build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мост на Цвеќето

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Мост на Цвеќето
    Posted: 27-Dec-2007 at 00:13
Еве ви го „мостот на цвеќето“ (мостот кај ГТЦ и платото пред МНТ)

Се е ок, само интересен е делот кај што „не исклучуваат да побараат средства од предпристапните фондови“ Nuts. Изгледа кај нас се рашири верување дека ЕУ финансира све живо, па дури и проекти за пролепшавање... Се знае што се финансира од тие фондови - скоро исклучиво развојни и исплатливи проекти. Никоја нема да ти даде пари за мост кога у близина имаш уште 5. Туку ај да не забегувам, ова не е многу важно, само сакав да го истакнам менталниот склоп на пациентиве у општина центар и пошироко.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=8F497DBF0F2C5A4BA80737F4287E09BB


Општина Центар в година ќе гради Мост на цвеќето и издвои 450.000 евра

Неизвесно е финансиско учество на Градот, иако проектот е заедничко ветување на Аларова и на Костовски

ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА

Општинарите од Центар од планираниот буџет за наредната година ќе издвојат 450.000 евра за изградба на Мост на цвеќето. Мостот е планиран како еден од капиталните проекти на Општината, со кој градоначалничката Виолета Аларова сака да го одбележи мандатот, но е дел и од акциониот план за работа до 2009 година. Идејата стара повеќе години е утврдена и со ДУП, кој предвидува мостот да го премостува Вардар од шеталиштето зад ГТЦ до МНТ, односно да се наоѓа помеѓу Камениот мост и мостот кај хотелот „Холидеј ин“.

Лидија Неделковска, шеф на Кабинетот на Аларова, вели дека за мостот постои идејно решение, а во ИНПУМА веќе ја привршуваат и проектната документација. „Градежните активности сигурно ќе стартуваат наредната година. Ќе побараме финансиска помош од Градот, бидејќи изградбата на мостот беше заедничко предизборно ветување на Аларова и на Костовски. Доколку Градот е немоќен финансиски да учествува во проектот, нема да се откажеме од реализацијата“, вели Неделковска, која не можеше да потврди дали планираните 450.000 евра во општинскиот буџет ќе бидат доволни за изградба на мостот, бидејќи се' уште се работи на проектот. Од Општината не ја исклучуваат можноста со проектот да конкурираат и во некој од пристапните фондови. Одлучено е мостот да биде пешачки, а ќе се вика Мост на цвеќето, бидејќи од двете страни ќе биде исполнет со цвеќиња. Од Центар сметаат дека, покрај својата функционална намена, мостот ќе има и големо влијание за заживување на кејот од другата страна на Вардар.

Од Градот вчера не го кажаа својот став околу нивно учество во проектот. Пред една година, пак, рекоа дека ќе се вклучат, но не финансиски, туку како сојузник во обезбедување на потребната документација. Тогаш посочија дека се во завршни преговори со една фирма која би помогнала во покривањето на финансиската конструкција. Инаку, идејата за изградба на пешачки мост помеѓу ГТЦ и МНТ е многу стара и досега ја најавувале неколку градоначалници. Проектот беше дел и од програмата за работа на претходниот скопски градоначалник Ристо Пенов, кога постоеше и планирана финансиска конструкција, а Градот се надеваше и на донација од француската влада. Сепак, тој остана нереализиран.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 27-Dec-2007 at 00:30


да само што сакав ова да го постирам Ајде да видиме што ќе биде од ова. Само неможам никако да визуелизирам како ќе бидат поредени тие цвекиња. И живо ме интересира колку тоа ќе се одржува и дали набргу жардинериите ќе служат како канти за пикавци.

За предпристапните фондови. Па ако може Кирил да прави облакодер од донации можат и овие еден пешачки мост од предпристапни фондови Nuts
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 27-Dec-2007 at 00:46
Не е лоша идејата , туку напротив- добра е. Само знам дека нема да се оствари како што треба, и на крај од мостот на цвеќето(колку е тоа идилично) ќе стане мостот на диви продавачи на книги за средно образование. Едвај чекам да видам некаков рендер, да имам замисла за мостов. 

Дали тоа значи дека, ќе почнува од кај кафичиве - па се до платото на МНТ?

