build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Urban Garden - Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 494
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 22-Apr-2020 at 15:40
Originally posted by kiriOK

Џоле, работата не е само да се пополни просторот со згради...градов во иднина ќе има стравичен дисбаланс во соодносот меѓу нови станбени единици/доселеници и работни места во други сектори кои не се услужна дејност.
Овој ареал требаше да остане како индустријско земјиште и да се надградува со нови парцели и погони...сигурно ќе имаше интерес поради локацијата,наместо да
се градат живеалиште меѓу индустријски објекти кои нема како да се заменат во иднина,железничка пруга и голем булевар...

Може и да се укомпонираат резиденцијалниот дел со делот за погони, со парк измеѓу и нешто слично. Барем јас така мислам.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6854
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 29-Apr-2020 at 15:14
29.04.2020http://www.goldenart.mk/urbangarden/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6854
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 06-May-2020 at 11:39


https://www.facebook.com/urbangardenmk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6854
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 07-May-2020 at 14:11


http://www.goldenart.mk/urbangarden
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6854
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 12-May-2020 at 15:57
12.05.2020http://www.goldenart.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6854
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 19-May-2020 at 17:10
19.05.2020

Работите на објектот се одвиваат по посакуваното темпо. Во првиот влез на првиот кат започнавме со поставување на дозни во станови. На вториот кат се глетуваат таваните и ѕидовите, додека пак на 4 и 5 кат се нанесува машински малтер МП75 во кујни и купатила. Со гипсарските работи сме до 5 кат. Во вториот влез на прв кат се поставува довод на вода од системот „Rehau“, на втор кат се монтира бакарна инсталација за греење и ладење, додека пак на четврти кат се спроведуваат кабли во станови.http://www.goldenart.mk/urbangarden/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6854
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 03-Jun-2020 at 16:14
03.06.2020http://www.goldenart.mk/urbangarden/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6854
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 09-Jun-2020 at 11:24
Неколку денешни...се работи и на третата зграда од комплексовBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6854
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 11-Jun-2020 at 13:32


http://www.goldenart.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6854
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 14-Jun-2020 at 14:06
Od Google maps

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6854
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 17-Jun-2020 at 12:30


https://www.facebook.com/GoldenArtMKD
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6854
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 17-Jun-2020 at 15:22
16.06.2020

http://www.goldenart.mk/urbangarden/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6854
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 22-Jun-2020 at 15:58
Поглед од 8 кат од комплексовhttps://www.facebook.com/GoldenArtMKD/
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 494
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 22-Jun-2020 at 16:18
Кисела Вода и Аеродром, толку блиску, а толку далеку.
Back to Top
Boxes View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Jul-2020
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Boxes Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 02-Jul-2020 at 16:45
Дали сметате дека има разлика во квалитетот на градба и материјали помеѓу зградата на Голден Арт и зградите на Мега-Акустик?

И дали имате сознанија дали оваа зграда според квалитет се разликува од другите згради кои Голден Арт ги гради (ГА серијата на згради меѓу кои последна е ГА09).
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6854
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 02-Jul-2020 at 20:46
Originally posted by Boxes

Дали сметате дека има разлика во квалитетот на градба и материјали помеѓу зградата на Голден Арт и зградите на Мега-Акустик?

И дали имате сознанија дали оваа зграда според квалитет се разликува од другите згради кои Голден Арт ги гради (ГА серијата на згради меѓу кои последна е ГА09).


