build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Живописниот релјеф на нашите улици и патишта

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 20-Sep-2010 at 15:18
Затоа на фреквентни постројки како оваа се прави бетонска подлога за да не се деформира, тоа е практика во светот....

Edited by micko_v - 20-Sep-2010 at 15:19
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 20-Sep-2010 at 19:08
Стара е таа слика. Рекоструирана е улицата тука.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 04-Oct-2010 at 15:21
ПОДИГАЊЕ ШАХТИ ВО ЦЕНТРАЛНОТО ГРАДСКО ПОДРАЧЈЕ       

Екипи на Градот Скопје деновиве работат на подигање на канализационите шахти на улиците и на булеварите  во ценралното градско подрачје.

Постојните шахти во центарот на градот се подигаат на улиците „Васил Аџиларски“, „Бихачка“, „Пролет“ кај Тутунски комбинат, и на булеварите „Свети Климент Охридски“, „Кузман Јосифовски Питу“, „Гоце Делчев“ , „ВМРО“ и „Даме Груев“.

Откако ќе се изврши подигањето на канализационите шахти од тежок тип на ниво на нивелета на коловозите, тие ќе се опшијат со асфалтен слој, со што ќе се зголеми безбедноста и ќе се овозможи побрз проток на сообраќајот на улиците и на булеварите.

http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=3687&mid=482&tabId=1&tabindex=0
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 04-Oct-2010 at 15:27
Информација за поздрав!

Би било културно и термините во кои се работи да се одберат внимателно дека и без тоа е затка сообраќајов...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 04-Oct-2010 at 15:30
Акцијава е поширока, имавме и предходно, незнам дали си прочитал. Низ цело централно градско подрачје е, само што допрва ја објавуваат на порталот. Инаку и термините и не се толку битни, бидејќи една шахта ионака се санира скоро два дена. Сум приметил дека еден ден ја отвараат шахтата и ја бетонираат наново, па деновиве на многу места се гледаат онакви портокалови флуоресцентни столпчиња поставени врз шахтите што се свежо бетонира да се избегнуваат. Па дури ден два потоа се опшијуваат со нов слој асфалт. Така да терминот и не менува нешто многу како што менува при фарбање улици.
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 04-Oct-2010 at 15:47
Originally posted by Dave Gahan

...Би било културно и термините во кои се работи да се одберат внимателно дека и без тоа е затка сообраќајов...
Да се чудиш, ама вчера, во недела на пладне ден, екипа на ЈП ги санираше колотрагите во асфалтот на потегот пред стар „Рекорд”.
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 04-Oct-2010 at 15:59
Инаку на рекорд денеска е гребен асфалтот на неколку делови од лентата кај што е автобуската. Изгледа повторно ги пеглаат нерамнините што се создаваат од преполни автобуси.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 04-Oct-2010 at 17:07

Па ја не знам зашто не постават БЕТОНСКИ слој таму и на многу други локации и врз него асфалт а не три слоја асфалт. Нешто слично како кај шински сообраќај. Замисли ЛРТ што едно возило може да биде потешко и до 10 пати од еден обичен автобус... Иста пракса се поставува бетонски слој и не само за пропаѓање туку и делува поубаво на изглед со тоа што не се копаат шините во асфалтот туку се реди бетонот поред самите шини и нормално си има бетонски слој под шините.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 04-Oct-2010 at 18:14

И само еден слој да е асфалт (врз бетон), пак ќе попушти. Од друга страна бетонска подлога има свои недостатоци. Не сум стручњак, ама колку што ми е познато сега во светот се користат посебни типови асфалти (ако можат така да се наречат) за вакви намени.

