build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

København, Копенхаген, Данска

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1 Topic: København, Копенхаген, Данска
    Posted: 23-Jul-2019 at 14:47
Овој патепис е дел од тура што ја направив низ Гетеборг, Малме, Копенхаген, Орхус и Олборг. Ќе гледам да не ги трупам темите со слики за да нема се и сешто.

Копенхаген е главен град на Данска и најголем град со околу 800.000 жители. Областа првпат е населена во 10ти век од страна на Викинзите, но во меѓувреме градот претрпел многу промени и различни развои предизвикани од пожари, болести и војни, па денешниот изглед е оформен во 18ти и 19ти век.

Еден од најголемите финансиски центри во северна Европа и седиште на Копенхашката берза, а исто така и голем студентски центар со универзитетот на Копенхаген, Данскиот технички универзитет, ИТ универзитетот на Копенхаген и Копенхашката бизнис школа.

Познат и како град на велосипедите, не ја пропуштив приликата да го извозам попреку и напреку целиот град со велосипед Big%20smile Воодушевен од велосипедската инфраструктура, нешто што не мислам дека ние во Македонија би го имале во следниве 50 години. Буквално секоја улица е со патеки во двете насоки (и во центар и на периферија) и ширина за најмалку два велосипеди, а мнозинството патеки со ширина за 4 велосипеди. На многу места коловозот стеснат во корист на промовирање велосипедизам и пошироки патеки, насекаде паркинг места, велосипедисти со кациги и неверојатна култура за сигнализација.

Патем, со велосипед ги возев сите градови, а не само Копенхаген, користејќи ја Donkey Republic. Најдолу последната слика е од нив, портокалови велосипеди, ви ја препорачувам кај и да одите во западна Европа, функционира беспрекорно.


Edited by ironm - 24-Jul-2019 at 11:57
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Jul-2019 at 14:49
København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-Jul-2019 at 14:51
København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 23-Jul-2019 at 14:54
København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 23-Jul-2019 at 14:56
København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 23-Jul-2019 at 14:58
København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 23-Jul-2019 at 15:00
København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 23-Jul-2019 at 15:03
København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 23-Jul-2019 at 15:05
København by ironm, on Flickr

København by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 23-Jul-2019 at 15:06
Последните 7-8 слики се направени со троа полоша камера, па затоа квалитетот им е послаб.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.133 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.