build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Капитол Инженеринг(ул.9-ти Мај-Центар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2982
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Капитол Инженеринг(ул.9-ти Мај-Центар)
    Posted: 14-May-2019 at 12:36
Објектов изгледа преубаво мислам дека не е лошо засебно да се следи реализацијата на овој проект

Еве рендери и локација во продолжениеЛокација ул.9-ти Мај непосредно до Универзална салаЕве попрецизно што треба да се руши пред да почне изградбатаBack to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 159
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-May-2019 at 17:13
Проектот е предобар , али тешко на уличката и сообраќајот, патем ми изгледа како да е едносмерна?
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 210
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-May-2019 at 18:41
Супер е, само да испланираат повеќе од доволен број на паркинг места.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2982
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 14-May-2019 at 19:21
Kolku sto znam zgradata ke ima podzemen parking e sega dali istiot e vklucen vo cenata so stanot toa neznam? Vo Star Aerodrom kaj nekoi od zgradite kvadrat cini 1200€ a parking mesto 4000€ toa e = na koli po trevnici,trotoari koj kaj stigne. Isto taka delovnite prostori pod zgradite(a gi ima i vo ovaa zgrada) najcesto se kafici,restorani,marketi i toa sozdava dopolnitelen problem.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12381
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-May-2019 at 09:36
Штета е што железничката колонија почна да се растура дел по дел. Сепак тој простор не дозволува премасивни згради, а веќе се изградија неколку, којзнае што ќе биде кога целосно ќе се заменат куќарките со згради.

А овој проект заслужува и подобра и повидлива локација.
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 576
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-May-2019 at 11:27
Интересно е како градежниве компании манипулираат со купувачите преку рендериве - оставајќи впечаток дека просторот е масивен, дека ќе можеш фотка од зградата да направиш од 60-70 метри растојание и цела да ја фатиш па дури и небото, улицата пред зградата е едно 4 ленти широка (место за паркирање и уште три коли да се разминат), има место и за дрворед пред зградата покрај тротоарот итн. Реалноста ... најчесто сосем поинаква, вклучувајќи го и овој пример.

Но... зградата изгледа одлично во секој случај, ми се чини Капитол е една од максимум три фирми со квалитетни и истовремено убави згради во Скопје, кои се обидуваат да понудат нешто поинакво од мнозинството.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2982
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-Oct-2019 at 12:51
Мислам дека се однесува на зградава,пред извесно време кога поминав поред локацијава каде треба да се гради не приметив дека имаат почнато...http://picpanzee.com/tag/attikaarhitekti
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.469 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.