build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Modi Living - Бутел

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13117
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Modi Living - Бутел
    Posted: 18-Aug-2019 at 16:16
Патем изминатиов период нешто веројатно станбено се гради во Бутел,направиле голем ископ а деновиве е веќе бетонирана темелната плоча.Можно е да се работи за овој проект но не сум сигурен(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13117
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-Oct-2019 at 14:18
Originally posted by stef4o

Нешто почнува да се гради во Бутел,незнам дали е станбено или нешто друго.Еве фотки од фб монтиран е кран

Од фб ги најдов фоткиве од 28 јули се,пишуваше дека се гради некаков станбено деловен објект со трговски центар,изведувач е Модинг па најверојатно се работи за ова

Па ако е веќе така нека се префрли во општата нишка за станбени објекти.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13117
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 25-Nov-2019 at 08:06
Е овој комплекс стои како cover photo на фб страната на општина Бутел,дали е тоа на местото на општинските бараки или некоја друга локација незнам,делува масивноhttps://www.facebook.com/opstinabuteloficijalen/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13117
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 25-Nov-2019 at 08:13
И овој проект е најавен за во Бутел,чинам веќе се реализира но незнам дали се работи за истиот во принцип делуваат слични...Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13117
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Nov-2019 at 12:04
Еве издвоив нишка и за овој веќе споменат комплекс кој се гради во Бутел во чиј што склоп ќе има и мини трговски центар.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 03-Dec-2019 at 09:24
Денешна фотка...

За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3972
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 03-Dec-2019 at 10:54
Каде е точната локација?
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 354
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 03-Dec-2019 at 14:39
Originally posted by my Macedonia

Каде е точната локација?


Крстосницата меѓу „Босна и Херцеговина“ и „Бутелска“.
42° 1' 31.76" N
21° 26' 43.57" E
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3972
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 03-Dec-2019 at 18:03
Originally posted by Théoden


Originally posted by my Macedonia

Каде е точната локација?
Крстосницата меѓу „Босна и Херцеговина“ и „Бутелска“.
42° 1' 31.76" N
21° 26' 43.57" E

Da se nadevame deka kje ispadne nesto ubavo. Fala ti.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13117
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 03-Dec-2019 at 18:21
Еве извадок од Google Maps чисто за да се добие претстава за колкаво градилиште се работи веројатно допрва ќе добива на масивност објектот бидејќи чинам се работи за 2-3 ламели

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13117
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 08-Dec-2019 at 15:44
Od fb

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13117
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 08-Dec-2019 at 15:46
Еве уште еден рендер од фб,очигледно имало некој проблем проектов долго време чекал да биде реализиран проектирањето е завршено уште 2015 година.https://www.facebook.com/search/top/?q=moding%20construction&epa=SEARCH_BOX
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 08-Dec-2019 at 15:59
Горниов рендер е подобар од претходниот, би сакал и да излезе зградава на крај ваква.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 30-Dec-2019 at 11:09
Една денешна...

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13117
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 04-Feb-2020 at 08:08
Комплексот доби име Modi Living затоа ја преименував нишката,наскро би можело да добиеме повеќе инфо за комплексов бидејќи во тек е креирање на веб и фб страна ова е од новиот фб профил...

https://www.facebook.com/modiliving
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 04-Feb-2020 at 10:10
Три различни рендери се вртат за истиов проект, вториот и третиот ми се допаѓаат (под третиот го подразбирам овој горе од објавата на Стефчо зашто нешто слично беше објавено и на фејсбук страницата на Општина Бутел).
За сè има вторпат
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 421
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 04-Feb-2020 at 14:33
И јас го делам истото мислење. Третиот рендер е најдобар. И првиот не е лош, ама тоа е невозможно за наши услови.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 04-Feb-2020 at 19:28
Еве, една фотка и од денес... Се гледа дека се гради и средишниот дел од комплексот (делот зад кранот).

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13117
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Feb-2020 at 18:09
ЗА MODI LivingСледејќи ги најновите современи трендови, станбено-трговскиот комплекс MODI Living е дизајниран со посебно внимание кон урбаниот и социјалниот контекст. Еколошкиот карактер на објектот е искажан преку зелената фасада која се состои од вертикални градини и вегетација што го намалуваат сообраќајното загадување и бучавата од околните патишта. Од другата страна, различните комбинации на перфорирани панели овозможуваат вентилација и заштита од сонцето наутро и навечер, помагајќи да се одржи стабилноста на внатрешната температурата и да се обезбеди приватност, без да се изгуби панорамскиот поглед.
Секој кат е флексибилно дизајниран за да смести различни типови на станови за да одговара на потребите на вашето семејство денес и во иднина. Гостољубивиот амбиент на вашиот стан има простори осветлени со природна светлина и овозможува создавање на современи ентериери по ваша желба.
Во комплексот MODI Living колективното домување е поврзано со различни простори за потребите на жителите, како што се: подземен паркинг, градинка, трговски простории, спа-центар со базен, зелен парк, и многу други.

https://www.facebook.com/modiliving/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13117
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-Mar-2020 at 08:07
Комплексов веќе се гради но сеуште ги нема официјално рендерите на фб страната но еве најдов едно интервју за МРТ 2(на албански јазик) со еден претпоставувам од инвеститорите(сопствениците) на Модинг,за време на 30 минутното видео во позадина ги има рендерите за проектот......

А еве и една фотка од фб+ инфо за паркинг места

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.195 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.