build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Катна гаража кај Нова Македонија
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катна гаража кај Нова Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6368
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Катна гаража кај Нова Македонија
    Posted: 23-Oct-2019 at 16:58
На локацијава извесно време веќе забележувам активности...
Пред месец дена кога поминав на една табла беше истакнат рендер но чинам беше од претходните најави за изградба...нели неколку пати се натегаа дали да градат,поништуваа,раскинуваа договори но сепак парцелата ќе се искористи за катна гаража.Некој ако е поупатен нека каже дали рендеров што денес го сликнав е нов или веќе го имало негде...?
Еве ги денешните фоткиод фоткава не се приметува но направен е веќе извесен ископЕве го уште еднаш рендерот попрегледноИнвеститор-Америт-Македонија Сообраќај
Проектант и надзор-Ортодокс Студио Скопје
Изведувач-Компанија Велкоски

Локација
Edited by stef4o - 23-Oct-2019 at 17:03
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6368
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Oct-2019 at 17:01
Еве го стариот рендер и инфо табла за која зборувам(ги најдов од Google Street View)

Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 203
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-Oct-2019 at 17:50
Доста е висока, ќе ја затскрие „Нова Македонија“.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6368
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 01-Nov-2019 at 09:24
Еве го рендерот и уште една денешна фотка со нешто полош квалитет но доволно да се види дека ископот е завршен и во подготовка е темелна плоча,се чини објектов ќе има само едно ниво под земја некако плиток ми делува ископот а висината на објектов сигурно ќе биде над 20м.Патем нишкава може да добие кранче...Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1950
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 01-Nov-2019 at 17:14
Иста песна, многу катови за малку возила по кат. Ваљда нема и ова да стане деловен простор за некои ИТ фирми како што бидна со "катните гаражи" до Беверли Хилс и Идадија.

Сигурно ова се спрема паралелно со изградбата на подземната сообраќајница кај Рамстор од причина што големиот кружен тек кај Нова Македонија ќе заземе дел од постојниот паркинг кој преку ден е 100% исполнет.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6368
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 23-Nov-2019 at 16:40
Денес се поставувала темелната плочаhttps://www.facebook.com/fabrikakarposh/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6368
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Dec-2019 at 13:10
Фоткиве не се нешто баш но помагаат да се види дека веќе е поставена темелната плоча и дека веќе се бетонираат платната од странитеhttps://www.facebook.com/pg/grushinakompan
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6368
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 05-Jan-2020 at 14:09
Пред два-три дена ја избетонирале приземната плочаhttps://www.facebook.com/grushinakompani/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6368
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-Jan-2020 at 13:38
Бетонирање на столбови и платна кон прва надземна плоча,наскоро ќе биде видливо над тарабите

https://www.facebook.com/grushinakompani
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6368
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 26-Mar-2020 at 15:41
Тука веќе се издигнати неколку плочи,денес се бетонираат платна и столбови...неколку извадоци од едно видео од текот на градежните активностиhttps://www.facebook.com/grushinakompani
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1950
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 26-Mar-2020 at 19:07
Катната гаража е неопходно да се изгради имајќи предвид дека целиот паркинг и мал парк од карши ќе ги нема кога ќе се изгради влезот за во подземниот булевар.
Но сепак лекции слабо учиме...
Повторно голема катност, а мала површина по кат...
Тој вид на катни гаражи е многу непрактичен, кој бил во Беко и во катната кај ССМ знае за што зборам...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4729
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 26-Mar-2020 at 20:31
И скоро половина од тој простор ќе биде деловен.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 26-Mar-2020 at 20:35
Originally posted by гитардемон

И скоро половина од тој простор ќе биде деловен.

Само да не биде вака, па дури и да е недоволно практично користењето на гаражата, на крајот на краиштата е битно да е катна каража за да има доволно места за паркирање.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13068
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 09-Apr-2020 at 15:15
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6368
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-May-2020 at 09:12
Извадок од едно видео,може да се види до каде е изградбата на карабината десно на фотката

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6368
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 09-May-2020 at 16:00
Извадоци од видео од денешното бетонирање

https://www.facebook.com/grushinakompan
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6368
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 25-May-2020 at 16:29


https://reklama5.mk/
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 482
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 25-May-2020 at 16:31
Го затворија видикот према еден од ретките саглам реновирани објект во Скопје.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1950
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 25-May-2020 at 20:02
Тука мора да има катна гаража. Паркингот на фотографијата погоре нема да постои за некоја година.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 25-May-2020 at 20:45
Originally posted by alexsend

Тука мора да има катна гаража. Паркингот на фотографијата погоре нема да постои за некоја година.
па добро, паркингот реално и не беше многу користен, секој пат кога ќе сум го видел бил полупразен
настрана од тоа, мора да се направи стратегија како да се стимултираат граѓаните да паркираат во новите гаражи, инаку, ќе си стоиме со празни гаражи што по некоја година се претвараат во канцелариички
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.