А ДА ГО РЕНОВИРАВТЕ КАМЕНИОТ МОСТ И СТРАЖАРНИЦАТА ШТО ЈА СРУШУВТЕ НЕСПОСОБНИ ЕДНИ!! WallbashWallbash


Edited by La Linea - 27-Dec-2007 at 00:48
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 02-Jan-2008 at 00:59
2008-ма ја почнуваме со оваа (стара)вест.

ЌЕ СЕ РЕАЛИЗИРА РОМАНТИЧНАТА ИДЕЈА НА градоначалничката АЛАРОВА

Мост на цвеќето меѓу двата брега на Вардар

За објектот што ќе ги спојува ГТЦ и Операта, Општина Центар во буџетот издвои 450 илјади евра, а ќе финансира и Комерцијална банка

Мостот на цвеќето што го најави Општина Центар ќе биде изграден годинава. Новиот објект ќе го премостува Вардар и ќе ги спои Градскиот трговски центар и платото пред Македонската опера и балет. За изградбата на мостот, со кој градоначалничката на Центар Виолета Аларова сака да го одбележи вториот мандат, во општинскиот буџет се планирани 450 илјади евра. Пешачкиот мост доби и маркичка во детаљниот урбанистички план за локалитетот Пресвета Богородица, кој неодамна беше усвоен.

Како што објасни градоначалничката Аларова, проектот за изградба на мостот е порачан, а моментно имаат идејно решение.

- Во моментов сме во фаза на изработка на проектната документација, заедно со Градот Скопје. Станува збор за капитална инвестиција од витално значење за еден град. Овој мост има повеќе намени - да го отвори објектот на МОБ и да го збогати платото пред него, да ги приближи луѓето што шетаат на кејот и да го заживее целиот простор - изјави Аларова.

Според Аларова, мостот од двете страни ќе биде опсипан со цвеќиња. Со него ќе се отвори можност и за уредување на просторот пред Операта, што ќе се прави во соработка со Комерцијална банка.

- Комерцијална банка во изградбата на мостот ќе учествува со 70 отсто од потребната сума, а Општината со 30 проценти - вели Аларова.

*Таа информираше дека ќе се изработи и цеде со проектот за да се види како мостот ќе се вклопува во амбиентот околу реката Вардар.

- Тоа ќе значи и нова обврска за Општината, поточно обновување и уредување на последниот дел од кејот на територијата на Општината Центар, на потегот од хотелот „Холидеј ин“ до Железниот мост - вели градоначалничката.

Општина Центар изградбата на овиј мост ја најави уште во 2006 година. Проектот доби поддршка и од скопскиот градоначалник Трифун Костовски, кој пред една година вети помош околу обезбедувањето на документацијата, а обезбеди и донатор за неговата изградба, фирмата „Мида моторс“.

(А.П.)


Јас сум за мостов, така да Thumbs%20Up

*рендерииииии

Edited by La Linea - 02-Jan-2008 at 01:00
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 02-Jan-2008 at 02:44
Ako...samo da ne izgleda natrupano so mostovi vo idnina.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 02-Jan-2008 at 05:36
Originally posted by La Linea

*рендерииииии


Би било убаво, ама донт холд јор брет...

Дури и ако изработат такви ЦД-иња, прашање е кој ќе дојде до нив, и дали ќе стават нешто од тоа на нет.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 29-Jan-2008 at 17:29
За мостот на цвеќето. Типичен кич. Цвеќето не е во мода више, сега се во мода едноставни градби. Мене ми се свиѓа идејата за мост, ама не на цвеќето.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 29-Jan-2008 at 17:41


Цвеќето никад не искача од мода Big%20smile

Edited by Cloverstack - 29-Jan-2008 at 17:41
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 19-Apr-2008 at 00:10
ОПШТИНА ЦЕНТАР ЌЕ ГО ПОВРЗЕ КЕЈ 13 НОЕМВРИ СО МНТ
Мостот на цвеќето ќе се гради од септември
Мостот ќе биде модерна градба, контраст на Камениот мост, најавија општинарите