И за Скопје имаме евидентирано најава за тестирање на материјали, но што бидна со ова не чувме:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=96&PID=40981#40981
...сепак скептик сум дека материјалот што го користат за ваква намена во некој град на кој би се угледале е асфалт со додаток на „природен“ битумен и дека тоа е тоа што ќе ни заврши работа... она пак со геокомпозитната смеса уште повеќе ме багира, јас колку што знам геокомпозити се исклучиво вакви работи... можно е да се работи за новинарска грешка во делот каде материјалот се опишува како смеса. Во секој случај мислам сите ќе се сложиме дека нешто трајно треба да се преземе барем на местата каде што овој проблем е хроничен. На некој начин добро е ако се зафатиле со редовно пеглање на браздите и брановите што се прават, но тоа никако да не прерасне во трајно „решение“.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 04-Oct-2010 at 19:49
А можно ли е да се армира подлогата или да се постават некои метални мрежи измеѓу слоеви асфалт?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 04-Oct-2010 at 19:59
Ако збориме за обичен асфалт, не гледам што фајде би имало од тоа. Во секој случај решенија постојат, проверени решенија, и треба само да избереме што ни одговара.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 823
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 05-Oct-2010 at 17:22
Vo Germanija na mnogu avtobuski stanici osobeno tamu kade sto zastanuvaat pocesto i avtobusi od razlicni linii ima cist beton, bez razlika da li stanuva zbor za kombinirana Tram-Bus stanica ili za iskluchivo avtobuska stanica. Ne gledam prichina zoshto kaj nas toa ne bi mozhelo da se primeni.
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 24-Oct-2010 at 12:37
Втор пат удирам во иста огромна дупка на Водњанска во тесниот дел некаде паралелно со игралиштето/балонот од ОУ Кочо Рацин, кога се симнуваш надолу од Водно. Вториов пат мислев без тркало ќе останам, може подобро ќе беше тоа па да тужам вака веројатно само бандажот го искривив :-) ПОПРАВЕТЕ ЈА ДУПКАТА - Општина Центар.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 24-Mar-2011 at 23:07
Мака мачат со дупките полни со вода


Многу пати се обративме до општината, а оттаму ни велат дека наскоро се ќе биде направено, но кога ќе се случи тоа, се уште не знаеме. Па, како и да е, си имаме вишок пари за фрлање кога треба да си ги поправиме автомобилите од дупките низ кои секојден поминуваме. Останува да видиме дали наскоро ќе газиме по асфалтирана улици или уште долго време мака ќе мачиме со дупките полни со вода, вели една жителка од улицата Сава Ковачевиќ"


На дупките им нема крај. Каде и да се завртиш, секаде има по некоја дупка, една помала, една поголема. Поголемиот дел улици на кои има дупки личат на мали езерца. Но со текот на времето тие стануваат се поголеми. Истата слика е на улиците "Вера Јоциќ" и "Сава Ковачевиќ" во населбата Кисела Вода. Жителите од овие две улици секој ден мака мачат како да поминат, а да не си ги оштетат автомобилите или пак да не скршат нога. Тие велат дека дупките се несигурни, бидејќи кога поминуваат со автомобилите не знаат на колкава дупка наидуваат, бидејќи се полни со вода.
- Секој ден иста песна, па на дупките им нема крај. Ако одиме пешки мораме да кружиме, а ако сме со автомобилот, мораме да внимаваме да не го оштетиме и да се случи тоа се сами си плаќаме. Кога врне, овде се е кал, па мораме да си носиме рибарски чизми за да стигнеме до дома. Многу пати се обративме до општината, а оттаму ни велат дека наскоро се ќе биде направено, но кога ќе се случи тоа, се уште не знаеме. Па, како и да е, си имаме вишок пари за фрлање кога треба да си ги поправиме автомобилите од дупките низ кои секојден поминуваме. Останува да видиме дали наскоро ќе газиме по асфалтирана улици или уште долго време мака ќе мачиме со дупките полни со вода, вели една жителка од улицата Сава Ковачевиќ".