Помеѓу ГА и Мега Акустик можеби има некои ситни разлики но во принцип нудат солидна изведба,не гледам причина зградите на Голден Арт во склоп на комплексов да бидат со поразличен квалитет од останатите кои ги имаат изградено. Мега Акустик го градеа комплексот Gradia Home(до ОУ Блаже Конески) ако нешто ти значи можеш да ја погледнеш нишката издвоена за овој проект каде е опфатен текот на изградба.
Back to Top
Boxes View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Jul-2020
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Boxes Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 03-Jul-2020 at 09:56
Иницијално, претпоставките поради различен квалитет помеѓу другите градби на Голден Арт и оваа ми беа бидејќи мислам дека инвеститор на целиот комплекс е Мега-Акустик, па сметам дека се гради по нивен терк (пример преградните внатрешни ѕидови во станот се со гипс картон, без опција да бидат со цигла, додека преградните ѕидови во ГА зградите се ѕидани со цигла). Голден Арт во случајов мислам дека е изведувач, кој за својата изведба во компензација има земено речиси цела зграда (објектот 1.1) со можност внатрешно да го организира распоредот по нивен терк.

Втората претпоставка ми беше поради цената (1020е/м2 во Urban Garden, наспроти 1100е/м2 во ГА зградите), иако многу од тоа се должи бидејќи комплексот е од "другата" страна на булеварот.

Gradia Home комплексот го имам посетено (и на погледнав и таа тема на форумов исто така) и од моето скромно познавање ми изгледаше на солидна изведба.

Заинтересиран сум за купување на стан во комплексот па затоа правам малку подетално истражување.

Секако благодарам за информациите споделени на темава, дефинитивно се од многу корист при носење на вакви одлуки
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 03-Jul-2020 at 12:29
Цената и кај Голден Арт е 1020 евра од м2, но ако платиш во готово и одеднаш, ако одиш по принцип „клуч на рака“, т.е. преку кредит, тогаш е 1070 евра за м2. Голден Арт не те условуваат да купиш гаража, додека Мега Акустик те условуваат ако сакаш цената да биде 1020 евра за м2. Инаку, од трите згради, прва ќе биде завршена зградата на Голден Арт, некаде при крајот на годинава или најдоцна идната пролет, додека другите две – зимата 2021 г. Зградите во овој комплекс нема да бидат приклучени на мрежата за парно греење и ќе имаат опција за вградување инвертери или клима-уреди (по 2 за секој стан, барем за поголемите станови).

И јас бев (и уште сум) заинтересиран за купување стан тука, бев да видам каков е распоредот на становите, па добив некои информации од прва рака.

Само уште ова да додадам: сум бил во други згради на Голден Арт (онаа кај Машински факултет и во една од зградите во Стар Аеродром), квалитетот е добар, барем изведбата се гледа дека е солидна, убави материјали се користени, не само за становите туку и за заедничките простории во зградите, единствена замерка е слабата звучна изолација што е проблем кај сите нови згради. Од друга страна, топлинската изолација е одлична, зимно време не ти ни треба дополнително греење дури и да си исклучен од парно.

Edited by Џоле - 03-Jul-2020 at 12:33
За сè има вторпат
Back to Top
Boxes View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Jul-2020
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Boxes Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 03-Jul-2020 at 13:30
И јас исто така бев кај нив (кај Мега-Акустик поточно, бидејќи станот кој сакам да го купам / сум во процес на купување е во зграда 1.5).

Во врска со греењето ќе биде со мулти сплит клима системи, односно една надворешна единица и после во секоја соба внатрешна единица. Таа во дневната ќе биде парапетна единица (поставена ниско), а во спалните 1,2 или 3 зависно од станот ќе има обична единица поставена високо. Греењето во вц е решено со електричен регистер.

Во врска со цената, јас добив цена од 1020е/м2 за плаќање со кредит (банката ќе ја исплати целосната сума на инвеститорот бидејќи имаат соработка), а истиот муабет го чув за гаражата, дека е задолжителна кај Мега Акустик.

Временски, краен рок им е декември 2021 на зградите на Мега Акустик, но се надеваат негде во септември да се готови.

Дали знаеш можеби дали вселувањето во зградата на Голден Арт ќе биде отворено порано или ќе се чека комплетирање на целиот комплекс ради техничка проверка?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 03-Jul-2020 at 13:50
Порано ќе биде вселувањето во секој случај, не им се чека. Барем така ми беше кажано.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.155 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.