build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Капитол Инженеринг(ул.9-ти Мај-Центар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2288
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Капитол Инженеринг(ул.9-ти Мај-Центар)
    Posted: 14-May-2019 at 12:36
Објектов изгледа преубаво мислам дека не е лошо засебно да се следи реализацијата на овој проект

Еве рендери и локација во продолжениеЛокација ул.9-ти Мај непосредно до Универзална салаЕве попрецизно што треба да се руши пред да почне изградбатаBack to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 136
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-May-2019 at 17:13
Проектот е предобар , али тешко на уличката и сообраќајот, патем ми изгледа како да е едносмерна?
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 170
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-May-2019 at 18:41
Супер е, само да испланираат повеќе од доволен број на паркинг места.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2288
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 14-May-2019 at 19:21
Kolku sto znam zgradata ke ima podzemen parking e sega dali istiot e vklucen vo cenata so stanot toa neznam? Vo Star Aerodrom kaj nekoi od zgradite kvadrat cini 1200€ a parking mesto 4000€ toa e = na koli po trevnici,trotoari koj kaj stigne. Isto taka delovnite prostori pod zgradite(a gi ima i vo ovaa zgrada) najcesto se kafici,restorani,marketi i toa sozdava dopolnitelen problem.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-May-2019 at 09:36
Штета е што железничката колонија почна да се растура дел по дел. Сепак тој простор не дозволува премасивни згради, а веќе се изградија неколку, којзнае што ќе биде кога целосно ќе се заменат куќарките со згради.

А овој проект заслужува и подобра и повидлива локација.
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Online
Posts: 494
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-May-2019 at 11:27
Интересно е како градежниве компании манипулираат со купувачите преку рендериве - оставајќи впечаток дека просторот е масивен, дека ќе можеш фотка од зградата да направиш од 60-70 метри растојание и цела да ја фатиш па дури и небото, улицата пред зградата е едно 4 ленти широка (место за паркирање и уште три коли да се разминат), има место и за дрворед пред зградата покрај тротоарот итн. Реалноста ... најчесто сосем поинаква, вклучувајќи го и овој пример.

Но... зградата изгледа одлично во секој случај, ми се чини Капитол е една од максимум три фирми со квалитетни и истовремено убави згради во Скопје, кои се обидуваат да понудат нешто поинакво од мнозинството.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.047 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.