build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Point Retail Park - Skopje

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Point Retail Park - Skopje
    Posted: 02-Feb-2019 at 11:40
По пример на Европските градови, свој Retail Park за неколку месеци ќе добие и Скопје. Паркот се наоѓа во општината Чаир – Бутел, на местото на некогашната фабрика Типо и е позциониран на достапна локација, помеѓу два булевара кои се стратешка комуникациска точка помеѓу скопските населби Центар, Карпош, Бутел и Чаир.

На површина од 9.500 м2 и купувачите ќе ги сретнат познатите модни брендови, потоа трговски ланци за техничка стока како и продавници за покуќнина и мебел. Дел од Retail park-от ќе бидат добропознатите брендови НЕПТУН, JYSK, LC Waikiki, Sport Vision KFC, ZEGIN. Исто така, во паркот се планираат и супемаркет, банка, кафетерија, ресторан и игротека за деца на 2.500 м2.

„Долго време Скопје чекаше проект од ваков карактер, интересот за закуп на простор во проектот е голем. Посветено работиме и со нетрпение го очекуваме отворањето”, изјави Катарина Николов, од Cushman and Wakefield/FortonМКА.

Инветитор на објектот е компанијата Али Тобако од Скопје, а отварањето е предвидено за јуни, 2019 година.


https://kapital.mk/skopje-ke-go-dobie-prviot-retail-park/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Feb-2019 at 14:54


Денешни фотки...точна локација

https://www.google.mk/maps/@42.0249072,21.429926,3a,60y,257.03h,91t/data=!3m7!1e1!3m5!1s1txWkRV3gby48JtRGGXDow!2e0!6s%2F%2Fgeo1.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3D1txWkRV3gby48JtRGGXDow%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D101.00798%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656?hl=enhttps://www.google.mk/maps/@42.0249072,21.429926,3a,60y,257.03h,91t/data=!3m7!1e1!3m5!1s1txWkRV3gby48JtRGGXDow!2e0!6s%2F%2Fgeo1.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3D1txWkRV3gby48JtRGGXDow%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D101.00798%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656?hl=en
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 02-May-2019 at 17:45
Поранешна стоковна куќа/фабрика ТИПО во Топанско Поле доби нов изглед. Ми се чини дека ќе биде дел од комплексот Retail park што се гради во близина, но можеби грешам. Фотките се од пред една недела.

претходна состојба

https://www.google.mk/maps/@42.0224753,21.430817,3a,75y,31.85h,93.13t/data=!3m6!1e1!3m4!1sjRB0dDlmDac4aWYPM5HKhw!2e0!7i13312!8i6656?hl=en

сегаЗа сè има вторпат
Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 88
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 22-May-2019 at 20:40
Дали некој го знае датумот на отворање на Skopje Retail Park?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 22-May-2019 at 20:48
Tocniot datum ne go znam no najaveno bese deka ke se otvori vo juni,na teren aktivno se raboti ne bi bilo cudo na pocetokot od idniot mesec veke da bide staven vo funkcija.
Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 88
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 23-May-2019 at 14:47
Нема информации за датумот на отворање, ниту било која страница на Facebook или Instagram....
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 23-May-2019 at 15:18
Колку што знам нема,еве една фотка од фб од пред 20-тина дена.Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 24-May-2019 at 15:39


Се работи уште тука, денес поминав. Во близина се гради уште нешто, ми изгледа на супермаркет или нешто слично на ова горе.За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 07-Jun-2019 at 06:56


Скопје ќе добие уште еден шопинг центар

На местото на некогашната фабрика „Типо“ во општина Бутел на 18 јули годинава ќе биде отворен шопинг центар во кој, освен познати трговски брендови ќе има и ексклузивен ресторан, супермаркет, банка, игрoтека и продавница за деца.

Шопинг центарот ќе зафаќа површина од 9.500 метри квадратни и ќе располага со 300 паркинг места.