Изградбата на мостот на цвеќето, што градоначалничката на Центар Виолета Аларова ја најави уште во првиот мандат, треба да почне наесен. Надлежните во Општината велат дека проектантската куќа ИНПУМА го работи главниот проект за изградба на пешачки мост на Вардар што ќе ги спои Кеј 13 Ноември и МНТ, а дека градежните активности се очекува да почнат во текот на септември.
"ИНПУМА проектот треба да го заврши до јуни, по што веднаш ќе распишеме тендер за избор на изведувач и ако се оди како што треба, во текот на есента ќе почнеме со изградба на мостот", вели Лидија Неделковска, шеф на кабинетот на градоначалничката Аларова.
Во буџетот на Општината за оваа година предвидени се околу 25 милиони денари за изградба на мостот на цвеќето. Општинските власти велат дека не можат да кажат како ќе изгледа новиот пешачки мост на Вардар, бидејќи главниот проект се уште се работи. Сепак, градоначалничката Аларова на стартот на градежната сезона, кога најави дека годинава конечно ќе го реализираат ова предизборно ветување, рече дека се залага за модерен концепт, односно мостот на цвеќето да биде модерна архитектура и да биде контраст на Камениот мост. Мостот е наречен мост на цвеќето, бидејќи идејата на градоначалничката е тој да биде украсен со многу цвеќе
http://vest.com.mk/default.asp?id=150360&idg=8&idb=2353&rubrika=Skopje



Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 15-Dec-2008 at 20:25

Баш супер форма на регистрирање на вести се вакви форуми. Многу добро се пратат лажните ветувања и непочитувањето на роковите. Roll%20eyes



Буџетот на Центар в година ќе се потроши на владините споменици

Советниците од власта и опозицијата не се согласија околу приоритетите за трошење на буџетот

Шест и пол милиони евра или една третина од буџетот за наредната година Општина Центар ќе потроши за изградба на споменици, а значителна сума и за нови вработувања, одлучи мнозинството на последната седница на Советот. За одлуката на седницата не гласаше советничката група на СДСМ. Опозициските советници реагираа на нацрт-верзијата на буџетот со образложение дека на Општината треба да и' е приоритет решавање на секојдневните комунални проблеми на граѓаните отколку градењето споменици.

Дали е оправдано милионски суми да се наменат за споменици, од СДСМ не добија одговор, бидејќи градоначалничката Виолета Аларова отсуствуваше од седницата, наводно, поради здравствени причини.


Инаку, покрај за изградба, Општината ќе потроши и околу 330.000 евра за подготвување на проектите за спомениците. Толку пари општинарите ќе наменат и за изградба на пешачки мост преку Вардар, а пак за изработка на проектот за него надлежните процениле дека ќе им бидат потребни околу 110.000 илјади евра.

Стотици илјади евра од општинската каса ќе се наменат и за изработка на урбанистички планови и за уривање на дивоградбите. За ДУП-ови во 2009 година од Центар планираат да потрошат 305.000 евра, што е за 100.000 евра повеќе од потрошеното за истата намена годинава. За уривање, пак, Општината ќе потроши само 165.000 евра, а за репрезентација на располагање ќе има повеќе средства од годинава, односно околу 45.000 евра.

Инаку, покрај од дотации и трансфери од министерствата, како и од даноци, општинарите процениле дека буџетот за 2009 година ќе им се наполни со дополнителен прилив на средства во висина од 820.000 евра од отуѓување градежно земјиште.
(Дс.Т.)


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=7A0C498BD513784E920D409D52988A69


Edited by Cloverstack - 15-Dec-2008 at 20:27
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 15-Dec-2008 at 20:36
за мој вкус, пешачки мост на локација помеѓу камениот мост и мостот кај Холидеј Ин најсоодветно е да изгледа како пешашкиот мост кој се изгради за пристап до возобновената грандиозна катедрална црква Исус Спасителот во Москва. Мостот е со прекрасен класичен дизајн со вкусно осмислена современа илуминација. Ваков дизајн  би бил најмногу компатабилен со изгледот како на Камени мост, така и на мостот кај Холидеј Ин.

