build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Urban Garden - Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Urban Garden - Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Online
Posts: 629
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 14-Oct-2019 at 18:53
Што е проблемот со ДУП-от?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 14-Oct-2019 at 19:09

Detalniot za ovoj del padna na Ustaven(go ponistija) no vo megjuvreme veke e izdadeno odobrenie za kompleksov Urban Garden i istiot ke si se dogradi bez nikakov problem bidejki si dobile dozvola.Vo izvadokot se problematizira dali vo toj del ke nikne nova naselba potocno dali ke se natrupaat uste zgradi okolu kompleksov za smetka na servisi,peralni i nekoi napusteni objekti koi gi ima vdolz bulevarot.Slicna bese i sostojbata i vo Karposh vo delot okolu Grand Prestige no tamu donesoa moratorium i gi ponistija detalnite no veke pogolem del od masivnite zgradi niknaa bidejki pobarale dozvoli uste pred da pocne procesot.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 17-Oct-2019 at 07:04


https://www.facebook.com/RamicInzenering/?ref=br_rs
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 23-Oct-2019 at 11:47
https://www.facebook.com/GoldenArtMKD/videos/2525961960815650/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 30-Oct-2019 at 17:16
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 05-Nov-2019 at 08:06


https://www.facebook.com/GoldenArtMKD/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 07-Nov-2019 at 15:16
https://www.facebook.com/GoldenArtMKD/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 21-Nov-2019 at 14:16
Од фб

https://www.facebook.com/GoldenArtMKD/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 21-Nov-2019 at 17:52
Овде турбо се работи.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 21-Nov-2019 at 19:28
Da da bas pred nekoj den minuvav ottuka imase 40-tina rabotnici,so ova tempo ako nema nekoj zastoj vo tekot na zimata do april bi trebalo da gi izdignat karabinite. Patem izvedbata e podelena mislam na nekolku firmi potocno mislam deka ucestvuvaat GA,Rapid Bild i Ramic Inzenering taka da ne e cudo sto tolku brzo se odvivaat rabotite.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 27-Nov-2019 at 14:20
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 02-Dec-2019 at 17:35
Тука работите се одвиваат доста брзо веќе речиси со трите згради се излезени над земја

https://www.facebook.com/RamicInzenering/?ref=br_rs
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 04-Dec-2019 at 17:05
Од фбhttp://www.goldenart.mk/urbangarden
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 06-Dec-2019 at 19:18
Од фбBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 12-Dec-2019 at 17:23


https://www.facebook.com/GoldenArtMKD/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 20-Dec-2019 at 08:02
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 24-Dec-2019 at 19:31
Зошто одбравме зелен покрив за комплексот Urban Garden?

Предностите на зелениот покрив
Зелениот покрив носи неколку бенефиции, вклучувајќи ги и економскиот и еколошкиот фактор. Зелените покриви претставуваат резервоар на вода, го прочистуваат воздухот, ја намалуваат амбиенталната температура, ја регулираат внатрешната температура, штедат енергија и го поттикнуваат развојот на флората и фауната во градовите. Овој тип на покриви спаѓаат во конструкции кои добро се прилагодуваат на климатските услови во секое годишно време. Во продолжение ќе направиме осврт на сите предности, една по една, за да ви ги појасниме причините заради кои се одлучивме да поставиме кровно зеленило во комплексот Urban Garden во населба Аеродром.

Претставува резервоар за вода
Во Скопје годишно паѓаат околу 490mm дожд, а бројот на сончеви часови е околу 2.340. Зелениот покрив ја апсорбира дождовната вода и таа се складира во растенијата, во почвата и дренажниот слој. Ова го успорува ослободувањето на водата во системот за одвод, ја прочистува дождовницата, и таа испарува низ растенијата кога температурата на воздухот е повисока. Преку одложеното ослободување во одводот, се намалува оптоварувањето на цевките, се намалува шансата за нивно преполнување и потребата за нивно чистење е поретка, индиректно намалувајќи го ризикот од поплавување.

Го прочистува воздухот
Растенијата во зелениот покрив ги филтрираат PM честичките од воздухот и го користат јаглеродниот диоксид за да ослободат јаглерод диоксид. Со зелен покрив придонесувате за прочистување на воздухот.

Ја намалува амбиенталната температура
Растенијата ја апсорбираат сончевата светлина и до 50%, што помага да се создаде посвежа и попријатна клима. За внатрешните клима уреди, ова значи дека клима-уредот ќе треба помалку да работи, што од друга страна придонесува за заштеда на енергија. Во глобала, на овој начин температурата на воздухот може да се намали и до 3°C.

Ја намалува амбиенталната бучава внатре и надвор
Зелениот покрив дејствува како звучна бариера за објектот. Апсорбира звук и на тој начин обезбедува потивка животна средина, и во објектот и надвор од него.

Го продолжува векот на покривот
Со зелените покриви се заштитува кровниот материјал од надворешни влијанија, како сонце, дожд, ветер и температурни промени, со што го продолжува векот на покривот за 2 или 3 пати, до 60 или дури и подолго.

Го продолжува векот на покривот
Со зелените покриви се заштитува кровниот материјал од надворешни влијанија, како сонце, дожд, ветер и температурни промени, со што го продолжува векот на покривот за 2 или 3 пати, до 60 или дури и подолго.

Го зголемува биодиверзитетот
Градската средина неминовно еволуира и во неа доминираат асфалт и бетон. Билките, тревките, цвеќињата и останатите растенија кои влегуваат во склоп на зелениот покрив обезбедуваат живеалиште и храна за птици, пеперутки и инсекти, подобрувајќи го биодиверзитетот во градската средина.

Штити од ерозија
На покриви изложени на ветер, зелените покриви го штитат материјалот кој е под нив и претставуваат слој на покривот кој е отпорен на ерозија.

http://www.goldenart.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 24-Dec-2019 at 19:44


https://www.facebook.com/RamicInzenering
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 25-Dec-2019 at 16:23


https://www.facebook.com/GoldenArtMKD/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 28-Dec-2019 at 15:20


urbangarden.mk
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.