build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катна гаража кај Нова Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1762
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 05-Nov-2020 at 23:11
Урбанистички чир. Не е спорно дека во тој дел од Скопје треба паркинг места, ама мајку му. Нова Македонија е скалесто спуштена према запад и треба да биде поента во видикот од Теодосиј Гологанов и идниот Јужен Булевар. Е сега нема да биде, ќе гледаме зграда со никаква репрезентативност, техничка потреба, испрчена кај што не и е место.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 19-Jan-2021 at 22:33
Што бидна со објектов до каде стигнаа,почнаа ли со некакви активности за фасадата?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14154
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 20-Jan-2021 at 10:17
Уште е карабина.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 02-Feb-2021 at 14:30
Originally posted by Џоле

Уште е карабина.


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 05-Feb-2021 at 15:49
Извадоци од неделникот Фокус поврзани со мораториумот па има дел и за гаражава

...

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 10-Feb-2021 at 08:36
Како среде мораториум никна катна гаража со деловен простор на „Америт“?Во тригодишниот период од воведувањето на мораторимуот за градење во Општина Центар на крајот на 2017 година до последната одлука на Уставниот суд за замрзнување на ваквата одлука, локалната самоуправа предводена од градоначалникот Саша Богдановиќ издала вкупно 54 одобренија за градба и 4 одобренија за доградба во рамки на отпочнати постапки пред воведувањето на забраната, меѓутоа некои од нив завршиле откако забраната веќе била активна, пишува неделникот Фокус.

Еден од објектите што почна да се гради за време на мораториумот е катната гаража со деловен простор во непосредна близина на зградата на „Нова Македонија“, чиј инвеститор ја почнал постапката за обезбедување на одобрение за градба пред да стапи на сила забраната за градење. Арно ама, според официјалните информации до кои дојдовме, одобрението станало правосилно по донесување на забраната.

Како сопственик на земјиштето и инвеститор на објектот се јавува стопанската заедница на транспортери „Америт“, која го купи градежното земјиште на јавна лицитација спроведена од Министерството за транспорт и врски во 2015 година. Веќе во октомври 2016 година, „Америт“ поднесе барање за одобрение за градење на објект со намена Е2-катна гаража, кое било издадено во јуни 2017 година.

Фактички, барањето за одобрение е поднесено и издадено пред Советот на Општина Центар, на самиот истек на 2017 година, да ја донесе одлуката за запирање на спроведување на Деталните урбанистички планови, вклучително и на ДУП-от „Буњаковец 1“, каде е лоцирана споменатата катна гаража на „Америт“.

Сепак, одобрението за градење станало правосилно на 30-ти април 2018 година, или 4 месеци откако веќе е на сила мораториумот, кој трае до крајот на минатата 2020 година, кога Уставниот суд по вторпат ја замрзнува оваа одлука се до утврдување на нејзината уставност и законитост.

Инаку, овој објект се гради според проект на „Ортодокс Студио Дизајн“, која уште врши надзор на изведбата. Изведувач на градбата, пак, е градежната компанија „Велковски“, од каде ни изјавија дека објектот е во фаза на привршување на градежните занаетчиски работи и тој се планира да биде завршен во текот на оваа 2021 година.

–Изборот како изведувач е по пат на поднесена и прифатена понуда за завршни занатски работи – ни одговорија од градежната компанија-изведувач, од каде за дополнителни информации од типот дали се ангажирани подизведувачи и кои се тие не упатија да се обратиме до инвеститорот.

Сепак, ниту од „Америт“ не откриваат детали во врска со постапката за избор на изведувач и со подизведувачите, а не добивме ни одговор на прашањето колкава е вкупната внатрешна површина на објектот и колкав дел ќе биде деловен простор?

–Објектот е составен од деловен простот и простор за паркирање на моторни возила. За сите други дополнителни информации околу овој проект јавноста ќе биде запознаена и информирана заедно со поканата за јавно промовирање и отварање на катаната гаража, соодветно ќе биде доставена до медиумите во државата – велат од „Америт“.

Всушност, објектот почнува да се гради во време кога нов управител на „Америт“ станува струмичкиот бизнисмен Лефтер Андонов, кој пред да дојде на оваа позиција ги поседуваше компаниите од групацијата „Тритерол“. Според Централниот регистар, денес сопственик на овие фирми е Наце Николов, а една од нив поседува и Љупчо Пецов – Ѓаволот, своевремено осуден за малверзации при трговија со нафта.

Откако Андонов се префрли во „Америт“, се зголеми и долгот на друштвото, со оглед дека тоа, според финансиските извештаи, во 2018 година оствари загуба од 68 милиони денари, или двојно повеќе во споредба со претходната 2017 година. Воедно, „Америт“ се јавува и на листата на должници на Управата за јавни приходи

https://fokus.mk/kako-srede-moratorium-nikna-katna-garazha-so-deloven-prostor-na-amerit/?fbclid=IwAR0gBPwAuLpDmeYc1RyeaJTGMAZyT3zzVny60P-7a_HWq38-ENoS6rqeN78
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 16-Feb-2021 at 10:48
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14154
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 16-Feb-2021 at 11:26
Една моја фотка од неделата... На првиот кат (долу лево) се забележува метална ограда, ми се чини тестираат како би изгледала, само не знам колку е видливо на фоткава.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 16-Feb-2021 at 11:29
Видливо е,очигледно прават некаква проба во секој случај објектов е премасивен ама прашање е колку ќе биде реално гаража и колку паркинг места ќе има на располагање бидејќи ќе има и деловен простор.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 08-Apr-2021 at 11:03
Монтажа на скеле за фасада

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 12-Apr-2021 at 14:56
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 21-Apr-2021 at 12:10
Неколку денешниBack to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 388
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 21-Apr-2021 at 14:33
Штом ја заѕидале вака цела, фасадата сигурно ќе биде некоја тешка грдотија. Ohno
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 02-Jun-2021 at 06:46
Источната странаhttps://www.facebook.com/108958974046368/photos/a.116240199984912/305156207759976/
Back to Top
Phiko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 148
  Quote Phiko Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 18-Jun-2021 at 22:04
Денешна:

Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 21-Jun-2021 at 10:51
zalno e do zgrada kako nova makedonija da se izgradi vakva vasina torta i toa 50 godini pokasno ali toa e.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 360
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 21-Jun-2021 at 12:43
Ova definitivno e naj torta objekt od site, no mislam deka go forsiraat obijektov bidejki parkinzite od sprotiva ke bidat zamaneti so pristapni ulici do podzemnata ulica pod limak kompleksot pa brzaat da go resat parkiranjeto. Sekako mozese mn poubavo nesto da se naprai.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 31-Aug-2021 at 11:21
ДенешниBack to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 01-Oct-2021 at 09:45
зградава како да сака да се вклопи со НоМа ама некако недоволно успешно.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 09-Nov-2021 at 18:25
од фб

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.