– Point Retail Park ќе им овозможи на посетителите максимално уживање во секојдневните активности, понудувајќи голем број содржини. Ваков концепт кој е развиен насекаде во светот, а посебно во Европа и регионот е нешто што му недостасуваше на Скопје да го позиционира на највисокото место во регионот – вели Али Ќаили, сопственик на Али Тобако, инвеститор на Point Retail Park.

https://plusinfo.mk/%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5-%D1%9C%D0%B5-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%B5-%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B5-%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D1%88%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D0%BD%D0%B3-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 12-Jun-2019 at 16:55
Еве ги рендерите,изградбата е при крај веројатно негде средина на месецов ќе биде отворањето
---------------------------------------------------------------------------------

Еве и плус уште неколку вести околу тоа што се ќе содржи,патем отворањето е на 18 јуни


СКОПЈЕ ГО ДОБИВА СВОЈОТ ПРВ RETAIL PARK – POINT RETAIL PARK


Скопје и официјално го добива својот прв Retail Park – Point Retail Park. Попримерот на европските метрополи, Point Retail Park е прв ваков тип на шопинг центар во Скопје.
Паркот се наоѓа во општината Чаир – Бутел, на местото на некогашната фабрика Типо и е позциониран на достапна локација, помеѓу два булевара кои се стратешка комуникациска точка помеѓу скопските населби Центар, Карпош, Бутел и Чаир.
Point Retail Park се простира на нето површина од 9500 м2, и 300 паркинг места, посетителите ќе можат да уживаат во шопинг на познати брендови како LC Waikiki, Sport Vision,KFC, JYSK, NEPTUN, Зегин,Сара Фешн, LTB, Шатци парфимерии, Спортекс, КРШ , Д Спортска према и други. Исто така во склоп на Point Retail Park ќе има и ексклузивен ресторан, супермаркет КИТ-ГО, банка, игрoетка и продавница за деца на површина од 2500 м2. Ексклузивен лизинг агент за Point Retail Park е Forton MKA дел од Cushman & Wakefield. Според претставниците на Фортон МКАинтересот за Point е огромен.
“Бевме вклучени уште во дизајнирањето на проектот и започнавме со физибилити студија на која предвидовме retail park и сме задоволни што проценките од пред 1 и пол година се остварија и сега имаме 100% исполнет retail park со класа А закупци од макендонскиот пазар. Среќни сме што и закупците ги препознаа вредностите на еден Retail Park и кои се придобивките од истиот, изјави Влатко Богоевски CEO na FORTON MKA/ CUSHMAN&WAKEFIELD
“Среќни сме што на Скопје и Македонија ќе им овозможиме да уживаат за прв пат во еден Retail Park. Point Retail Park ќе им овозможи на посетителите максимално уживање во секојдневните активностипонудувајќи голем број на содржини. Ваков концепт кој е развиен насекаде во светот, а посебно во Европа и регионот е нешто што му недостасуваше на Скопје да го позициониран на највисоко место во регионот.” - изјави Али Ќаили, сопственик на Али Тобако, инвеститор на Point Retail Park
Отворањето на првиот Retail Park ‘Point’ е предвидено за 18 јули 2019.

https://kapital.mk/skopje-go-dobiva-svojot-prv-retail-park-point-retail-park/?fbclid=IwAR2lSpP95TLVxJ-0KScQVKj_GLXpvoT94_qWNwvDGqEbzRHWatZdM_i6ZUk


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 12-Jun-2019 at 16:56
Во што се ќе имате можност да уживате во Point Retail Park – Еве кои брендови ќе ги видите во новото градско катче

Како што веќе најавивме, Скопје на 18.07 го добива својот прв Retail Park – POINT Retail Park. Еден од најубавите концепти за пазарување во светот, кој повеќето луѓе го обожаваат пред се поради лесниот и единствен начин на пазарување на принцип Stop & Shop, наскоро ќе биде презентиран и кај нас.

“Интересот за Point Retail Park беше огромен уште од првата најава. Овој концепт кој е развиен насекаде во светот посебно во Европа и регионот.. Успеавме за кратко време да го наполниме речиси целосно со голем број на брендови кои се светски познати, но и локални кои навистина имаат што да понудат.” – изјави Влатко Богоевски извршен директот на FORTON MKA / CUSHMAN&WAKEFIELD.

Сите посетители во Point Retail Park ќе можат да уживаат во шопинг на познати брендови како LC Waikiki, Sport Vision, KFC, JYSK, NEPTUN, Зегин, Сара Фешн, LTB, Шатци парфимерии, Спортекс, КРШ, Д Спортска према и други. Во склоп на Point Retail Park ќе има и ексклузивен ресторан, супермаркет КИТ-ГО, , игрoетка и продавница за деца на површина од 2500 м2.

