build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тура по западна Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Тура по западна Македонија
    Posted: 19-Aug-2008 at 17:31
Ви пренесувам дел од репортажата на еден хрватски колега од ССЦ (snupix) кој летово направил тура Хрватска-Црна Гора-Албанија-Грција-Македонија-Косово-Црна Гора-Хрватска. Овдека можете да го погледнете делот низ Македонија а доколку некого го интересира целата репортажа нека погледне на овој линк. Репортажата е генерално фокусирана на патиштата но токму во делот за Македонија има и доста слики од природните убавини и од Скопје и Охрид.

Cheers

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Aug-2008 at 17:33
Originally posted by snupix

The routeOriginally posted by snupix

Welcome to Macedonia!

We ride through Bitola, unfortunately it's starting to get dark so the pictures are of a lower quality.


Bitola - Ohrid, very good road with nice speed limits (100km/h)Originally posted by snupix

We take off to the left at Prespan lake direction Oteševo.

Prespan lake


And now the beautiful road over Galičica that will take us to lake Ohrid
Lake Ohrid
Stunning views. In the background Pogradec in Albania, nearer Sv. Naum monastery in Macedonia:

Originally posted by snupix

Visiting the St. Naum monastery


PR Albania :lol: Some signs really need to be changed


St. Naum church
Edited by pbanks - 19-Aug-2008 at 17:40
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Aug-2008 at 17:36
Originally posted by snupix

Along the Ohrid lake


City of Ohrid
Originally posted by snupix
Originally posted by snupix

Okay, now back on road - to Skopje


Originally posted by snupixOriginally posted by snupix

Gostivar - SkopjeOriginally posted by snupix


Edited by pbanks - 19-Aug-2008 at 17:39
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 19-Aug-2008 at 17:37
Originally posted by snupix

Entering Skopje


Originally posted by snupix


New signage:
The train station destroyed in the earthquake in 1963, now a museum.

http://en.wikipedia.org/wiki/Skopje
Originally posted by snupix

A few shots of Skopje

ž
Originally posted by snupix

And we continue towards Priština, last couple of shots in Macedonia:Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 19-Aug-2008 at 17:40
Да, snupix направил екстра тура, вреди да се погледне целата!

Покрај тоа што дечкото има добра опрема, има и осет за фотографија. А и времето му се погодило Cheers
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 19-Aug-2008 at 17:41
Originally posted by Cloverstack

Да, snupix направил екстра тура, вреди да се погледне целата!

Покрај тоа што дечкото има добра опрема, има и осет за фотографија. А и времето му се погодило Cheers


Има убедливо најдобри фото тури на ССЦ IMO. Незнам дали си му погледнал некоја тура ноќни фотографии низ Загреб Drool
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 19-Aug-2008 at 17:53
Што е работата со клучката кондово?!?!

http://i512.photobucket.com/albums/t328/blk08a/DSC_3894.jpg

Дали ја видов раскрсница на сред автопат кај што треба да се чека?! Нешто не ми изгледа дека е ок.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 19-Aug-2008 at 17:56
Originally posted by lslcrew

Што е работата со клучката кондово?!?!

http://i512.photobucket.com/albums/t328/blk08a/DSC_3894.jpg

Дали ја видов раскрсница на сред автопат кај што треба да се чека?! Нешто не ми изгледа дека е ок.


Каква раскрсница те спопаднала? Све си е во ред Big%20smile


Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 19-Aug-2008 at 17:56
mnogu cisti sliki bas me interesira so sto se slikani ))
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 19-Aug-2008 at 18:03
Originally posted by mitatos

mnogu cisti sliki bas me interesira so sto se slikani ))


Nikon D80
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Aug-2008 at 18:11
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by mitatos

mnogu cisti sliki bas me interesira so sto se slikani ))


Nikon D80

ubava mashina
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-Aug-2008 at 19:39
фотките се супер, но незнаев дека Скопје е во Западна Македонија ...
волан
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1395
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 23-Dec-2018 at 08:58

Мома е Мома, нормал Никон е Никон, но Шешир знае многу што да опраи кога треба сцената да се плени ... та додаток кој ги опраил онака убо боите т.е. ги откраднал нивните вајбои в кадар ет објективот, во случајов AF-S DX NIKKOR како прилог на Никон со dx сензор ... фали на сето тоа уште пишана репортажа под рака ето за Регионална Патна Комуникација помеѓу кадри зад шофершајбна ... Just know that at the longer ends of the zoom range, you will be shooting at f/4 instead of f/2.8

https://www.bhphotovideo.com/explora/photography/hands-review/nikon-af-s-dx-nikkor-16-80mm-f28-4e-ed-vr-lens

~

https://www.flickr.com/photos/akras/35023797464
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.