build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ohrid Mall

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7557
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Ohrid Mall
    Posted: 12-Oct-2020 at 13:45


https://www.facebook.com/ohridmall
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7557
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Aug-2020 at 11:29
Неколку извадоци од видеотоhttps://www.facebook.com/ohridmall/videos/306715803746986
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 224
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 28-Aug-2020 at 14:04
Несомнено ќе се појават проблеми со автобуската станица. Влезот во паркингот за трговскиот центар е од северната страна, а за пристап до него е предвидена уличка која минува низ автобуската, која дополнитено ќе го намали капацитетот на станицата.


Би било добро да се прекројат плановите и да се вцрти една нова уличка кој ќе пристапува од бул. „Железничка“. Блискоста со кружниот тек и една идна целосна крстосница помеѓу ул. „7 Ноември“ и „Питу Гули“ ќе овозможат лесен пристап од сите правци.Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1137
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-Aug-2020 at 12:52
Официјално според нив - отворање во март 2021.Значи реално некаде пред следното лето, најблиску некој 1-ви Мај или Велигден.

Од една страна добро е отворањето, од друга страна рендерите неколку пати се сменаа и ќе немаме реална претстсва до отворањето за како ќе бидат решени приодите и дали ќе го тргнат дрворедот/зеленилото на 7-ми Ноември...

Исто и просторот за автобуската е буквално минимализиран, а оваа година немавме реална претстава како би функционирале тие два и пол перони среде лето кога одат и по три возила на исто тргнување.

Прост пример, "вечерните" тргнувања со полни возила
17:00 Класик за Скопје
17:00 Еуротурист за Гостивар
17:00 Атом за Кочани/Виница
17:45 Галеб за Скопје/Белград минимум 2 возила
18:00 Делфина за Скопје со 2 возила
18:00 Транскоп за Битола,
Руле турс , Бисер Пром се тука негде исто и еден Велешки превозник
18:30 Екстра Бус за Кавадарци
19:00 Галеб за Скопје

Во меѓувреме возила од Битола (16:40,17:40) и Скопје (17:15,18:00, 19:00), Нирнберг/Минхен во четврток и недела (~17:30).Сличен случај е на сабајле од 9 до 11.

Дополнително , 150 паркинг места не ми е некако уверлива бројка за да се справат со гужвата од автобуската ,трговскиот и таксистите...

Edited by Тркало - 28-Aug-2020 at 12:53
Back to Top
OliverM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 28-Aug-2020
Location: Houston
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote OliverM Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Aug-2020 at 11:55
Great pictures, keep up the good work
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Aug-2020 at 09:35
Рендер со најновото лого

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 28-Aug-2020 at 09:31
Originally posted by carver91

дали го знаеме името на брендовите што ќе бидат присутни?

Засега нема најава за точните брендови освен тоа дека Веро има откупено простор да отвори маркет и Веро Џамбо. Наводно ќе има продавници од 40 брендови.

Најновата вест за отворањето е март 2021 година.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Aug-2020 at 09:29
https://www.facebook.com/ohridmall/videos/306715803746986/


Edited by ironm - 28-Aug-2020 at 09:32
Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 91
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 20-Aug-2020 at 20:11
дали го знаеме името на брендовите што ќе бидат присутни?
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 11-Jul-2020 at 10:32
Овде има посериозно поместување изминативе месец дена, кога ќе имам слики ќе ги постирам, но се чини во текот на летово ќе успеат целосно да го затворат.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 29-May-2020 at 10:15
Засега ништо посебно за жал, има стагнација подолго време. Заглавија при поставување на покривот. Дури и да се снабдам со фотки нема да се забележи некој драматичен прогрес. Се надевам кризава нема дополнително да ја влоши ситуацијата и да пропадне проектот.

Еве коментар од Тркало на темата за Меѓуградски превоз
Originally posted by Тркало

Фамозниот Тритерол Струмица по влезот во Македонија Сообраќај, сега ги презел линиите на Делфина Турс Охрид - Скопје и обратно (или претходно Хисар, Охрид Експрес).
Мислам дека тие се во некоја криза, објектот на новата станица е во забавено движење, да не речам стагнација.Од рекла казала "информациите" слушаме и дека нов(и) играч(и) го презел(е) градењето итн.
Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 91
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 28-May-2020 at 23:23
Sto se slucuva?
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-Dec-2019 at 12:07
На самата зграда нема скоро никаков напредок од последните слики, единствено тротоарот што поминува пред трговскиот е цел прекопан, дали поставуваат подземна инсталација или ќе се остварат моите стравувања за негово уништување ќе видиме допрва.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13233
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 08-Dec-2019 at 15:53
Охриѓани? И мене ме интересира одговорот на горното прашање...
За сè има вторпат
Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 91
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 07-Dec-2019 at 12:38
Ima li neki napredak? Kade e otvaranje?
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 22-Oct-2019 at 09:22
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-Oct-2019 at 21:34
Последните информации ми се дека го кренале и ќошот на раскрсницата што е заоблен, а исто така почнале и да го покриваат покривот и некоја од страните.

