build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени објекти - Капитол Инженеринг

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4990
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Станбени објекти - Капитол Инженеринг
    Posted: 14-May-2019 at 12:36
Објектов изгледа преубаво мислам дека не е лошо засебно да се следи реализацијата на овој проект

Еве рендери и локација во продолжениеЛокација ул.9-ти Мај непосредно до Универзална салаЕве попрецизно што треба да се руши пред да почне изградбатаBack to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 219
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-May-2019 at 17:13
Проектот е предобар , али тешко на уличката и сообраќајот, патем ми изгледа како да е едносмерна?
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-May-2019 at 18:41
Супер е, само да испланираат повеќе од доволен број на паркинг места.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4990
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 14-May-2019 at 19:21
Kolku sto znam zgradata ke ima podzemen parking e sega dali istiot e vklucen vo cenata so stanot toa neznam? Vo Star Aerodrom kaj nekoi od zgradite kvadrat cini 1200€ a parking mesto 4000€ toa e = na koli po trevnici,trotoari koj kaj stigne. Isto taka delovnite prostori pod zgradite(a gi ima i vo ovaa zgrada) najcesto se kafici,restorani,marketi i toa sozdava dopolnitelen problem.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-May-2019 at 09:36
Штета е што железничката колонија почна да се растура дел по дел. Сепак тој простор не дозволува премасивни згради, а веќе се изградија неколку, којзнае што ќе биде кога целосно ќе се заменат куќарките со згради.

А овој проект заслужува и подобра и повидлива локација.
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 881
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-May-2019 at 11:27
Интересно е како градежниве компании манипулираат со купувачите преку рендериве - оставајќи впечаток дека просторот е масивен, дека ќе можеш фотка од зградата да направиш од 60-70 метри растојание и цела да ја фатиш па дури и небото, улицата пред зградата е едно 4 ленти широка (место за паркирање и уште три коли да се разминат), има место и за дрворед пред зградата покрај тротоарот итн. Реалноста ... најчесто сосем поинаква, вклучувајќи го и овој пример.

Но... зградата изгледа одлично во секој случај, ми се чини Капитол е една од максимум три фирми со квалитетни и истовремено убави згради во Скопје, кои се обидуваат да понудат нешто поинакво од мнозинството.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4990
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-Oct-2019 at 12:51
Мислам дека се однесува на зградава,пред извесно време кога поминав поред локацијава каде треба да се гради не приметив дека имаат почнато...http://picpanzee.com/tag/attikaarhitekti
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4990
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 25-Oct-2019 at 07:26
Мислам дека проективе се доста добри и колку-толку ја разбиваат монотонијата од обични коцки и голубарници затоа ги издвоив во посебна нишка да ја следиме нивната реализација со исклучок на нивниот нов проект на ул.9-ти мај(близу Универзална) за кој веќе претходно отворив нишка.
Во продолжение рендери и мало објаснување за проектите...

Објект на ул.Тетовска(до гимназија Корчагин)Објектот е со иновативен изглед и фасада која е комбинација на бетон, цигла и дрво. Се наоѓа на централна локација, во близина на средното училиште “Корчагин”, Олимпискиот базен, Vero Mall, Градскиот трговски центар, Парк “Жена”, итн.

...

Објект на ул.Рузвелтова

Локација...

Објект на ул.Никола Тримпаре(кај Грчка амбасада)


https://kapitolinzenering.mk/?fbclid=IwAR29CqiwfJi9YKPkV2Q776n8hAak8G-gIKrrGVaO0lEvowV09qJ9p5f2R98
-----------------------------------------
Мислам дека засега немаат започнато со реализација на ниту еден од наведените повеќето имаат во план да ги почнат во текот на ноември и декември годинава.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4990
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 13-Mar-2020 at 12:40
Ова е ул.Тетовска(во Центар близу Корчагин) на улицата досега има изградено само 1 зграда а оваа што треба Капитол да ја градат е веројатно на местото на куќата што се наоѓа десно на крајот од уличката но првично беше најавено дека ќе почат во јануари,па февруари и на крај до март стигнаа но сеуште нема никаква активностШто се однесува до останатите проекти кои се опфатени во нишкава тие најверојатно ќе почнат да се градат кон средина на 2020 бидејќи во тие реони сеуште владее мораториумот.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 06-Apr-2020 at 08:18
Зградава е почната со изградба, веќе има ископ на ул. Рузвелтова.

Локација (отприлика тука)

https://www.google.mk/maps/@41.996474,21.4119439,3a,90y,288.67h,83.05t/data=!3m6!1e1!3m4!1sLpKxowX6SXc_5UVlnjUXOw!2e0!7i13312!8i6656?hl=en
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4990
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 06-Apr-2020 at 09:56
На оваа локација очигледно почнале најбрзо за разлика од другите проекти кои засега сеуште се во најава бидејќи поголемиот дел им се парцели под мораториум,не сум поминал да видам можеби имаат почнато на ул.Тетовска(до гимназија Корчагин).
Back to Top
David View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote David Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 06-Apr-2020 at 09:58
Да сум некој фактор во државава,би го направил овој тип на градби заштитен знак на градот,ако сакаш да добиеш дозвола да градиш повели,убаво е да се видат различен тип на материјали и форма,наместо 10 катни гол исфарбан бетон чкартовини.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4990
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 06-Apr-2020 at 10:06
Аттика Архитекти и Капитол Инженеринг се засега најдоброто што го имаме во градот,убави не претерано високи зградички со убав дизајн и распоред на станови и најважно голема доследност до прикажаните рендер.Само ќе кажам штета што нивните градби неможат да дојдат до израз во градот бидејќи се решаваат за мали парцели претежно низ Центар и Карпош,досега во Аеродром немаат влезено а најверојатно нема ни да влезат со оглед на структурата која веќе ги гради 10-катните кутии низ населбата.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4990
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 06-Apr-2020 at 10:07
Аттика Архитекти и Капитол Инженеринг се засега најдоброто што го имаме во градот,убави не претерано високи зградички со убав дизајн и распоред на станови и најважно голема доследност до прикажаните рендери.Само ќе кажам штета што нивните градби неможат да дојдат до израз во градот бидејќи се решаваат за мали парцели претежно низ Центар и Карпош,досега во Аеродром немаат влезено а најверојатно нема ни да влезат со оглед на структурата која веќе ги гради 10-катните кутии низ населбата.

Edited by stef4o - 06-Apr-2020 at 10:07
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-May-2020 at 10:52
Тафталиџе

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4990
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 20-Jun-2020 at 12:26
За објектов на ул.9-ти Мај на propertyone.mk пишува дека е во изградба,дали некој има приметено активност во овој дел?https://propertyone.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4990
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 24-Jun-2020 at 15:29
Објектот на ул.Рузвелтова веќе е во изградба се очекува да биде готов јуни 2021
Фотките се од инстаграм...Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.086 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.