Еве најтазе слики од пред неколку часа Smile Поздрав од Москва на -8.с Drool




Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 15-Dec-2008 at 21:32
Фин предлог. Иако мислам дека и некое помодерно решение би дошло убаво бидејќи ќе поврзува објекти како ГТЦ и МНТ.
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 15-Dec-2008 at 21:49
i te kako bi ni odgovaralo vakov most,samo nekoj mali izmeni, kako na pr. da ja nema taa zelezna resetaka odozdola,da se  smisli nesto malce sto poise ke lici.
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 15-Dec-2008 at 21:52
не е зелена решетката, зелен е рефлекторот Smile а мостов во москва е преубав, ептен отмен...се плашам ако изградат нешто во скопје ќе насадат некое чудовиште кое ќе блешти од кич...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 15-Dec-2008 at 22:00
Не знам како може да ви се свиќа ваков мост, па уште у скопје да бил?! Овој мост одговара на таа уметничка постановка (констелација) во Москва. Мостов не е нешто посебен сам по себе. Има нестандардни моменти и изгледа интересен. Но мостот го прави грандиозен тоа што пред него е цркава како фронтален објект, па така мостот и црквата градат целина. Инаку мене овој мост воопшто не ми се свиѓа сам по себе, но може да наиде на несвесно оправдување поради поставеност и улогата која ја игра во просторот. Затоа ваков мост неможе да има у Скопје. Скопје е град претежно на модерна архитектура. Неможе МНТ од една страна и гтц+кули од друга страна, да градат простор измеѓу каде што може да се смести ваков мост. Нема простор тамо за ваков мост.
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 15-Dec-2008 at 22:06
ок, твој вкус, мој вкус Smile мене нишката на компатабилност со околината ми е во основните столбови на московскиот мост кои се во самата река а кои се мошне слични на оние од мостот кај Холидеј Ин (истата камена структура) кои воедно се складни и со Камени мост....

али на крај ќе добиеме некаков бушав мост на цвеќето од кој уште првата вечер нема ни билка да остане LOL


Edited by anDarko - 15-Dec-2008 at 22:08
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 15-Dec-2008 at 22:13
ОК анДарко, нишкава е за мост и предлог е добре дојден. Но и оваа најава која сега ја имаме "мост на цвеќето" не е нејшто најсјајна. Се работи за цвеќе, цвеќето излезе од масовна употреба пред околу триесетина години, веќе некако ми е демоде. Тука да е до мене ја највеќе би насадил некој ѕид-бел висечки мост.

Нешто ваквo


Вакво нешто влече по себе модернизам и ништо друго. Во склад е се МНТ по неколку основи. Прво со својоит триаголнест облик дава впечаток дека е дел од МНТ, а втор основ е обликот на харфа кој пак се надоврзува на дејноста што се врши во објектот до него (односно, МНТ).


Edited by lslcrew - 15-Dec-2008 at 22:15
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 15-Dec-2008 at 22:21


Би се сложил со тебе околу првата поента што ја направи (дека нешто како московскиот не би било баш соодветно за локацијата), ама па од друга страна не гледам никаква потреба ни да се оди на висечки мост. Од градежен аспект не прави никаква логика, а плус во тој дел на градот не би сакал никакви непотребни визуелни опструкции - сакам што почист поглед од што повеќе места врз камениот мост и калето.


Edited by Cloverstack - 15-Dec-2008 at 22:22
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 15-Dec-2008 at 22:24
става Thumbs%20Up и ова ме бендисува...се само да не биде кичерај со домаќински т.н. мост на цвеќето на аларова!

него, сликава ти е од Подгорица, нели?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 15-Dec-2008 at 22:25
@lsl

Без навреда спрема мене најлошо решение. Премногу е доминантен во една околина во која воопшто не би требало да биде доминантен. Ако се оди на модерна варијанта јас би одел со нешто минималистичко и ненаметливо бидејќи сепак камениот мост е оној кој треба да главен во тој простор.

Овој мост "се крчка" уште од времето кога Душко Кадиевски беше министер за градежништво (1998-2000) и тогаш требаше да се вика милениумски мост. Идејата беше да се направи ултратенок мост без столбови и иако немаше рендер како идеја мене тој предлог највеќе ми се допаѓаше.

 


Edited by pbanks - 15-Dec-2008 at 22:25
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.