“Во Point Retail Park барања за простор сеуште пристигнуваат. Се бара место повеќе. Горди сме што успеавме да го наполниме со брендови кои се од голем интерес за посетителите и имаат што да понудат. Среќни сме што бевме вклучени уште во дизајнирањето на проектот и заедно со инвеститорите ќе придонесеме за развој на овој дел од Скопје и што Скопје ќе добие еден посебен лик со Point Retail Park” – додаде Влатко Богоевски.

Point Retail Park се простира на површина од 9500 м2 и ќе има 300 паркинг места. Инвеститор на Point Retail Park е компанијата Али Тобако.

https://skopje24.mk/vo-sto-se-ke-imate-moznost-da-uzivata-vo-point-retail-park-eve-koi-brendovi/?fbclid=IwAR2rGk_oVrBNK20shj4Uxj0BvJbGvK4qIxBusOvGYyhW4c64UaiEnT9TJO8
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 12-Jul-2019 at 18:39
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 15-Jul-2019 at 06:54
Конечно тој дел од градот да заличи на нешто, тука се и новиот салон на Форд и она што порано беше Типо.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 18-Jul-2019 at 13:44
Денес и официјално отворен... Има и KFC. Фотките се од фејсбук страницата на Point Retail Park.За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 18-Jul-2019 at 16:13
Сликиве покажуваат само едно, колку ние не знаеме да паркираме.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 18-Jul-2019 at 19:16
Хахаха и јас за паркингот одма се фатив кога ја погледнав сликата, само не мислам дека не знаеме да паркираме туку дека сме игнорантни, некултурни и самобендисани.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 824
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 19-Jul-2019 at 00:55
Originally posted by ironm

Хахаха и јас за паркингот одма се фатив кога ја погледнав сликата, само не мислам дека не знаеме да паркираме туку дека сме игнорантни, некултурни и самобендисани.Нажалост, нешто што најголемиот дел од народот неможе да го види одвнатре во државата.
А и не заборавај дека народот е и многу хипокритичен, бидејќи сака се да биде средено и по правила (за што го користата терминот „европски“ како метафора) а нема волја поактвно и на дело да одржува средено и да се придиржува до правила.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 666
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 19-Jul-2019 at 04:05
Личи на бутки, просто тесното паркинг пространство го заеба концептот...иначе се надевам дека ова ќе го отпуши идењето на припадници на една етничка група кон Сити Мол,па Сити Мол ќе стана подостапен за Македонците...се надевам дека и понатаму ќе се работи во насока да од таа страна на Вардар ги има истите маркети,продавници и брендови како во Центар,Карпош,Аеродром,Кисела Вода и Ѓорче...подобро за сите.   

Edited by kiriOK - 19-Jul-2019 at 04:09
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 367
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 19-Jul-2019 at 06:15
Originally posted by kiriOK

Личи на бутки, просто тесното паркинг пространство го заеба концептот...иначе се надевам дека ова ќе го отпуши идењето на припадници на една етничка група кон Сити Мол,па Сити Мол ќе стана подостапен за Македонците...се надевам дека и понатаму ќе се работи во насока да од таа страна на Вардар ги има истите маркети,продавници и брендови како во Центар,Карпош,Аеродром,Кисела Вода и Ѓорче...подобро за сите.   

Лол. Кој им брани на Македонците и сега да одат во Сити Мол? Многу глупо ова некако. Промет праат Косоварите ако нишо друго, сите имаат придобивка од промет.
ಠ_ಠ
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 666
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 19-Jul-2019 at 09:00
Originally posted by Macedonicus

Originally posted by kiriOK

Личи на бутки, просто тесното паркинг пространство го заеба концептот...иначе се надевам дека ова ќе го отпуши идењето на припадници на една етничка група кон Сити Мол,па Сити Мол ќе стана подостапен за Македонците...се надевам дека и понатаму ќе се работи во насока да од таа страна на Вардар ги има истите маркети,продавници и брендови како во Центар,Карпош,Аеродром,Кисела Вода и Ѓорче...подобро за сите.   

Лол. Кој им брани на Македонците и сега да одат во Сити Мол? Многу глупо ова некако. Промет праат Косоварите ако нишо друго, сите имаат придобивка од промет.


Јас знам на пример еден куп луѓе кои не одат поради атмосферата,го избегнуваат Сити Мол за викенди...

Иначе еден од челниците на Сити Мол имаше изјавено дека 1/3 од прометот го прават Косовари...
Самиот факт што најголемиот трговски во државата зависи од туристи од Косово,пази Косово!,покажува колку ни е селски градов.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.