build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Градски базен Охрид
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градски базен Охрид

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Градски базен Охрид
    Posted: 24-Dec-2018 at 10:07
17.02.2017
извор: фејсбук страницата на Никола Бакрачески - градоначалник на Охрид
--------------24.12.2018
--------------

Интензивно продолжи градбата на градскиот базен во Охрид. Се чини тивко продолжи целата работа после година и пол стагнација и скапување на градежниот материјал. Се работи 7 дена во неделата, а колку што успеав да видам изведувач е Бауер БГ. Не памтам дали тие беа од стартот или ги променија во меѓувреме.

Gradski bazen Ohrid by ironm, on Flickr

Gradski bazen Ohrid by ironm, on Flickr

Gradski bazen Ohrid by ironm, on Flickr

Gradski bazen Ohrid by ironm, on Flickr


Edited by ironm - 08-Aug-2019 at 09:43
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Jan-2019 at 20:13
Gradski bazen Ohrid by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 31-Mar-2019 at 10:50
Апдејт за градскиот базен во Охрид


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 19-May-2019 at 13:21
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-Aug-2019 at 19:32
Ова е денешна состојба


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 05-Oct-2019 at 21:37Edited by ironm - 05-Oct-2019 at 21:42
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Oct-2019 at 01:32
Доста споро некако работат овде, кога е рокот за завршување ?
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 15-Oct-2019 at 09:16
Рокот за завршување е јуни 2018 Big%20smile

Градбата почна ноември/декември 2015, со рок од 30 месеци. Меѓутоа имаше прекин пролетта 2017 во екот на кризата, кој траеше до јануари/февруари 2019 (отприлика). Темпото е пребавно, се работи со 5 работници се на се и со вакво темпо би се завршило во 2025.

Во меѓувреме општината се жали дека трошоците за одржување на базенот ќе се превисоки за неа - околу 25.000 евра месечно.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 20-Oct-2019 at 20:40
Еве една од високо, квалитетот не е сјаен, ама битна е содржината Crazy


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-Oct-2019 at 22:36
На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за динамиката на реализација и плаќање на обврските за изградба на затворен пливачки базен во општина Охрид, и ја задолжи Агенцијата за млади и спорт да предвиди затворениот пливачки базен да биде изграден заклучно со 31.12.2020 година.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3484
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 02-Nov-2019 at 18:27
НОВИ ВЕТУВАЊА ЗА ЗАТВОРЕНИОТ БАЗЕН ВО ОХРИД, КАЕВСКИ НАЈАВУВА ОТВАРАЊЕ СЛЕДНАТА ГОДИНА

Во ноември 2015 година стартуваше неговата градба, требаше да биде готов за 30 месеци, но и по четири години е само карабина.Затворениот пливачки базен е сеуште неостварлив сон за охриѓани. Од Агенцијата за млади и спорт велат дека причината за доцнење се градежните проблеми со кои се соочувал изведувачот а објектот информираат ќе биде готов до крајот на 2020 година.

Каевски нагласува дека и покрај бројните осцилации во темпото на работа базенот се гради според првичниот проект.Тоа значи дека ќе има трибини со 500 седишта, помошни простории, фитнес клуб, спа-центар, ресторан, и продавница за спортска опрема.Сеуште не се знае кој ќе стопанисува со базенот, бидејќи општината неколку пати до сега напомена дека е финансики немоќна.

Проектот чини околу 5 милиони евра и е инвестиција на Агеницјата за млади и спорт.Изградбата на затворениот базен во Охрид е едно од децениските барања на жителите на Охрид кое низ годините беше тема на разни политички манипулации и шпекулации,најчесто како предизборно ветување.https://24.mk/details/novi-vetuvanja-za-zatvoreniot-bazen-vo-okhrid-kaevski-najavuva-otvaranje-slednata-godina
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Jan-2020 at 21:43
Ќе почекаме да си решат имотно правни односи.
Земјиштето било предмет на денационализација   

Edited by Тркало - 13-Jan-2020 at 21:44
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3484
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 13-Jan-2020 at 22:29
Za zal mnogu proekti se vlecat so godini,decenii poradi nereseni imotno-pravni odnosi,nemanje dovolno finansii,sudski sporovi i ke stojat kako karabini i ke pretstavuvaat grubost za gradot,ova vazi i za Skopje kade ima golem broj nedovrseni objekti niz strog centar pa nikoj ne se grizi i nikomu ne mu smeta...izgovori i opravduvanja milion a obid nesto da se resi ni na povidok
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 13-Jan-2020 at 23:53
Колку што знам градбата е во тек и покрај таквите проблеми, со исто темпо како и цела 2019 - со 4ца мајстори.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 17-Feb-2020 at 12:10
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.