-2019 at 20:16
Ќе реновирам стар стан целосно (се во него). Почнав со мајстори за струја и почнаа да ја вадат старата инсталација и да копаат каде што има потреба за нова.

Наредното ќе ни биде водоинсталацијата.

Треба да се смени подот, плочките во ВЦ и кујна, џамовите, вратите (собни и надворешни), да се намести внатрешна термоизолација, и кречење/глетување на ѕид.

На крај би требало да биде местење на елементи во ВЦ и кујна, местење на клими и толку?

Кој е редоследот по кој треба да се прави реновирањето поточно? Да не пропуштам некој дел?

Back to Top
Karevski View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Apr-2019
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Karevski Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 28-Apr-2019 at 16:38
Кога ќе наместат струјата земи мерки каде поминуваат кабли во кујна зашто голема е веројатноста да погодат кабел па да копаш на ново. Прво струја и водовод, штекер до климата обавезно и однапред дупка за цевките од неа. После прозори,врати за гипсарите да ти опшијат се како што треба кога ќе дојдат. Кошулица, изолација, плочки и на крај глетување.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 02-May-2019 at 19:21
Глетувањето и една рака молерај обавезно пред кошулица и плочки, нека не те лажат подоцна се ќе ти се направи лом.
Завршната рака молерај се работи откако се ќе се нареди и среди.
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-Nov-2019 at 13:31
Evo eden tekst ako može da ti pomogne


renoviranje vo 13 cekori
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 1213
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 14-Mar-2020 at 14:55

за Куќа и Стан ... lenp ќе беше убо споделиш како си чекорел, јас би рекол не се битни толку фазите доколку проблем е буџетот, бидејќи секогаш Профи Мајстор и во Музеј да го пуштиш работата ќе ја заврши педантно без никаков околен зијан, но Ако И Само Ако има Надзор независен по можност кој би ги координрал пазел или проверувал занатчиските финеси ... та најнапред најди или плати кој цела обнова би ја гарантирал вака та утре него да го репнеш ако мајсторите закашкале, бар ќе заштедиш на време, а заради што убо би било тоа да е неимарска фирма со фино реноме т.е. стегнато портфолио ... кој е гарантот навистина дека би заштедил ако Чоек е сам свој Надзор а мајсторите арпаџик подопуштени си подработуваат уз ракииче, оди сетне кажи им нема веќе пијање, хм, ќе преплатиш екстра [1] Надзор кој во следниот линк е последен во ставката TidyUp ...

https://www.realhomes.com/advice/how-to-prepare-your-house-for-renovation

еве ги и заглавјата тук таму линкувани со абери од форумов

01. Finding a property
02. Assessing the potential [1][2]
03. Period features
04. Costing your renovation [1][2][3][4][5]
05. Checking renovation restrictions
06. Planning consents
07. Bat surveys
08. Designing your renovation [1][2][2][2][3][4][4]
09. Scheduling the works
10. Finding contractors [1]
11. Sorting insurance
12. Securing the site
12.1. PROTECT THE BUILDING SITE FROM THEFT
12.2 ASSESS THE CONDITION OF THE BUILDING AND STABILISE IT [1]
12.3 BRIEF YOUR NEIGHBOURS
12.4 DON'T FORGET YOUR BUILDERS
13. Building work
13.1 MAKE THE BUILDING WEATHERTIGHT
14. First fix and second fix [1][1][1]
14.1 посекако најпрво LINE THE CEILINGS AND LAY THE FLOOR [1][2][3][4][4][4]
14.2 CONNECTING APPLIANCES - THE SECOND FIX [1][2]
15. Finishing touches [1][1][1]
16. Tidying up


Edited by Zelenikovo - 14-Mar-2020 at 15:44
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.