Скептик сум во однос на сообраќајното решение и како би функционирало кога би работел трговскиот со полн капацитет. Улицата (7ми Ноември) е во лоша состојба долги години веќе, а се плашам дека ако ја реновираат за брзо време поради трговскиов дека ќе го уништат концептот што го има како ниедна друга улица во градот - тротоар, ред зеленило со дрворед, крената велосипедска патека (може да се види на сликите погоре). Ако посегнат по нејзино проширување (пример 4 ленти) можно е да ги исфрлат кренатите велосипедски патеки и да го смалат зеленилото. За жал тротоарите и велосипедските патеки во моментов се распаѓаат, ама тоа се средува, но на рендерот не постои дрворед, а ниту концептот не е задржан. Се надевам дека тоа е една од оние ситуации каде што рендерот е промашен со резултатот во реалноста.

Ќе се обидам да се снабдам со нови фотки наредниов период, во спротивно ќе постирам кога ќе сум пак во Охрид за брзо.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7557
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Oct-2019 at 17:31
Еве ги рендерите...

www.facebook.com/Koral-Group
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4795
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 17-Aug-2019 at 17:35
Јас повеќе говорев во насока на тоа охридските специјалитети да се промовираат како бренд меѓународно. За таква работа, охридски угостител нема ни пари, ни стручност, и ни идеи.

А за Охрид како град, апсолутно се сложувам дека треба да биде нашироко и надолго промовиран. Но за тоа да се случи, ќе треба да се најде целната група на туристи. Ако сакаме елитен туризам, за тоа треба ненормален капитал, фантастични визионери, и многу политичка волја. Реално, тоа никогаш нема да се случи, бидејќи локалната мафија никогаш нема да дозволи некој друг да го собира кајмакот. Зошто Џорџ Клуни има куќа на езерото Комо, и на Миконос, а не Охрид? Има 1000 зошто, но има и 1000 затоа.

Со моменталната структура на градот, па и на целата држава, најлукративниот потенцијален турист би бил рускиот православец, а него го нема никаде. Еве сега охридскиот аеродром добива нови летови од нови држави, но никако да дојдат Руси и Украинци. Ќе речеме дека можеби е подобро, бидејќи би биле во големи бројки, а рековме да избегнуваме масовен туризам.

Тогаш да се осврнеме кон далечниот (и блискиот) исток. Корејците го преплавија Дубровник, а и американски авиокомпании почнуваат со летови ова лето. Има многу причини, една од нив е популарноста на Хрватска како дестинација во корејските драми. Од тој Субрата Рој да имавме некој ќар, да се снимеше некоја индиска серија во Охрид, па владата да ги укинеше визите за Индијците и Кинезите (како што тоа го прави Србија), па можеби ќе се зголемеше бројот на туристи. ЕУ има свои (оправдани) причини зошто не ги пушта без виза, има уште поголем број причини зошто им забрани на Србите да ги пуштаат Иранците без виза, но ние како земја која се стреми кон нови пазари, мора да имаме национална стратегија.

Најдобар пример е Грузија! Фантастична држава, на само два часа оддалеченост од било кој голем град на Блискиот Исток (Дубаи, Доха, Кувајт, Бејрут), која прима ненормален број на туристи и има ненормален број на убавини (најмногу ме потсеќа на Македонија од сите други земји во светот). Во услови кога на било кој од многуте Арапи и Индијци му треба (скапа) шенген виза за некое понормално туристичко место, Грузија ги прима и со валидна американска или шенген виза (исто како и Македонија), но во услови кога и тие се тешки за добивање, Грузија ги пушта и само со дозвола за престој од заливските држави! Еден Египјанец кој живее во Кувајт, Тунижанин во Катар, исто сака да излезе малку од пустината и да ги потроши доларите. Е арно ама, му треба виза која тешко дека ќе ја добие. Зошто да не дојде во Македонија? Не зборуваме за ризик по државна безбедност и пуштање на радикали, бидејќи заливските држави ги провериле 10-пати подобро пред да ги пуштат да им живеат на своја територија отколку што ние било кога би ги провериле.

Но пред да се случи било што од научната фантастика која ја споменувам, градското јадро треба и тоа како да се конзервира, а не да се дозволува сообраќај, да се спречат секакви грди новоградби, да се збогати барем двократно туристичката понуда, и многу други мерки (кои експерти сигурно ги смислиле и подобро од нас, но никој нема волја да ги спроведе).
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 17-Aug-2019 at 16:20
Се согласувам дека не се искористува доволно ни убавината, ни историјата на градот, ама тоа најмногу се должи од политички причини односно немање стратегија за развој и тоа што го спомна гитардемон за урбана мафија, рекетирање, корупција, и ред други негативни страни на нашево општество.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.