Одговорните од Општина Кисела Вода информираат дека според Секторот за комунални работи по отворањето на асфалтните бази и започнувањето на градежната сезона ќе се пристапи кон санирање на ударните дупки на поголем дел од сервисните улици на територијата на општината, вклучувајќи ги и овие две улици.

http://vecer.com.mk/?ItemID=60CD5CCD2FC45B47B7DA1EE1B517C9B3

Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3645
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 17-Apr-2011 at 22:11

ГРАЃАНИТЕ СЕ ПРАШУВААТ


Дали ќе им дојде крајот на дупките по улиците


Од Општина Аеродром велат дека во тек е реализација на фекалната канализација, па потоа ќе се асфалтираат сите дупки кои ги има по улиците на територијата на општината


Проблемот со огромните дупки кои зјаат по улиците низ централното градско подрачје никако да се реши. И покрај многуте апелирања од страна на револтираните граѓани до одговорните во општините, се уште нема ништо. Тие велат дека покрај тоа што си ги кршат колите, за кои штетите сами си ги плаќаат, си ги кршат и нозете и додаваат дека нема населба низ која улиците се со дупки како кратери. Ако една улица е направена, другата не е и секој ден е иста песна. Овој проблем го имаат и жителите на главната улицата "Тодор Чангов", која се поврзува со улицата Ѓорѓи Капчев" во населбата Лисиче. Граѓаните велат дека на улицата има голема вдлабнатина и дека кога ќе заврне, таа се претвора во езерце.
- Каде и да се свртиш, секаде можеш да видиш по некоја дупка, некаде мала, некаде голема, но некаде ќе наидеш и на дупка која личи на бунар. Па, никако не можеш да ги промашиш. Не постои начин да не удриш во нив. Кога врне дожд, не се гледаат, бидејќи се полни со вода. Надлежните треба што побрзо да го решат овој проблем, бидејќи навистина ни е тешко да се движиме по вакви несредени улици, вели жител од оваа улица, кој додава дека за пешаците не постои начи да го избегнат прскањето од колите.

Тој додава и дека се уште на оваа улица не е направена и фекалната канализација која има огромно значење за нив.
- Секој ден има по неколку работници, кои нешто ќе почнат, па нема да завршат. Не ми е јасно колку време им треба да ја средат фекалната канализација. Еден ден се тука, пет дена ги нема. А отворените дупки си стојат, па ние секој ден мака си мачиме. Но, како што рекле старите, сиромавиот двапати си плаќа, па така и ние сами си плаќаме за поправките на автомобилите, додава жителот од улицата.

Се обративме до одговорните во Општина Аеродрм и побаравме одговор за решавање на проблемот за постојните дупки на улицата "Тодор Чангов", која се поврзува со улицата "Ѓорѓи Капчев". Оттаму ни рекоа дека во тек е реализација на фекалната канализација, па потоа ќе се асфалтираат сите дупки кои ги има по улиците на територијата на општината.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=4A458806BC77E84D903098F49CEF832D
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 17-Apr-2011 at 22:36
Јас коа викам дека овој новиов ништо не прави во споредба со претходниот градоначалник на Аеродром... Треба малце и паркинзите низ Аеродром да ги сликаат, а да не зборам за бул Јане Сандански, дали 40% е во добра состојба.
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 608
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 01-Jul-2011 at 08:21
na Kuzman Josifovski -Pitu  na avtobuskata ima ogromno kolotrazi od avbtobusite posle samo mesec- dva od preasfaltiranje na ulicata Bash
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 01-Jul-2011 at 08:59
Јас мислам дека најдобро решение за автобуските постојки, поготово тие кои се пофреквентни наместо асфалт да се постави бетонска платформа... најдобро би било...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 608
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 01-Jul-2011 at 10:46
епа да ама.....
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 01-Jul-2011 at 11:14
Originally posted by vladegf

na Kuzman Josifovski -Pitu  na avtobuskata ima ogromno kolotrazi od avbtobusite posle samo mesec- dva od preasfaltiranje na ulicata Bash


Уште наредниот ден од кога ја пуштија улицата се појавија нерамнините. Толку од квалитетот на нашите фирми.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.