build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градски базен Охрид

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Градски базен Охрид
    Posted: 24-Dec-2018 at 10:07
17.02.2017
извор: фејсбук страницата на Никола Бакрачески - градоначалник на Охрид
--------------


24.12.2018
--------------

Интензивно продолжи градбата на градскиот базен во Охрид. Се чини тивко продолжи целата работа после година и пол стагнација и скапување на градежниот материјал. Се работи 7 дена во неделата, а колку што успеав да видам изведувач е Бауер БГ. Не памтам дали тие беа од стартот или ги променија во меѓувреме.


Edited by ironm - 09-Jun-2020 at 19:14
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Jan-2019 at 20:13


Edited by ironm - 09-Jun-2020 at 19:11
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 31-Mar-2019 at 10:50
Апдејт за градскиот базен во Охрид


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 19-May-2019 at 13:21
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-Aug-2019 at 19:32
Ова е денешна состојба


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 05-Oct-2019 at 21:37Edited by ironm - 05-Oct-2019 at 21:42
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 403
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Oct-2019 at 01:32
Доста споро некако работат овде, кога е рокот за завршување ?
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 15-Oct-2019 at 09:16
Рокот за завршување е јуни 2018 Big%20smile

Градбата почна ноември/декември 2015, со рок од 30 месеци. Меѓутоа имаше прекин пролетта 2017 во екот на кризата, кој траеше до јануари/февруари 2019 (отприлика). Темпото е пребавно, се работи со 5 работници се на се и со вакво темпо би се завршило во 2025.

Во меѓувреме општината се жали дека трошоците за одржување на базенот ќе се превисоки за неа - околу 25.000 евра месечно.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 20-Oct-2019 at 20:40
Еве една од високо, квалитетот не е сјаен, ама битна е содржината Crazy


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-Oct-2019 at 22:36
На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за динамиката на реализација и плаќање на обврските за изградба на затворен пливачки базен во општина Охрид, и ја задолжи Агенцијата за млади и спорт да предвиди затворениот пливачки базен да биде изграден заклучно со 31.12.2020 година.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 02-Nov-2019 at 18:27
НОВИ ВЕТУВАЊА ЗА ЗАТВОРЕНИОТ БАЗЕН ВО ОХРИД, КАЕВСКИ НАЈАВУВА ОТВАРАЊЕ СЛЕДНАТА ГОДИНА

Во ноември 2015 година стартуваше неговата градба, требаше да биде готов за 30 месеци, но и по четири години е само карабина.Затворениот пливачки базен е сеуште неостварлив сон за охриѓани. Од Агенцијата за млади и спорт велат дека причината за доцнење се градежните проблеми со кои се соочувал изведувачот а објектот информираат ќе биде готов до крајот на 2020 година.

Каевски нагласува дека и покрај бројните осцилации во темпото на работа базенот се гради според првичниот проект.Тоа значи дека ќе има трибини со 500 седишта, помошни простории, фитнес клуб, спа-центар, ресторан, и продавница за спортска опрема.Сеуште не се знае кој ќе стопанисува со базенот, бидејќи општината неколку пати до сега напомена дека е финансики немоќна.

Проектот чини околу 5 милиони евра и е инвестиција на Агеницјата за млади и спорт.Изградбата на затворениот базен во Охрид е едно од децениските барања на жителите на Охрид кое низ годините беше тема на разни политички манипулации и шпекулации,најчесто како предизборно ветување.https://24.mk/details/novi-vetuvanja-za-zatvoreniot-bazen-vo-okhrid-kaevski-najavuva-otvaranje-slednata-godina
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1175
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Jan-2020 at 21:43
Ќе почекаме да си решат имотно правни односи.
Земјиштето било предмет на денационализација   

Edited by Тркало - 13-Jan-2020 at 21:44
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 13-Jan-2020 at 22:29
Za zal mnogu proekti se vlecat so godini,decenii poradi nereseni imotno-pravni odnosi,nemanje dovolno finansii,sudski sporovi i ke stojat kako karabini i ke pretstavuvaat grubost za gradot,ova vazi i za Skopje kade ima golem broj nedovrseni objekti niz strog centar pa nikoj ne se grizi i nikomu ne mu smeta...izgovori i opravduvanja milion a obid nesto da se resi ni na povidok
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 13-Jan-2020 at 23:53
Колку што знам градбата е во тек и покрај таквите проблеми, со исто темпо како и цела 2019 - со 4ца мајстори.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 17-Feb-2020 at 12:10
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 25-Feb-2020 at 10:50
Еве една од друг агол, сликите погоре се секогаш сликани од десната страна гледано на оваа. Десно претпоставувам ќе се административните простории и дуќаните, право на крај се трибините, а пред нас е просторот за самиот базен.


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 25-Feb-2020 at 10:55
Какво е темпото на работа,ќе биде ли до крајот на годинава. Обично кога правиш фотки не приметувам работници...?
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 25-Feb-2020 at 11:02
Originally posted by ironm

Колку што знам градбата е во тек и покрај таквите проблеми, со исто темпо како и цела 2019 - со 4ца мајстори.

За жал уште важи истово, понекогаш ни толку нема. На семејна куќа работат повеќе мајстори отколку овде. Инаку новост откако го видов последно е дека имаат некои големи метални конструкции (веројатно за покривот) донесено во дворот, само не ги сликав.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 31-Mar-2020 at 13:36
Еве ги металните конструкции за кои пишав во претходниот пост


Еве го ископот од асфалтот за трибината на стадионот (го спомнав ова во темата за стадионот), позади него е и останатиот дел од ископот што се наоѓал под асфалтот ама не се гледа во сликата

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 24-Apr-2020 at 23:02
Почнале со поставување на металните конструкцииНе ја разбирам потребата за рачно фарбање во 2020 година. Ова е ко да земам јас дома со валјаче да си шлакам некое проектче, вака го компромитираат квалитетот и долготрајноста на проектот.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.